Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koronavirus sčítá škody: peníze v rozpočtu budou jistě chybět, musí se šetřit

  • Opava,

Opavští zastupitelé na svém zasedání bilancovali koronavirovou krizi. Přestože ztráty ještě nejsou sečtené, už nyní je jasné, že peníze v městské kase chybět budou. Šetřit se bude nejen na provozu magistrátu, náklady budou muset redukovat také městské společnosti – jako třeba dopravní podnik nebo technické služby.

Zastupitelé, kteří přišli na jednání, si u vstupu museli nechat změřit teplotu a vydesinfikovat ruce. Hned v úvodu přednesl primátor rekapitulaci opatření, která město muselo kvůli pandemii přijmout. Krizový štáb denně zasedal, aby zajistil např. dostatek ochranných pomůcek, desinfekce, dále provoz krizových linek či dodávku potravin seniorům. Jak nákladná tato opatření byla se zatím neví. Jasné ale je, že se musí začít šetřit.

„Já už jsem zadal všem odborům magistrátu, příspěvkovým organizacím a obchodním společnostem města, aby přepracovali rozpočet letošního roku. Tak,aby ušetřili 13% nákladů,“ říká primátor Tomáš Navrátil (ANO).

Ztráty pomalu sčítají také příspěvkové organizace města např. dopravní podnik zrušil na měsíc a půl jízdné, kulturní organizace OKO zavřela pro návštěvníky výstavní prostory. Podle vedení města chybí jen na příjmové straně rozpočtu asi 33 milionů korun. Výdaje zatím vyčísleny nejsou.

„Určitě budeme proto, aby se dále investovalo v rozumné míře a na rozumné projekty. Ale musíme se vrátit k investicím a říci si, co je nezbytné a kde budeme muset šetřit,“ říká opoziční zastupitel Marek Veselý (ODS).

Další peníze, 10 mil. korun, poputuje formou finanční pomoci podnikatelům, kteří museli zavřít své provozovny, město jim také přispěje na nájem obecních prostor.

Jaký dopad bude mít koronavirová krize na rozpočet města bude známé v červenci. Jisté je, že chybě budou desítky milionů korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy