Nový denzitometr ve Slezské nemocnici v Opavě

  • 13. března 2019,
  • 12:11,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Slezská nemocnice má k dispozici nový denzitometr. Tento přístroj dokáže změřit hustotu kostí a určit, zda pacient trpí osteoporozou. Jejím důsledkem je zvýšená náchylnost kostí ke zlomeninám. Ohroženou skupinou jsou především starší ženy.

Reklama

Tento přístroj, denzitometr, dokáže zjistit, jak pevné jsou vaše kosti a zda jim nehrozí zvýšená lámavost. Minimální rentgenové záření, které není o nic větší, než když sledujete televizi, proniká tělem k bederní páteři a levému kyčelnímu kloubu. Prověří, jak na tom vaše kosti jsou. Dozvíte se to během několika minut.

„Toto vyšetření hodnotí hustotu kostí. Zjišťuje se nejen hustota, ale především množství vápníku a minerálů v kostech, popisuje Ilona Kohutová, která vyšetření provádí.

Do vyšetřovny přicházejí lidé užívající dlouhodobě určité léky, které odvápňují kosti, třeba kortikoidy. Míří sem také pacienti s potížemi endokrinního systému. Kosti jsou náchylnější ke zlomeninám také s přibývajícím věkem. Nejčastěji přicházejí ženy. Problémy s řídnutím kostí mívají po menopauze.

„Tehdy u žen ubudou ženské hormony a dochází k rychlému odbourávání kostí a to není následování adekvátní novotvorbou kostí,“ vysvětluje Ingrid Rýznarová, která vede osteologickou ambulanci ve Slezské nemocnici.

Riziko osteoporozy hrozí každé 3. ženě a každému 5. muži po 50. roku života.

Tento diagnostický přístroj dokáže odhalit nejen nemoc samotnou, ale také, zda k ní má pacient předpoklady. Správným doplněním vápníku a pak také vitamínu D i bílkovin je možné vývoj osteoporozy ovlivnit.

Tento nový denzitometr nahradil starší přístroj, který už dosloužil.

„Rentgenové přístroje mají životnost 10 let. Po této době jejich životnost končí a musíme kupovat nový. Na starém denzitometru, který jsme měli od r. 2008 jsme udělali 11 000 vyšetření, říká ředitel Slezské nemocnice Ladislav Václavec.

Na pořízení denzitometru se kromě Slezské nemocnice podílelo také město Opava. Z celkové částky 1,68 mil. korun uhradilo víc jak polovinu.
Symfonický koncert JFO: Slovanské tance a 4. symfonie J. Brahmse

28.05. 19:00 - 25.05. 23:48
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 25.05. 23:48
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 25.05. 23:48
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Slezská nemocnice v Opavě, příspěvková organizace
Opava
od 29 830 Kč do 40 000 Kč

Detail

TECHNICO Opava s.r.o.
Opava
od 25 000 Kč

Detail

OPAMETAL s.r.o.
Opava
od 15 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu