Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do kostela sv. Václava v Opavě už nebude zatékat. Čeká ho oprava

  • Opava,

Oblíbené místo nejrůznějších kulturních akcí - kostel sv. Václava v Opavě, čeká rekonstrukce. Střecha je totiž ve špatném stavu a do objektu začalo zatékat. O náklady se podělí město i kraj. Krajský úřad ale přispěje i na další opravy památkově chráněných budov po celém regionu.

Stáhnout video

Bývalý kostel svatého Václava v Opavě je díky svému gotickému původu a dochovaným malbám jednou z nejvýznamnějších památek Opavy. Byl sice odsvěcen, ale je samozřejmě dále kulturní památkou o kterou je třeba dobře pečovat. Účel užívání se ale od minulosti změnil. “Odsvěcený kostel sv. Václava se využívá zejména na kulturní a společenské akce. Pořádají se zde různé koncerty, výstavy, ale i svatby či jiná společenská setkání,” popisuje Román Konečný z tiskového odboru města Opavy. 

Kostel prošel rozsáhlou rekonstrukcí před dvaceti lety. Nyní se ale bohužel zhoršil stav střechy a do budovy začalo zatékat. Proto ho Opava společně s MS krajem nechá za 11 milionů korun opravit. "Z přebytku hospodaření byla schválena částka 70 milionů na 7 významných projektů v rámci kulturní infrastruktury, kde např. patří bývalý kostel sv. Václava, který byl ohrožen zatékáním ze střechy," vysvětluje náměstek hejtmana Lukáš Curylo. "Při rekonstrukci se vymění střešní krytina, která je ve velmi špatném stavu a bude provedena sanace krovů," doplňuje náměstka Roman Konečný.

Kromě příspěvku na tento kostel přispěje MS kraj také na opravu zámku ve Staré Vsi, na fasádu kostela v Českém Těšíně a na amfiteátr na Hukvaldech. V posledních dvou letech už kraj přispěl na památkovou péči 118 miliony korun. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy