Ještě před dvěma týdny ležela Marta Trlicová na infekčním oddělení Slezské nemocnice. To když jí zdejší lékaři diagnostikovali onemocnění hantavirózou.
Teď už se cítí mnohem lépe.
"Já jsem si opravdu myslela, že umřu v bolestech zprvu jsem měla čtyřicítky horečky, potom jsem začala zvracet, mít průjem," vzpomíná.
Nakonec jí začaly selhávat ledviny. Kvůli zadržování vody během jednoho dne přibrala 13 kilogramů. Pak zase tělo začalo tekutiny nekontrolovaně vylučovat.
„To, co pacientka vymočila, jsme museli pravidelně nahrazovat tekutinami, a hlavně krevní tlak jsme museli sledovat,“ říká vrchní sestra infekčního oddělení Slezské nemocnice Hana Weyersová.
Léky na toto onemocnění, které patří stejně jako třeba ebola do skupiny krvácivých horeček, nejsou. Nebezpečné hantaviry musí organismus porazit sám. Člověk se jimi může nakazit velmi jednoduše: ve svých výkalech je přenášejí hlodavci. A pak stačí jediné nadechnutí.
Během uplynulého půl roku se ve Slezské nemocnici léčilo s hantavirózou šest pacientů. Přitom dříve tady zaznamenali 1 – 2 případy ročně.
"Jeden pacient musel skončit na dialýze, ten měl to poškození ledvin nejtěžší. U ostatních to probíhalo jako těžší chřipka. Bohužel, byla tam u některých pacientů dlouhá rekonvalescence. Zůstávali na neschopence i půl roku," říká primář infekčního oddělení Petr Kümpel.
Zabránit nákaze jednoznačně nelze. Lidé by měli být ale v každém případě obezřetní zejména při likvidaci hlodavců. A používat rukavice a také roušku.
Šest případů hantavirózy ve Slezské nemocnici
Ve Slezské nemocnici v Opavě se léčila žena, která se nakazila nebezpečnou hantavirózou. Přenášejí ji hlodavci. Pacient se může nakazit jednoduše tím, že vir vdechne. Onemocnění může mít lehký průběh, ale také může vést až k selhání ledvin.