Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Užovka, papoušek i psy a kočky. Strážníci si musí umět poradit se zvířecími tuláky

  • Opava,

Městští strážníci dohlížejí nejen nad pořádkem ve městě, ale zvládnou se také postarat o zaběhnutá zvířata. Kromě tuláků, jako jsou psi a kočky, si poradí také třeba s papouškem Žako. Ze spleti městské džungle vyvedou i užovku.

Stáhnout video

U opavské městské policie pracuje 17 strážníků, kteří mají speciální kurz na odchytávání zvířat. Své zkušenosti využijí během každé služby. Nejčastěji zachraňují zatoulané psy nebo kočky. Ale pravidlem to není.

„K odchytům vyrážíme v průměru tak 3x denně. V letních měsících je tradiční nárůst odchytů cizokrajných zvířat. Naposledy jsme chytali papouška,“ říká Marek Dýčka, mluvčí Městské policie Opava.

Ten se uvelebil na střeše domu. A počkal tam až do příjezdu městské policie.. Díky informacím na Facebooku se brzy našel majitel tohoto opeřence. Zato odchycená užovka u rodinného domu putovala z klece zase do volné přírody.

Od začátku roku vyjížděli opavští strážníci do terénu kvůli zvířatům v 259 případech. Nejčastěji to byli zaběhnutí psi.

Jedním z proškolených strážníků je i Marek Palisa. V rámci služby už řešil stovky takovýchto případů. Pokud je odchyt zvířete komplikovaný, může použít třeba síť nebo speciální tyč. Dělá to ovšem jen výjimečně. Spíš se snaží, aby pes získal jeho důvěru.

„Nikdy nevíte přesně, jaké zvíře na vás čeká a jak bude reagovat. Je to o zkušenosti strážníka. Musí si vybudovat k tomu psovi vztah," dělí se o své zkušenosti Palisa.

Psy a kočky odvážejí strážníci do útulku. Divoká zvířata vypustí do přírody a ta zraněná dopraví do záchranné stanice nebo k veterináři.

Málokterý chovatel ví, že každý útěk zvířete je přestupek. Cesta domácího mazlíčka za dobrodružstvím jej může přijít až na 50 000 korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy