Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zahradníci osadili střechu haly sukulenty. Vznikne tak přírodní izolace

  • Opava,

Tisíce rostlin rozchodníků vysadili zahradníci na střechu víceúčelové haly v Městských sadech. Tento zelený koberec vytvoří izolaci a zlepší klimatické podmínky v hale a také v jejím okolí. Postupem času by se měly zazelenat i další střechy ve městě.


Tisíce drobných rostlinek rozchodníků vysázeli zahradníci do substrátu, který nahradil původní štěrk na střeše víceúčelové haly v opavských Městských sadech. Rostliny mají za úkol vytvořit izolační vrstvu, která bude schopná zadržovat vodu. Tím se zlepší klimatické podmínky v prostorách pod střechou.

„Museli jsme použít extenzivní střechu s extenzivní zelení, která nebude zavlažovaná a bude žít svým životem. Jsou tady použité různé typy rozchodníků,“ popisuje krajinný architekt Rudolf Klus.

Zelený koberec za ½ milionu korun ochladí místnosti, které pokrývá. Jde o prostory hotelu, který se k hale přimyká. Konkrétně kuchyně, kde zvlášť v letních měsících bývá velmi teplo.

„Střecha pracuje s vypařováním vody a také s problematikou vyrovnávání dynamických rozdílů teplot. Současně je to efektivní nástroj na zachytávání prachových částic bez rozdílu velikostí, vysvětluje autor projektu Petr Selník z Fakulty stavební, VUT Brno.

V druhé etapě dojde také na střechu nad hotelovou restaurací. Tady se počítá se zelenými pergolami i vyššími rostlinami. Přestože je v těchto prostorách klimatizace, díky proskleným stěnám se místnosti přehřívají. Ještě předtím ale musí dojít k opravě této části střechy.

Postupně by se pak mohly zazelenat i další objekty ve městě, a to v souvislosti s adaptační strategií na změnu klimatu, kterou zastupitelé akceptovali na jaře.

„Začneme na našich městských budovách – školách, školkách, nebo i budovách magistrátu, které jsou na to vhodné,“ slibuje náměstek primátora Michal Jedlička (KDU-ČSL).

Už v příštím roce vysadí zahradníci rostliny na některých střechách zastávek městské hromadné dopravy.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků