Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový denzitometr ve Slezské nemocnici v Opavě

  • Opava,

Slezská nemocnice má k dispozici nový denzitometr. Tento přístroj dokáže změřit hustotu kostí a určit, zda pacient trpí osteoporozou. Jejím důsledkem je zvýšená náchylnost kostí ke zlomeninám. Ohroženou skupinou jsou především starší ženy.

Tento přístroj, denzitometr, dokáže zjistit, jak pevné jsou vaše kosti a zda jim nehrozí zvýšená lámavost. Minimální rentgenové záření, které není o nic větší, než když sledujete televizi, proniká tělem k bederní páteři a levému kyčelnímu kloubu. Prověří, jak na tom vaše kosti jsou. Dozvíte se to během několika minut.

„Toto vyšetření hodnotí hustotu kostí. Zjišťuje se nejen hustota, ale především množství vápníku a minerálů v kostech, popisuje Ilona Kohutová, která vyšetření provádí.

Do vyšetřovny přicházejí lidé užívající dlouhodobě určité léky, které odvápňují kosti, třeba kortikoidy. Míří sem také pacienti s potížemi endokrinního systému. Kosti jsou náchylnější ke zlomeninám také s přibývajícím věkem. Nejčastěji přicházejí ženy. Problémy s řídnutím kostí mívají po menopauze.

„Tehdy u žen ubudou ženské hormony a dochází k rychlému odbourávání kostí a to není následování adekvátní novotvorbou kostí,“ vysvětluje Ingrid Rýznarová, která vede osteologickou ambulanci ve Slezské nemocnici.

Riziko osteoporozy hrozí každé 3. ženě a každému 5. muži po 50. roku života.

Tento diagnostický přístroj dokáže odhalit nejen nemoc samotnou, ale také, zda k ní má pacient předpoklady. Správným doplněním vápníku a pak také vitamínu D i bílkovin je možné vývoj osteoporozy ovlivnit.

Tento nový denzitometr nahradil starší přístroj, který už dosloužil.

„Rentgenové přístroje mají životnost 10 let. Po této době jejich životnost končí a musíme kupovat nový. Na starém denzitometru, který jsme měli od r. 2008 jsme udělali 11 000 vyšetření, říká ředitel Slezské nemocnice Ladislav Václavec.

Na pořízení denzitometru se kromě Slezské nemocnice podílelo také město Opava. Z celkové částky 1,68 mil. korun uhradilo víc jak polovinu.

Nahlásit chybu


K tématu