Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cukrář? Pekař? Truhlář? Elektrikář? Školáci přemýšleli, čím se stanou

  • Opava,

První ročník Veletrhu povolání byl určený žákům základních škol i jejich rodičům, aby se dokázali správně rozhodnout při volbě budoucí profese. Mohli tady získat informace o tom, která povolání najdou uplatnění u regionálních zaměstnavatelů.


Veletrh povolání přilákal do víceúčelové haly v Městských sadech stovky žáků 9. tříd základních škol, které letos čeká rozhodnutí, jakou střední školu si zvolí k dalšímu studiu. Víc jak stovka vystavovatelů v podobě středních škol i firem převážně z Opavska mohla být vodítkem, jakou cestou se vydat.

„Tím, že si dítě vybere dobrý studijní obor, který bude uplatnitelný na trhu práce, tak je to nejlepší prevence nezaměstnanosti,“ říká ředitelka Úřadu práce v Opavě Petra Ballová.

Tři sta tisícový region Opavska je výrazně zaměřený na strojírenský průmysl, který měl na veletrhu četné zastoupení. K vidění tady byly ale také stavařské a konstruktérské profese nebo služby - pekaři, cukráři i kadeřnice. Většina stánků byla interaktivních, takže si návštěvníci mohli udělat přehled o tom, co jednotlivé profese ve firmách vykonávají.

Vystavovatelé tady mají prezentovat povolání, ne výrobky, které prodávají. Proto tady máme tolik praktických ukázek,“ sdělil duchovní otec akce Walo Hinterberger, místopředseda představenstva Hospodářské komory Opava.

Většina škol je s regionálními  firmami velmi pevně spjatá: třeba formou poskytování stipendií. A bez zajímavosti není ani to, že už během studia mnozí ví, kam po získání výučního listu či maturity nastoupí. Bonusem je pak také to, že absolvent zůstane v regionu.

„Je dobré, že mladí lidé nemají potřebu někam dál za prací, jen tak město roste a to je v pořádku, tak to má být,“ usmívala se náměstkyně primátora Opavy Hana Brňáková (Piráti).

Pro firmy v době, kdy podíl nezaměstnaných představuje 2,3 %, není problém zaměstnat čerstvé absolventy škol. Na rozdíl od dob dřívějších. Naopak oceňují jejich přizpůsobivost i pracovní nasazení.


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy