Sešlé a počmárané lavice, nevyhovující elektrorozvody a zastaralá technika. Odborné učebny na novojičínském gymnáziu potřebovaly modernizaci jako sůl. Od minulého týdne se v nich už opět učí. Během několika měsíců zcela změnily podobu.
Anketa, studenti: "Moderní technika nás víc přiblíží k vysokoškolské praxi, protože dříve to vybavení bylo tady spíše archaické." "Mikroskopy jsou úplně na jiné úrovni. Rozhodně lepší možnosti zobrazení. Už jsme měli možnost si to vyzkoušet a vypadá to úplně jinak."
Modernizací prošlo 8 místností. Ke dvěma učebnám biologie a fyziky, fyzikální přípravně a laboratoři biologie přibyla opravená knihovna a studovna, nová posilovna a také multifunkční sál. Nejvíce práce bylo na opravě dvou učeben.
Patrik Kočí, manažer projektu, Gymnázium a SOŠ: "Největším překvapením byly železobetonové základy, které se odkryly pod původní stupňovitou podlahou, kde jsou vidět velké pruty železa a opravdu masivní konstrukce. S tím si musela stavební firma opravdu poradit."
Zbyněk Kubičík, ředitel Gymnázia a SOŠ Nový Jičín: "V podstatě tam nevyhovovalo už vůbec nic. Tam byla absolutně zastaralá didaktická technika, zastaralá elektroinstalace, nevyhovovaly i ty stupínky. Čili ta učebna je přebudována dá se říct od podlahy až ke stropu a myslím si, že učebny jsou v této chvíli velmi slušně vybaveny a připraveny pro kvalitní výuku."
Projekt pod názvem Modernizací výuky k žákům 21. století vyšel na 4,3 milionů korun. Stavět se začalo na počátku prázdnin.
Patrik Kočí, manažer projektu, Gymnázium a SOŠ: "Dodávka nábytku, techniky a tak dále probíhala za provozu, to znamená museli jsme řešit třídy trochu provizorněji, ale vše se zvládlo a od minulého týdne můžeme jet tak, jak si škola zaslouží."
Zbyněk Kubičík, ředitel Gymnázia a SOŠ Nový Jičín: "Nedostatek finančních prostředků nám neumožňuje, abychom budovali to, co potřebujeme z vlastních prostředků, čili museli jsme využít fondů pro podporu regionálního rozvoje. Projekt vznikl někdy na podzim roku 2009, kdy bývalé vedení kolegyň Hanzelkové a Maiwaelderové vymyslely celý projekt a v této fázi se zrealizoval."
Podobně za účasti evropských fondů prošla nedávno modernizací zdravotnická část nedaleké Mendelovy střední školy. Za stejnou částku dostali budoucí lékaři a sestry nová polohovací lůžka či chybějící učební pomůcky.
Michal Sobek, mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko: "Jen za poslední školní rok bylo ukončeno celkem 22 projektů, které se zabývají modernizací škol a vzdělávacích zařízení. Ta dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko je celkem 74 milionů korun."
Žadatelé si nedávno na nové projekty odnesli dalších 400 milionů. Nejúspěšnější bylo právě Novojičínsko: vzdělávací či volnočasové projekty získaly téměř polovinu částky. Podle ředitele gymnázia Zbyňka Kubičíka ale zvýšení kvality výuky nenastane samo o sobě jenom kvůli nové technice.
Zbyněk Kubičík, ředitel Gymnázia a SOŠ Nový Jičín: "Bude to otázka dosti tvrdé a časově náročné práce, aby si ty hodiny dokázali připravit jednak na těch multifunkčních tabulích, jednak aby využívali těch videomikroskopů a veškeré té techniky. Bude to vyžadovat spoustu času na přípravu jako takovou, aby to byli schopni zrealizovat ve výuce. Čili není to o technice, ale je to zase o lidech."
Novojičínské gymnázium se teď uchází o získání takzvaných měkkých grantů. Ty by měly sloužit na další vzdělávání pedagogů.