Opavané vzpomínají na události sametové revoluce venkovní výstavou

  • 16:39,
  • Opava ,

Nadcházející 30. výročí sametové revoluce připomíná výstava Opava ´89. Autoři se rozhodli vyjít s ní ven. Na opavském Horním náměstí jsou teď panely s fotografiemi. Dát dohromady připomínku poměrně nedávné historie ale nebylo jednoduché. Pamětníků, kteří by přispěli svým materiálem nebylo mnoho.

Osm panelů, které rekapitulují události sametové revoluce v Opavě museli minout ti, kteří procházeli v poslední době Horním náměstím. Mladí se u nich zastaví ze zvědavosti, pamětníci mnohdy zkoumají, zda se na fotografiích nepoznají.

Rok přípravy této výstavě zasvětili historik František Švábenický a sběratel fotografií Jan Dlugoš. Snažili se vybrat snímky, které by co nejlépe sametovou revoluci v Opavě vystihly. Dát dohromady výstavu o poměrně nedávné historii ale nebylo vůbec jednoduché. Originální materiál se sháněl těžko.

„Pamětníci se nám na základě výzev, které jsme do tisku i na internet zadávali zhruba rok, téměř žádní neozvali. Možná bych napočítal dva lidi,“ vzpomíná Dlugoš.

Autoři výstavy museli nakonec využít dokumenty ze opavského archivu a pak také z fondu sběratele Jana Dlugoše. K dispozici měli na dvě stovky snímků. Výběr z nich teď v centru Opavy připomínají demonstrace na náměstí, debaty ve Slezském divadle i naději ve věci budoucí, kterou lidé s cinkajícími klíči a s prsty složenými v symbolu vítězného véčka měli.

„Žádná expozice, výstava takto složité problémy, které prostoupily generacemi, a rozdělovaly společnost nedokáže zcela přiblížit a vysvětlit,“ říká Švábenický

Atmosféru sametové revoluce v Opavě připomene také dokument s audiozáznamy z demonstrací, a to 17. listopadu od 19,00 hod. v opavském Kině Mír.
Figarova svatba / premiéra opery

Zítra
Opava, Slezské divadlo, Opava

Zařízení školního stravování Opava, příspěvková org.
Opava
od 17 500 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

SLAVÍK - Technické plasty s.r.o. - pracoviště U Cihelny, Hlučín
Hlučín
od 23 000 do 34 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků