Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Květinový swap zahájil ve Studénce měsíc rodiny

Studénka |  | Expres Studénky

Květen měsíc rodiny zahájili v rodinném centru Květinovým swapem. Lidé si tu mohli vyměňovat sazeničky ze svých zahrádek a vyslechnout rady, jak na dokonalé balkonové truhlíky.

Květinový swap uspořádalo rodinné centrum první květnovou neděli. Využilo příznivého počasí a akci umístilo do zahrady.

Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Máme tady takovou výměnnou sousední akci, takže lidé, kteří mají nějaké přebytky ze svých zahrádek, tak mohou přinést přebytky salátů, máme tady hodně paprik, rajčat a taky pokojovky nebo semínka na příští rok, a taky nějaké zahradnické náčiní.”
účastnice akce:
“Mám tady sazeničky jahod, kamarádka mi řekla, že je tady swap a že můžu vyměnit rostlinky za rostliny, tak jsem chtěla někomu udělat radost.”
“Jahody, bez, paprika, všechno možné, to co nám na zahrádce chybí nebo nevyrostlo.”
Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Přišlo tady opravdu hodně lidí, měli jsme trošičku strach, protože letos jsme to měli pojato trošku jinak, že lidé přinesou ty věci až přímo na akci. V loňském a předloňském roce jsme to měli tak, že to nosili den předem, takže jsme věděli, kolik toho máme. Teď to byla trochu sázka do loterie, ale vyhráli jsme.”

Akci zpestřila přítomnost dvojice zahradníků, kteří zájemcům ukazovali, jak osazovat truhlíky na balkon, a přidali i mini zahradní poradnu.

Ondřej Červenec, zahradník a architekt zahrad: “S Lenkou Dehnerovou, zahradnicí, předvádíme výsadbu truhlíků a balkonových rostlin. Vlastně plno lidí neví, že se do toho truhlíku může nacpat až devět rostly, ono to má svoje výhody i nevýhody. Výhody v tom, že to je hned bohaté a hned to spolu jakoby zakoření, a nevýhody ty, že se to musí častěji zalévat.”

  Květinový swap byl nejen jednou z prvních venkovních akcí, které se letos pro veřejnost ve Studénce konaly, ale současně i zahajovací akcí měsíce rodiny.

  Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Květen je v rodinném centru měsícem rodiny. Připravujeme mnoho akcí pro rodiny s dětmi, dneska je ten tento swap, příště bude smysluhraní, další akcí bude Den rodiny, což je velká akce u zimního stadionu. Děti tam budou moci dovádět na nafukovacích atrakcích, rodiče s námi prostě posedět, užít si ten den, doufáme, že bude krásné počasí. Na děti budou taky čekat pohádkoví maskoti, výborné občerstvení, krásné nové hřiště, které u zimního stadionu vzniklo právě teď, takže si lidé budou moci užít Den rodiny.”

  Tato velká oslava Mezinárodního dne rodiny se uskuteční v neděli 19. května. A následovat budou další akce pod širým nebem pořádané organizací Sport a kultura.

  Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Jako příspěvková organizace už jsme začali s venkovními akcemi, například jsme měli úžasná Rainbow run, dneska je to swap rostlin v rodinném centru, vlastně tímto opravdu zahajujeme tu pravou letní sezonu. Máme toho naplánovaného opravdu hodně, přes Den rodiny, Den dětí, potom už nám začíná Letní festival, v červnu bude den města, takže je toho opravdu velká spousta.”

  Městská slavnost, respektive letos k 65. výročí založení města zaměřený celý Hudební týden Studénky, se koná od 10. června a vyvrcholí v sobotu 15. června akcí na prostranství u zimního stadionu.

  Nahlásit chybu


  K tématu

  Jarní swap provětral i naplnil šatníky, výměna měla úspěch

  8. března 2024 11:56 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

  Jarní swap v rodinném centru dal druhou šanci především oblečení, ale i obuvi, hračkám nebo knížkám. Věci, které by už lidé jinak vyhodili, tak neskončilly na skládce, ale našly nové majitele.

  Studénka slavila Den rodiny. Připomněla i děti, které šťastný domov nemají

  1. června 2023 10:50 | Studénka | Petra Dorazilová

  Rodinné centrum ve Studénce připravilo velkou oslavu Dne rodiny. Na své si přišly zejména děti, pro které byly připraveny různé atrakce, včetně pohádkových maskotů.

  Maminkám mohly děti v Rodinném centru vyrobit plnou tašku dárků

  19. května 2023 8:40 | Studénka | Petra Dorazilová

  Rodinné centrum připravilo tvořivou dílnu, na které si děti mohly vyrobit originální dárky ke Dni matek. Kreativní aktivita byla součástí celého měsíce rodiny, ten vyvrcholí na konci května venkovní slavností.


  V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

  16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

  V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

  Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

  Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

  Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

  Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

  Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

  Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

  16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

  Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

  Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

  Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


  V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

  16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

  V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

  V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

  16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

  Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

  V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

  16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

  V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

  Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

  Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

  Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

  16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

  Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

  Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

  Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

  Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

  Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.

  Floristická soutěž provoněla novou Komenského školu

  16. května 2024 15:58 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

  Na půdě Základní školy Komenského 66 se konalo okresní kolo floristické soutěže, pořádané Českým zahrádkářským svazem. V aranžování květin tu soupeřila děvčata ze sedmých tříd.

  Bourá se první mostek v Novém Jičíně, špatně jsou na tom i další

  Lávka Za Potokem v novojičínské části Loučka, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

  Malí fotbalisté si užili největší školní republikový turnaj

  15. května 2024 19:37 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

  Také školáci ze Studénky se zapojili do celorepublikového žákovského fotbalového turnaje. Letos se koná jeho 25. ročník. Své síly poměřily děti ze základních škol Butovická, Sjednocení a z Jistebníku.

  Floristická soutěž v Novém Jičíně měla jasnou favoritku, už loňská vítězka je teď na mistrovství republiky

  Na půdě novojičínské Základní školy Komenského 66 se konalo okresní kolo floristické soutěže, pořádané Českým zahrádkářským svazem. V aranžování květin tu soupeřila děvčata ze sedmých tříd.

  Květinový swap zahájil ve Studénce měsíc rodiny
  Vydáno 15. května 2024 7:46, Studénka, Petra Dorazilová
  Květen měsíc rodiny zahájili v rodinném centru Květinovým swapem. Lidé si tu mohli vyměňovat sazeničky ze svých zahrádek a vyslechnout rady, jak na dokonalé balkonové truhlíky.

  Květinový swap uspořádalo rodinné centrum první květnovou neděli. Využilo příznivého počasí a akci umístilo do zahrady.

  Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Máme tady takovou výměnnou sousední akci, takže lidé, kteří mají nějaké přebytky ze svých zahrádek, tak mohou přinést přebytky salátů, máme tady hodně paprik, rajčat a taky pokojovky nebo semínka na příští rok, a taky nějaké zahradnické náčiní.”
  účastnice akce:
  “Mám tady sazeničky jahod, kamarádka mi řekla, že je tady swap a že můžu vyměnit rostlinky za rostliny, tak jsem chtěla někomu udělat radost.”
  “Jahody, bez, paprika, všechno možné, to co nám na zahrádce chybí nebo nevyrostlo.”
  Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Přišlo tady opravdu hodně lidí, měli jsme trošičku strach, protože letos jsme to měli pojato trošku jinak, že lidé přinesou ty věci až přímo na akci. V loňském a předloňském roce jsme to měli tak, že to nosili den předem, takže jsme věděli, kolik toho máme. Teď to byla trochu sázka do loterie, ale vyhráli jsme.”

  Akci zpestřila přítomnost dvojice zahradníků, kteří zájemcům ukazovali, jak osazovat truhlíky na balkon, a přidali i mini zahradní poradnu.

  Ondřej Červenec, zahradník a architekt zahrad: “S Lenkou Dehnerovou, zahradnicí, předvádíme výsadbu truhlíků a balkonových rostlin. Vlastně plno lidí neví, že se do toho truhlíku může nacpat až devět rostly, ono to má svoje výhody i nevýhody. Výhody v tom, že to je hned bohaté a hned to spolu jakoby zakoření, a nevýhody ty, že se to musí častěji zalévat.”

   Květinový swap byl nejen jednou z prvních venkovních akcí, které se letos pro veřejnost ve Studénce konaly, ale současně i zahajovací akcí měsíce rodiny.

   Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Květen je v rodinném centru měsícem rodiny. Připravujeme mnoho akcí pro rodiny s dětmi, dneska je ten tento swap, příště bude smysluhraní, další akcí bude Den rodiny, což je velká akce u zimního stadionu. Děti tam budou moci dovádět na nafukovacích atrakcích, rodiče s námi prostě posedět, užít si ten den, doufáme, že bude krásné počasí. Na děti budou taky čekat pohádkoví maskoti, výborné občerstvení, krásné nové hřiště, které u zimního stadionu vzniklo právě teď, takže si lidé budou moci užít Den rodiny.”

   Tato velká oslava Mezinárodního dne rodiny se uskuteční v neděli 19. května. A následovat budou další akce pod širým nebem pořádané organizací Sport a kultura.

   Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Jako příspěvková organizace už jsme začali s venkovními akcemi, například jsme měli úžasná Rainbow run, dneska je to swap rostlin v rodinném centru, vlastně tímto opravdu zahajujeme tu pravou letní sezonu. Máme toho naplánovaného opravdu hodně, přes Den rodiny, Den dětí, potom už nám začíná Letní festival, v červnu bude den města, takže je toho opravdu velká spousta.”

   Městská slavnost, respektive letos k 65. výročí založení města zaměřený celý Hudební týden Studénky, se koná od 10. června a vyvrcholí v sobotu 15. června akcí na prostranství u zimního stadionu.

   Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000043042/kvetinovy-swap-zahajil-ve-studence-mesic-rodiny