Bezručova Opava letos připomíná také osobnost Václava Havla

  • 14:34,
  • Opava ,

Multižánrový festival Bezručova Opava, který se letos nese ve znamení 30. výročí sametové revoluce, připomíná osobnost prezidenta Václava Havla. A to hned dvěma výstavami. A pak také besedou: bývalý mluvčí prezidenta Ladislav Špaček se přišel podělit o své vzpomínky na 11 let, které strávil po boku tohoto světového státníka.

Od roku 1992 do roku 2003, tedy 11 let strávil Ladislav Špaček po boku Václava Havla - nejprve československého a pak českého prezidenta. Své zážitky sepsal do knihy a teď se o ně podělil také s opavským publikem. S Havlem navštívil na 60 zemí, setkal se s významnými osobnostmi, byl u formování legislativy nového státu.

 „Byla to převratná doba, která dodnes formuluje naši současnost. Vzpomínám na ni s dojetím a rád,“ vzpomíná.

Svými snímky zavzpomínal na posledního prezidenta Československa a prvního prezidenta České republiky také Tomki Němec,který  byl několik let jeho osobním fotografem. Fotografie oficiální i intimní najdete na výstavě, která je nyní k vidění v Obecním domě.

A nakonec výstava v Památníku Petra Bezruče, kam byli v r. 1994 pozváni novináři na tiskovou konferenci u příležitosti druhé návštěvy Havla ve slezské metropoli.  V tomto roce získal Havel také čestné občanství Opavy.

„My jsme se na té výstavě snažili zdůraznit regionální akcent a mapovat vazbu Václava Havla na náš region a jeho návštěvy v 90. letech,“ představuje výstavu kurátorka Monika Szturcová.

Uvidíte zde mnoho snímků, které dosud nespatřily světlo světa. Třeba fotografii Havla u hrobu disidenta  Jaromíra Šavrdy u příležitosti návštěvy Ostravy, kam se vypravil hned 4. den poté, co stanul v čele Československa.

Kromě toho jsou zde také fotografie mapující osobní život i literární tvorbu Václava Havla.

„Přečtete si tady mnohé jeho myšlenky a názory.  Zejména na téma svoboda, demokracie, život v  pravdě, boj za svobodu,“ doplňuje  Martina Dragonová, druhá z tandemu, který výstavu připravil.

Tyto dokumenty zapůjčila pro výstavu Knihovna Václava Havla, která rovněž vytvořila zajímavý cyklus s názvem „Číst Havla“, kdy osobnosti čtou známé i méně známé  úryvků z Havlových děl.

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků