Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nejhranější Verdiho Opera La Traviata ve Slezském divadle

  • Opava,

Slezské divadlo uvedlo premiéru nejhranější opery Giuseppe Verdiho La Traviata. Tragický příběh lásky mladého muže a pařížské kurtizány mohou diváci shlédnout v původním, nezkráceném pojetí, které se uvádí jen zřídka.

Slavná Verdiho opera La Traviata v r. 1853, v době svého premiérového uvedení, příliš nezaujala. Úspěch přineslo až druhé nastudování o rok později. Dnes je to naopak sázka na jistotu. La Traviata je nejoblíbenější Verdiho dílo a možná také nejhranější opera vůbec. Však představitelé obou hlavních rolí je zpívají už po třetí ve své kariéře.
„Ten základ je pořád stejný. I když každý dirigent i režisér se snaží přinést něco nového. Já s  jdu s každou Traviatou více do hloubky,“ svěřila se pěvkyně Veronika Holbová.
Operu uvádí Slezské divadlo bez krácení, téměř v původní podobě. La Traviata je plná náročných árií a duetů.
"Každá ta postava vypraví o velkých emocích, prožívá velké emoce. A z toho jsme těžili. I když to nebylo jednoduché to vše v mnohdy statických obrazech ztvárnit," popisuje režisérka Jana Andělová Pletichová.
Ve třech dějstvích se odehrává smutný příběh pařížské kurtizány Violetty a mladíka Alfréda, který se do ní zamiluje. Odjedou spolu na venkov, kde tráví idylický čas. Ta doba však nemá dlouhého trvání.
Juraj Nociar, role Alfréda,Slezské divadlo
"Protože přijde otec a vztah Violettě rozmluví, jak to známe z příběhu. A Alfrédo zůstane sám a těžko nese zjištění, že jeho milá od něj odešla,"
Příběh končí tragicky. Život krásné kurtizány uzavře smrtelná nemoc. Stejně, jako v příběhu Alexandra Dumase Dáma s kaméliemi, který se stal předlohou Verdiho díla.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků