Bezručova Opava letos připomíná také osobnost Václava Havla

  • 14:34,
  • Opava,

Multižánrový festival Bezručova Opava, který se letos nese ve znamení 30. výročí sametové revoluce, připomíná osobnost prezidenta Václava Havla. A to hned dvěma výstavami. A pak také besedou: bývalý mluvčí prezidenta Ladislav Špaček se přišel podělit o své vzpomínky na 11 let, které strávil po boku tohoto světového státníka.

Od roku 1992 do roku 2003, tedy 11 let strávil Ladislav Špaček po boku Václava Havla - nejprve československého a pak českého prezidenta. Své zážitky sepsal do knihy a teď se o ně podělil také s opavským publikem. S Havlem navštívil na 60 zemí, setkal se s významnými osobnostmi, byl u formování legislativy nového státu.

 „Byla to převratná doba, která dodnes formuluje naši současnost. Vzpomínám na ni s dojetím a rád,“ vzpomíná.

Svými snímky zavzpomínal na posledního prezidenta Československa a prvního prezidenta České republiky také Tomki Němec,který  byl několik let jeho osobním fotografem. Fotografie oficiální i intimní najdete na výstavě, která je nyní k vidění v Obecním domě.

A nakonec výstava v Památníku Petra Bezruče, kam byli v r. 1994 pozváni novináři na tiskovou konferenci u příležitosti druhé návštěvy Havla ve slezské metropoli.  V tomto roce získal Havel také čestné občanství Opavy.

„My jsme se na té výstavě snažili zdůraznit regionální akcent a mapovat vazbu Václava Havla na náš region a jeho návštěvy v 90. letech,“ představuje výstavu kurátorka Monika Szturcová.

Uvidíte zde mnoho snímků, které dosud nespatřily světlo světa. Třeba fotografii Havla u hrobu disidenta  Jaromíra Šavrdy u příležitosti návštěvy Ostravy, kam se vypravil hned 4. den poté, co stanul v čele Československa.

Kromě toho jsou zde také fotografie mapující osobní život i literární tvorbu Václava Havla.

„Přečtete si tady mnohé jeho myšlenky a názory.  Zejména na téma svoboda, demokracie, život v  pravdě, boj za svobodu,“ doplňuje  Martina Dragonová, druhá z tandemu, který výstavu připravil.

Tyto dokumenty zapůjčila pro výstavu Knihovna Václava Havla, která rovněž vytvořila zajímavý cyklus s názvem „Číst Havla“, kdy osobnosti čtou známé i méně známé  úryvků z Havlových děl.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 18:30 - 19.11. 10:58
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 19.11. 10:58
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Hudební výlety: Český barokní Advent

15.12. 15:00 - 19.11. 10:58
Opava, Kostel sv. Stanislava, Bolatice

Jana Jahodová
Opava
od 16 300 Kč

Detail

PEKAŘSTVÍ SEZAM s.r.o.
Opava
od 19 000 Kč do 21 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků