Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obstály by i v dnešní módě. Výstava ukazuje proměnu svatebních šatů za čtyři desetiletí

  • Opava,

Sledovat proměnu svatebních šatů v průběhu čtyř desetiletí můžete na výstavě s názvem „My dva a čas“, kterou připravilo Slezské zemské muzeum. Uvidíte tady, jak si ženy dokázaly v minulém století poradit s nedostatkem materiálu i střihů. Mnohé modely by uspěly i dnes!

Ačkoliv se to může zdát v dnešní době internetu a sociálních sítí neuvěřitelné, v minulém století každý vztah začínal procházkou v parku a pak také dlouhou výměnou dopisů. Svatba pak byla vytouženým dnem snoubenců. Zvlášť pro nevěsty bylo zásadní, co budou mít v tento den na sobě. Šaty si nechávaly šít podle svého vkusu z vybraných látek.

„Byly to původně hlavně krajky, krajkové materiály. Ty se kombinovaly se silonovými materiály a strojovou krajkou,“ popisuje kurátor výstavy Kamil Rodan.

Výstava nabízí přehled modelů od 40. až do 80. let. S výjimkou jediných šatů jsou všechny bílé. Dechberoucí je peříčkové paleto, kostýmek s pouzdrovými šaty nebo krátká nabíraná sukně – tyto modely by obstály i dnes!

Pánských obleků tady moc nenajdete. Také proto, že módní trendy na nich nejsou až tak patrné.

„Pánské obleky jsou univerzální, tak tam nebyla ta proměna tak velká. A je jich nedostatek: muži mnohdy přibrali, a tak oblek vyhodili,“ říká Rodan.

Na výstavě uvidíte kromě šatů i některé doplňky – jako třeba svatební stuhu se jmény novomanželů, korunku nebo i kabelku a boty.

„Chtěl jsem vytvořit kolekci, která by ukázala množství střihů, které v té době panovaly. Rád bych ve sbírání pokračoval,“ doplnil kurátor.

Tato výstava je základem ojedinělé sbírky Slezského zemského muzea. Pokud máte k dispozici cokoliv, co by ji mohlo doplnit, a to nejen oblečení, ale také třeba fotografie nebo svatební oznámení, pracovníci muzea to uvítají.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy