To, že všední vojenská realita není vždycky naprosto přesně v souladu s tím, jak by měla být podle armádních předpisů, asi nikoho jen tak nepřekvapí. Skutečný život vojáků v době slavných napoleónských válek byl trochu jiný, než si v současnosti mnozí lidé představují. Historik Karel Sáček zmiňuje třeba jednu neobvyklost, a to přítomnost žen v armádě.
Karel Sáček, historik: "V napoleónské epoše v rakouské armádě ženy nesměly sloužit, ale do stavu pluku náležely manželky vojáků. Části z těch vojáků bylo povoleno oženit se a ten pluk se o ty manželky vojáků musel starat. Záviselo ale na tom, zdali ten voják táhl do pole, jestli ta manželka může táhnout s ním, nebo jestli musel zůstat v posádce. Potom když byl manžel zajatý, nakládalo se s tou manželkou jinak než když padl, nebo když zběhl k nepříteli."
Besedou v Trámovém sále pokračuje i letos projekt muzejních čtvrtků, kdy se jednou za měsíc mohou lidé dozvědět zajímavé fragmenty z historie. Období napoleónských válek ve městě reprezentují členové Klubu vojenské historie. Ti představují vojáky pěšího pluku Kaunitz-Rietberg číslo 20, jehož štáb ve městě působil mezi lety 1789 a 1805.
Karel Sáček, historik: "Téměř třetina habsburské císařsko-královské armády byla doplňována z území Čech a Moravy. Konkrétně uniformy, se kterými se můžete setkat na dnešní přednášce, představují řadový pěší pluk Kaunitz číslo 20. To jsou právě muži z pluku, který byl doplňován na území Opavska, tedy i Novojičínska."
Historik a vojenský nadšenec Karel Sáček je také členem Klubu vojenské historie Kaunitz-Reitberg. Jak říká, k tomu jej přivedlo i to, že se narodil v blízkosti slavného slavkovského bojiště. Uniformu už nosí zhruba 16 let.
Karel Sáček, historik: "My se samozřejmě snažíme žít co nejautentičtěji, když tedy na sobě máme historické uniformy. Právě studium těch pramenů, o kterých dnes budu hovořit, nám v tom hodně pomáhá, abychom se té realitě přiblížili. Ale samozřejmě zdaleka není tak krutá, jak byla realita v tehdejších dobách."