Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Neuvěřitelný věk. Paní Otilie Moravcová oslavila 100 let, v devadesáti ještě jezdila na kole

  • Opava,

Paní Otilie Moravcová slavila neuvěřitelných 100 let. Většinu svého života prožila u polských hranic, v Chuchelné. Nyní je kvůli zdravotním obtížím už šestým rokem obyvatelkou Domova pro seniory Bílá Opava. Její narozeniny sem přijela oslavit také početná rodina.

Otilie Moravcová se narodila rok po skončení I. světové války, v době, kdy naše mladá republika bojovala o Těšínsko, v roce vzniku brněnské Masarykovy univerzity nebo pozemkové a měnové reformy. Dětství prožila ve Štěpánkovicích. Většinu života ale v Chuchelné, kam se přestěhovala se svým manželem. Tady přišlo na svět i jejich 5 dcer.

„Když byla maminka mladší, tak nám, dětem, šila. To jsme byli pořád pěkně upravené – našité šaty, sukně halenky. Měla ráda ruční práce,“ vzpomíná dcera Anna.

Paní Moravcová byla až do vysokého roku velmi aktivní. Ještě v devadesáti letech jezdila na kole po Chuchelné.

„Ale pak už byl ve vesnici velký provoz, tak jsme museli naší babi kolo schovat, zdálo se nám to už nebezpečné,“ doplňuje další z pěti dcer Kristiána.

Velkou vášní paní Moravcové bylo vaření. Pracovala jako kuchařka, ale ráda připravovala jídlo také pro své blízké. A že bylo pro koho vařit! Rodina se rozrostla o 9 vnoučat a 11 pravnoučat.

„Masové rolády, španělské ptáčky – to bylo top jídlo, na které jsem se vždycky těšila když jsme za babičkou přijeli,“ přidává vzpomínku na prázdniny v Chuchelné vnučka Jana, která už je sama maminkou.

Posledních 6 let tráví Otilie Moravcová v domově pro seniory Bílá Opava. Po letech aktivního života jsou teď její dny naplněné převážně odpočinkem.

„Vyprávíme si o tom, co měla ráda. Tedy o vaření, o péči o zahrádku, o dětech, popisuje Klára Heinzová, která v Domově Bílá Opava pracuje jako aktivizační pracovník.

Protože paní Moravcová miluje sladké, nemohl chybět dort. S gratulací přišla nejen rodina, ale také představitelé města.

„Paní Otilii jsem popřál mnoho zdraví, do dalších let. Roky, kterých paní Otilie dosáhla jsou krásné,“ zopakoval nám primátor Tomáš Navrátil (ANO) své přání.

Paní Moravcová není jedinou stoletou obyvatelkou Domova Bílá Opava. V září jedna tamní klientka oslavila 101 let.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků