Reklama

Talentovaný fyzik Arman Tursunov zůstává v Opavě

  • 10. července 2019,
  • 17:56,
  • Opava ,
  • Katka Geryková

Arman Tursunov, taletnovaný astrofyzik původem z Uzbekistánu, působí na Slezské univerzitě jako člen elitního týmu, který se zabývá astrofyzikálními procesy v poli černých děr. Spolupracuje také s dalšími světovými týmy. Přestože nedávno obhájil na Slezské univerzitě svou disertační práci, v Opavě nadále zůstává.

Stáhnout video
Reklama

Armana Tursunova přivedla do Opavy jeho vášeň pro fyziku. Pod vedením profesora Zdeňka Stuchlíka napsal na Slezské univerzitě disertační práci. Přestože většinu svého času tráví 28 letý teoretický fyzik na přednáškách v zahraničí, do slezské metropole se stále  s rád vrací.

 „ Pro mne je, jako pro teoretického fyziky, je pro práci zásadní dobrá vědecká atmosféra a rychlý internet,“ usmívá se sympatický mladík.

Arman Tursunov se zabývá černými dírami. Spolu s profesorem Zdeňkem Stuchlíkem je členem elitního týmu, který tuto problematiku řeší na mezinárodní úrovni: „Výzkumy, které jsme teď završili v opavské skupině, mohou hrát zásadní roli při vysvětlování detailních procesů, které probíhají v těsném okolí černé díry,“ objasňuje Stuchlík.

Protože mladý fyzik může pracovat odkudkoliv, rád tráví čas  Opavě, na své Alma mater, kde pokračuje ve výzkumu černých děr.

„Teď můžeme pozorovat černé díry, ale v budoucnu je teoretická možné, že bude možnost energii z černé díry použít,“ přemýšlí Tursunov.

Arman Tursunov je  laureátem Ceny ministra školství za výzkum vysokoenergetické astrofyziky, obecné teorie relativity. Ocenění sbírá také na nejprestižnějších vědeckých konferencích v New Yorku, Dubně či Oxfordu.

ReklamaPADDLEBOARD na Hlučínském jezeře

31.07. 15:00 - 31.08. 18:00
Ludgeřovice, Hlučínské jezero - Štěrkovna

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 19.08. 5:25
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 19.08. 5:25
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Work Service Czech s.r.o.
Opava
od 17 000 Kč do 19 000 Kč

Detail

Řeznictví H+H, s.r.o.
Opava
od 16 500 Kč

Detail

Slezská univerzita v Opavě
Opava
od 23 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu