Stodevatenáct nahlášených událostí, pět zraněných, dvě usmrcené osoby a přímé škody 840 tisíc korun. Takový byl, z pohledu čísel, únor tohoto roku na celém Novojičínsku pro profesionální a dobrovolné hasiče. Přestože si o jaru zatím můžeme nechat jenom zdát, hasiči, po neblahých zkušenostech z dřívějška, už zvedají varovný prst raději předem. I při jarních pracech na zahrádkách a polích může být pořádně horko z nepovedeného pálení listí či dřeva.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Pálení je možno provádět pouze na ohništi, které je bezpečně ohraničeno například kameny, cihlami nebo jiným nehořlavým materiálem. Dále je vhodné mít v blízkosti ohniště připravené vědro nebo konev s vodou, respektive nádobu s pískem a lopatku, aby se dal případný požár již v zárodku uhasit. V žádném případě by se nemělo odcházet od ohniště, pokud není dostatečně uhašeno. Pálení se rovněž nesmí provádět v době, kdy fouká vítr, protože pak hrozí rozšíření ohně do okolí, a to i v případě, kdy by ohniště bylo pod neustálým dohledem."
Pozor se musí dát i při plošném vypalování trávy, které je zakázáno pod hrozbou pokuty 25 tisíc korun. Po celý rok také platí zákaz rozdělávání ohňů v lesích mimo vyhrazená tábořiště.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Rodiče by si měli uvědomit, že jsou ze zákona odpovědni za své děti, a měli by je poučit o tom, jak lehce může dojít k požáru při neopatrném zacházení s ohněm, a kde se oheň rozdělávat nesmí. Samozřejmá je i snaha nedopustit, aby si děti rozdělávaly oheň bez dohledu dospělé osoby."
Za vzniklý požár jsou odpovědní rodiče a pokuta se může opět vyšplhat až na 25 tisíc. Podnikatelé a firmy mohou spadané listí či dřevní odpad spalovat. Musí se tak ale dít na volném prostranství a při zabezpečení místa proti vzniku požáru. Povinností je také nahlásit pálení hasičům, kteří mohou stanovit další podmínky nebo jej i zakázat. Pokuta při porušení povinností může být až půl milionu korun.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Každý, kdo se pohybuje v přírodě byl se měl chovat obezřetně, nerozdělávat ohně mimo vyhrazená místa, neodhazovat nedopalky cigaret a podobně. V případě zpozorování ohně nebo kouře je nutné ihned informovat operační středisko hasičského záchranného sboru na číslech 150 nebo 112."
Případy, kdy kvůli vypalování trávy vznikl rozsáhlý požár porostu, se každoročně počítají na desítky. A umírají při nich i lidé. Nejnebezpečnější je, podle hasičů, náhlý poryv větru, při kterém dokáže dým člověka zadusit. Většina lidí pak umírá po pádu na zem a následném vznícení oděvu.