Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Památník II. světové války se chystá na novou sezónu

  • Opava,

Památník II. světové války v Hrabyni na Opavsku je sice přes zimu pro veřejnost zavřený , ovšem uvnitř se pilně pracuje. V plném proudu jsou přípravy výstavy k 75. výročí ukončení války. Pro veřejnost se památník, který je součástí Slezského zemského muzea, otevře na jaře.

Dva betonové monolity hrabyňského památníku stojí na místech netvrdších bojů Ostravské operace. Návštěvníkům připomíná události II. světové války velmi sugestivní expozice. V zimě bývá tento rozlehlý objekt uzavřený kvůli vysokým nákladům na vytápění. A tak právě teď nastává čas úklidu vánočních dekorací a přípravy nových předmětů, které expozici oživí.
Během zimy se zdejší zaměstnanci promění v elektrikáře, truhláře, uklízečky nebo natěrače, aby dali dohromady výstavu novou.
„Chystáme novou výstavu, která se bude věnovat 75. výročí konce II. světové války. Zaměří se nejen na kontext roku 1945, ale také na osvobozování regionu severní Moravy a Slezska,“ popisuje vedoucí památníku Kamila Poláková.
Kromě přípravy nové sezóny se pracovníci památníku věnují také údržbě vystavených zbraní, vojenských uniforem a dalších předmětů. Na tyto činnosti totiž při běžném provozu s 22 tisíci prodaných vstupenkami moc času nezbývá.
Čas je také na skenování nově objeveného archivu s 8 000 fotografiemi, které je nutné převést do digitální podoby.
"Jde o fotografie z války ve Vietnamu, I. světové války, II: světové války, revoluce v Rusku, stavby ropovodu Družba," vyjmenovává archivář Tomáš Koutný.
Národní památník II. světové války v Hrabyni zůstane uzavřený ještě zhruba dva měsíce. V dubnu pak přivítá návštěvníky oslavou 75. výročí konce II. světové války.
BERTRANS OPAVA s.r.o.
Štěpánkovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Ing. Daniel Kozel
Kravaře
od 22 000 Kč/měsíc

Detail

Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků