Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová Horka, spojená s osudem žen, slavila jejich mezinárodní svátek

Studénka |  | Expres Studénky

Zámek Nová Horka patřil ženám. Speciální celodenní akci tu pro ně připravili ještě před zahájením samotné sezony v sobotu 8. března.

Slunečné počasí v sobotu 8. března lákalo k posezení s vyhlídkou na nově se rodící barokní zámek Nová Horka. A byť ještě nezačala hlavní turistická sezona, byl uvnitř připraven ve spolupráci Muzea Novojičínska a organizace Sport a kultura ve Studénce celodenní program věnovaný ženám k jejich mezinárodnímu svátku.

Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “Nám loni odpadly nějaké programy, zejména kvůli povodním, a když jsem začali vymýšlet, kdy by se náhradní program hodil, tak byl nabídnut 8. březen. Ve vzduchu nám visel koncert harfy, přednáška o řeholních sestrách, tak se nám to nakonec spojilo s tím MDŽ a říkali jsme si, že ženy tady, co si budeme povídat, strávily spoustu let v době ústavu, tak jsem si řekli, pojďme ten zámek zase na chvilku otevřít zejména, ale nejenom ženám.”
    návštěvníci akce: “Ano, chtěli jsme si oslavit den žen takovou vycházkou a prohlídkou zámku. Ještě jsme tu nebyli, takže to pro nás bude velké překvapení.”
    Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “Snažili jsme se v programu vyjít vstříc co největšímu spektru ženských zálib. Začneme klasickou zámeckou prohlídkou, jsou tu i nějaké tvořivé dílny, mandaly, abychom posílili i duchovní stránku. Jaro nám přeje, takže máme i přírodovědnou procházku do okolních lesů, ve 14 hodin je připravena přednáška o řeholních sestrách z Bílé vody a v 18 hodin to vyvrcholí koncertem.”

    Kdo chtěl na zámku skutečně strávit celý den, mohl si vytvořit i obraz mandaly většího rozměru, což zabralo několik hodin. Na upomínku se ovšem daly namalovat i menší dřevěné ozdoby.

    Zuzana Hrnčiarová, výtvarnice: “Díky tomu, že jsem měla možnost udělat tu dílničku pro návštěvníky, kde si mohou vytvořit svoji mandalku na krk, náušnice nebo i klíčenku, tak v rámci toho tady také vystavuji obrazy, aby si mohli návštěvníci prohlédnout i jinou tvorbu než na dřevo. Tyto obrazy tvořím několik desítek hodin, někdy i sto hodin.”

    návštěvníci akce:
    “Dám hrníček tatínkovi a dělám na něj srdíčka.”
    “Já dělám dvě srdíčka a levandule. Hrníček dám mamce.”
    Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Děti i dospělí si mohou vytvořit krásné hrníčky, mají to takovou památku na dnešní den a mohou je dát jako dárek. Dále jsme v krásné sala terreně připravili koncert paní Katariny Ševčíkové, harfistky, a Evy Mokré, která ji doprovází na violu.”
    Nahlásit chybu


    K tématu

    Studénka bude v květnu hrát všemi barvami

    8. dubna 2024 11:00 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

    Studénka se připravuje na barevnou párty. Zhruba za měsíc se zde bude konat sportovní festival Rainbow run. Dějištěm akce bude městské koupaliště.

    Nová Horka zavoní liliemi a překvapí i děti, 1. května zve na mušketýry

    29. dubna 2024 7:40 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

    Zámek Nová Horka zahájil v dubnu hlavní turistickou sezonu. V jejím průběhu znovu zavoní liliemi, připravuje program pro děti, a také připomene dobu, kdy tu byl ústav pro mentálně postižené ženy.

    Den dětí se ve Studénce konal “trochu jinak”, řídilo ho počasí

    5. června 2024 18:17 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

    Dětský den s podtitulem “trochu jinak” připravili ve Studénce u sportovního centra. A trochu “jinak” se nakonec oslava i odehrála. Narušil ji vydatný déšť a pořadatelé museli improvizovat.


    Soud potrestal anonyma za hrozby bombou školám v Havířově, Orlové a Petrovicích

    Studenti havířovského gymnázia mohli na vlastní oči u okresního soudu sledovat hlavní líčení s 24letým mladíkem, který loni v září vyhrožoval několika školám bombovým útokem.

    Správě železnic se podařilo stabilizovat ujíždějící svah

    Vlaková doprava mezi Havířov a Českým Těšínem musela být kvůli nestabilnímu svahu v neděli zastavena. Správa železnic problém vyřešila. Práce na modernizaci probíhají podle harmonogramu.

    Přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku začíná, nabídne až 90 bytů

    Začíná přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku. V budově vznikne nejen sídlo společnosti Distep, ale především až 90 nových nájemních bytů pod správou města.

    Karvinský fotograf Marek Běhan se ve své první tematické výstavě zaměřil na lékařství

    10. března 2025 15:27 | Karviná | Gabriela Stašová | Regionální zprávy POLAR

    Karvinský fotograf Marek Běhan je známý především svou prací, na které zachycuje město a jeho proměny a aktuální dění. Poprvé se uskutečnila výstava jeho fotografií z nemocničního prostředí, kde je v rámci svého civilního povolání jako doma. Vernisáž výstavy navštívili lidé z veřejnosti, ale i z dokumentované nemocnice v Karviné-Ráji.

    Rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích přibližuje kořeny Otce národa

    10. března 2025 11:08 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

    Na cestě z Nového Jičína do Valašského Meziříčí leží obec Hodslavice, která proslula svým rodákem – jedním z největších českých literátů, historiků, filozofů a učitelů národa. Řeč je o Františku Palackém, kterému obec věnovala stálou expozici v jeho rodném domě.

    Stavba chodníku v ulici Mezidolí je díky dobrému počasí v předstihu

    Díky příznivým klimatickým podmínkám, které panovaly téměř po celou zimu, stavba chodníku v ulici Mezidolí značně pokročila. Stavba počítá i s rozšířením komunikace a s odvodněním.

    Čistírna odpadních vod už zase plně funguje. Zprovozněna byla i biologická část procesu

    10. března 2025 9:22 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

    Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze už zase naplno pracuje. Po povodních se v rekordním čase podařilo opravit nejprve mechanické čištění a nyní začala fungovat i biologická část procesu, která byla závislá do značné míry i na počasí.

    Záchranná akce u Vítkova: opilí muži lezli na telekomunikační vysílač, jeden z nich spadl

    10. března 2025 9:54 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

    Záchranáři, hasiči a policisté zasahovali v neděli po půlnoci u vážně zraněného muže, který spadl na telekomunikačním stožáru u Klokočova na Opavsku. Na místo vyrazil lékařský tým z Vítkova a k nočnímu zásahu vzlétl také záchranářský vrtulník z Ostravy.

    Demografická prognóza Ostravy-Jihu do roku 2040 není pozitivní

    10. března 2025 11:10 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

    V roce 2040 bude mít Ostrava-Jih podle demografické prognózy už jen 88 tisíc obyvatel. To je o 11 a půl tisíce méně než dnes. Pokles se dotkne především ekonomicky aktivních lidí a dětí, což výrazně ovlivní trh práce, školství a městské služby.

    ADRA otevřela ve Frýdku-Místku nový charitativní obchod

    Dobrovolnická organizace ADRA otevřela ve Frýdku-Místku nový charitativní obchod. Lidé zde mohou nakoupit oblečení z druhé ruky a zároveň podpořit dobročinné aktivity. Obchod navazuje na dlouholetou činnost organizace v oblasti pomoci potřebným a lidé ho najdou v Místku.

    Obrazy z třísek a objekty vytvořené z nálezů z půdy

    Galerie Stará pošta připravila na březen výstavu autora, který je profesí architekt a současně duší umělec. Jak sám říká, malování obrazů a tvorba objektů ze dřeva a kovu jsou jeho celoživotními potřebami.

    Noc práva otevřela veřejnosti i novojičínskou soudní budovu

    10. března 2025 11:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

    Okresní soud v Novém Jičíně se v rámci Noci práva otevřel veřejnosti. Ta má za cíl přiblížit lidem fungování justice, aby se soudu nebáli, a také je informovat o tom, jak se nestát obětí trestného činu.

    Prezidenta Masaryka připomněly v Novém Jičíně i jeho citáty

    10. března 2025 9:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

    Nový Jičín uctil výročí narození Tomáše Garrigue Masaryka. Prvního československého prezidenta připomnělo setkání u jeho busty a venkovní výstava, kterou vytvořily místní základní školy.

    Město letos nájmy podnikatelům a bydlícím nezvedne

    10. března 2025 8:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

    Nový Jičín v letošním roce nezvedne nájmy podnikatelům ani obyvatelům městských bytů. Radní upustili od využití inflační doložky, která činí 2, 4 procenta. K výraznému zdražení nájmů navíc došlo v předchozích dvou letech.

    Březen připomene, proč jít do knihovny, a to nejen kvůli literatuře

    Březen je tradičně měsícem všech čtenářů, pestrý program s připomenutím toho, jak důležité a krásné je čtení, připravila i knihovna v Novém Jičíně.

    Nová Horka, spojená s osudem žen, slavila jejich mezinárodní svátek
    Vydáno 11. března 2025 9:30, Studénka, Petra Dorazilová
    Zámek Nová Horka patřil ženám. Speciální celodenní akci tu pro ně připravili ještě před zahájením samotné sezony v sobotu 8. března.

    Slunečné počasí v sobotu 8. března lákalo k posezení s vyhlídkou na nově se rodící barokní zámek Nová Horka. A byť ještě nezačala hlavní turistická sezona, byl uvnitř připraven ve spolupráci Muzea Novojičínska a organizace Sport a kultura ve Studénce celodenní program věnovaný ženám k jejich mezinárodnímu svátku.

    Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “Nám loni odpadly nějaké programy, zejména kvůli povodním, a když jsem začali vymýšlet, kdy by se náhradní program hodil, tak byl nabídnut 8. březen. Ve vzduchu nám visel koncert harfy, přednáška o řeholních sestrách, tak se nám to nakonec spojilo s tím MDŽ a říkali jsme si, že ženy tady, co si budeme povídat, strávily spoustu let v době ústavu, tak jsem si řekli, pojďme ten zámek zase na chvilku otevřít zejména, ale nejenom ženám.”
      návštěvníci akce: “Ano, chtěli jsme si oslavit den žen takovou vycházkou a prohlídkou zámku. Ještě jsme tu nebyli, takže to pro nás bude velké překvapení.”
      Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “Snažili jsme se v programu vyjít vstříc co největšímu spektru ženských zálib. Začneme klasickou zámeckou prohlídkou, jsou tu i nějaké tvořivé dílny, mandaly, abychom posílili i duchovní stránku. Jaro nám přeje, takže máme i přírodovědnou procházku do okolních lesů, ve 14 hodin je připravena přednáška o řeholních sestrách z Bílé vody a v 18 hodin to vyvrcholí koncertem.”

      Kdo chtěl na zámku skutečně strávit celý den, mohl si vytvořit i obraz mandaly většího rozměru, což zabralo několik hodin. Na upomínku se ovšem daly namalovat i menší dřevěné ozdoby.

      Zuzana Hrnčiarová, výtvarnice: “Díky tomu, že jsem měla možnost udělat tu dílničku pro návštěvníky, kde si mohou vytvořit svoji mandalku na krk, náušnice nebo i klíčenku, tak v rámci toho tady také vystavuji obrazy, aby si mohli návštěvníci prohlédnout i jinou tvorbu než na dřevo. Tyto obrazy tvořím několik desítek hodin, někdy i sto hodin.”

      návštěvníci akce:
      “Dám hrníček tatínkovi a dělám na něj srdíčka.”
      “Já dělám dvě srdíčka a levandule. Hrníček dám mamce.”
      Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Děti i dospělí si mohou vytvořit krásné hrníčky, mají to takovou památku na dnešní den a mohou je dát jako dárek. Dále jsme v krásné sala terreně připravili koncert paní Katariny Ševčíkové, harfistky, a Evy Mokré, která ji doprovází na violu.”
      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000047653/nova-horka-spojena-s-osudem-zen-slavila-jejich-mezinarodni-svatek