Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Restart Rychlých šípů v podání současných tvůrců

  • Opava,

Fenomén Rychlé šípy stále existuje! Přestože Jaroslav Foglar vytvořil poslední díl kresleného seriálu o dobrodružstvích pětice chlapců před 30 lety, staly se jeho příběhy inspirací pro současné československé komiksové tvůrce. Ti stvořili 50 vlastních příběhů.

Rychlé šípy bojují s transformery, setkávají se s bratry Mašínovy, zahrají si v hollywoodském filmu nebo se objeví třeba v New Yorku... tak si představují současní komiksoví tvůrci pokračování příběhů, které zažívá Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Rychlonožka a Červenáček . Parta chlapců, která si říká Rychlé šípy, a v r. 1938 ji uvedl do života Jaroslav Foglar.

Jak by dnes vypadaly příběhy čestných hochů, můžete teď vidět na výstavě Pocta Rychlým šípům v opavském Obecním domě.

„Já si myslím, že vždycky to bude promlouvat k mladým lidem, protože jsou tam krásné dobrodružné příběhy a zároveň je tam ta etika a morálka Rychlých šípů,“ říká dramaturg Opavské kulturní organizace Jan Kunze.

Komiksové příběhy Rychlých šípů vycházely s přestávkami pět desetiletí. Po vzoru neohrožených a čestných chlapců zakládali jejich vrstevníci podobné party. Scházeli se v klubovnách a toužili po dobrodružství. Možná, že i dnešní děti budou fascinované novodobýmí příběhy pětice v čele s Mirkem Dušínem. Inspirovat se mohou na výstavě a také v nedávno vydané knize.

„Výstavu jsme doplnili také o klasické hlášky Rychlých šípů z původního komiksu. Umístili jsme je vedle panelů s příběhy. Vystaveny jsou také ty staré komiksy – knížky. Najedete tady i ježka v kleci nebo Vontský žlutý špendlík,“ dodává Kunze.

Tuto výstavu si musíte nejen prohlédnout, ale také poctivě přečíst. Jen pozorní návštěvníci totiž budou znát odpovědi na otázky, které po prohlídce prověří jejich znalost fenomenálního českého komiksu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy