Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pojízdná galerie v trolejbuse ukazuje snímky staré Opavy

  • Opava,

Opavský dopravní podnik vyslal do ulic pojízdnou galerii. V jednom z trolejbusů jsou teď umístěné fotografie staré Opavy. Cestující si během přepravy po městě mohou prohlédnout jak vypadalo město před víc jak jedním stoletím.


Výstavy v dopravních prostředcích jsou opavskou specialitou. Už dříve si mohli cestující zpříjemnit přesun městem třeba pohledem na horské štíty, jak je zachytil amatérský fotograf Antonín Bouda. Své snímky tady prezentoval také astrofyzik Zdeněk Stuchlík. Nostalgie dýchla z pohlednic Rudolfa Dybowicze Poslední fotky připomněly výročí sametové revoluce. Teď byly do ulic vyslány v jednom z trolejbusů fotky staré Opavy.

„Nejstarší fotografie, kterou vystavujeme, zobrazuje bruslařský pavilon opavského bruslařského spolku. Zajímavé na ní je, že v pozadí vidíme lichtenštejnský zámek, který byl zbořen na konci 19. stol,“ upozorňuje na zajímavý snímek David Váhala ze Slezského zemského muzea, který výstavu připravoval.

Snímky poskytlo ze svých depozitářů Slezské zemské muzeum. Ve voze nyní visí 30 fotografií, které prošly pečlivým výběrem. Jsou na nich významné stavby – třeba divadlo, muzeum či obecní dům. Je tady také připomínka povodně v r. 1903. Mnohde jsou vidět i tramvaje, které Opavu až do r. 1956 brázdily.

„My jsme sice zvyklí vystavovat velko formátové tisky, ale tady je ten trend opačný. Takže grafik namísto toho aby zvětšoval, tak výjimečně zmenšoval, usmívá se Váhala.

Tento trolejbus nebude jezdit pouze na jedné lince. Během následujících měsíců do něj budou moci nastoupit cestující v různých částech města.

„Chtěli bychom vždy tak jednou za čtvrt roku obměnit fotografie. Předpokládáme, že tento vůz bude jezdit po Opavě jeden rok,“ doplnil ředitel MDPO Pavel Gebauer.

Galerijní vůz poznáte snadno, a to díky nápadné grafice, která jej z venku zdobí. Takže pokud budete chtít, aby vaše cesta po městě byl zároveň i uměleckým zážitkem, vyplatí se na tento trolejbus počkat.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků