Na dvoře technických služeb v Novém Jičíně se hromadí balíky s plastovými lahvemi. Jeden z nich váží asi 350 kilogramů. Odběratelská firma si pro ně v zimě přijede asi jednou za dva měsíce, v létě ještě častěji. Od podzimu minulého roku se ale ekonomická efektivnost třídění výrazně zhoršila.
Ivan Junášek, vedoucí střediska odpadů, TS Nový Jičín: "V té době byly ty nejdražší PET lahve, což jsou čiré, za osm korun kilo, osm, sedm, šest, podle druhu toho odpadu. Nyní je únor a ceny se ke čtvrtému týdnu 2009 pohybovaly na třech, dvou a jedné koruně za kilo. Ten propad je prostě markantní a výhled do budoucna je, že se zřejmě naplní trh a PET lahve budou odebírat zdarma nebo je vůbec nebudou chtít."
Nízké ceny druhotných surovin nebo dokonce jejich hromadění bez možnosti odbytu jsou, podle ministra životního prostřední Martina Bursíka, problémem celé Evropy. Rada ministrů Evropské unie se jím zabývá už od konce minulého roku. Česká republika, jako předsedající země, nyní agendu převzala.
Martin Bursík (SZ), ministr životního prostředí: "Hledáme cesty. Evropská komise pro nás připravuje analýzu, jak ta situace vypadá v Evropě, proč nastala. My v podstatě ty základní informace máme a budeme hledat řešení. Buď možnost přeřazení recyklačních služeb do nižší sazby DPH nebo hledání nového odbytu. Čili je to celé prostě spektrum možností, které teď analyzujeme. Důležité je říci, že tohle nedokážeme vyřešit na národní úrovni, tohle je typický celoevropský ne-li globální problém a musíme ho řešit společně. A teď je to v našich rukou, protože jsme předsednická země."
Systém separování druhotných surovin ale i přes ekonomické problémy poběží dál. Města jej však musí dotovat. Výše ztráty se ale kvůli nízkým či dokonce záporným cenám zvyšuje.
Ivan Junášek, vedoucí střediska odpadů, TS Nový Jičín: "Původně byly náklady kryty zhruba z padesáti procent a dnes je ten propad takový, že například náklady na třídičku, což jsou samozřejmě platy zaměstnanců, režie, činí přibližně milión osm set tisíc a zisk je z toho nějakých sedm set tisíc, čili zhruba milión se prodělává jenom na té třídicí lince."
Ještě horší situace nastala s výkupem papíru. To, co lidé vhodí do modrých zvonů, je takzvaný směsný papír, za jehož odvoz musí technické služby paradoxně samy platit zhruba padesát haléřů za kilogram.