Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strom bude připomínat nacistickou hrůzu. Opavští školáci zasadili první roub Lidické hrušně v Moravskoslezském kraji

  • Opava,

U Základní školy Boženy Němcové v Opavě vysadili žáci Lidickou hrušeň. Jde o roub stromu, který přežil události roku 1942, kdy němečtí nacisté srovnali se zemí obec Lidice, jako odvetu za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Jde o první roub Lidické hrušně vysazený v  Moravskoslezském kraji.

Žáci opavské Základní školy Boženy Němcové vyslali nový strom do života spolu s krátkými vzkazy, které budou spočívat v jeho kořenech.

„V našem vzkazu bylo, že doufáme, že nezničíme planetu, že vše bude v pořádku, nebude válka, nebude hlad," prozradila Michaela Netušová, žákyně 9.A.

Místo pro mladý roub se našlo ve školním arboretu. Vypěstovali jej v tachovském genovém sadu a pochází ze stromu, který byl vysazený v r. 1941 na lidické návsi. Štíhlý proutek jako zázrakem o rok později přežil nacistické běsnění, které obec vymazalo z mapy.

„Za nějakých nezjištěných okolností měl tento stromek utrhnutou korunu. Tak tam zbyl pahýl a toho si už pak nikdo nevšímal,“ popisuje lidický rodák Antonín Nešpor, který je zároveň předsedou Občanského spolku Lidice.

Rozložitá koruna hrušně na pietním místě v Lidicích dodnes jako němý svědek připomíná hrůzy, které se tady udály.

„Všichni obyvatelé byli zavražděni, nebo většina z nich byla zavražděna, obec byla vypálena, následovaly pak Ležáky,“ popisuje Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války v Hrabyni.

Pietní připomínkou těchto hrůz je nově vysazený stromek ve školním arboretu. Jako vzpomínka na dobu, ve které byl štěp hrušky pařížanky zasazený, jsou vzkazy žáků školy uložené do tubusu umístěném pod kořeny stromu.

„V  roce 1949 se do Lidic začal vracet intenzivně, pozvolna život. A v roce 1949 byla založena naše škola. Tak nám to přišlo symbolické,“ vysvětluje ředitelka školy Ivana Lexová, proč stála o to, aby stromek ve školním arboretu vysadili.

V roce 2007 byla hrušeň stojící na místě, kde se kdysi rozkládala obec Lidice s pěti stovkami obyvatel, prohlášena za památný strom. První štěp tohoto stromu byl vysazený v Tachově. Celkem je takovýchto roubů vysázených po Evropě 30. V Moravskoslezském kraji jde o první.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy