Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S blížícím se koncem nouzového stavu lidé polevují v dodržování opatření

  • Opava,

S uvolňováním opatření proti šíření koronaviru se lidé stávají méně zodpovědnými. Zatímco před dvěma měsíci neměli strážníci s kontrolou dodržování bezpečnostních opatření v Opavě žádnou práci, teď na přestupky denně upozorňují desítky občanů.

Tyto záběry jsme natočili den poté, co vláda vyhlásila kvůli koronaviru nouzový stav. Ulice byly prázdné, centrum Opavy vylidněné. K omezenému pohybu osob nebo zákazu shlukování přibylo nošení roušek. Na dodržování dohlížejí strážníci. Zpočátku to ani nebylo nutné. Lidé nařízení bez výhrad respektovali.

„S tím, jak se epidemiologická situace vyvíjí, a jak jsou dlouhá ta opatření, která se nyní postupně uvolňují, tak ostražitost lidí klesá,“ konstatoval ředitel Městké policie v Opavě Jiří Klein.

Nejčastěji zapomínají zákazníci při nakupování na dodržování dvoumetrových rozestupů, ve frontách. Slunečné počasí láká k občerstvení venku. Lidé si teď mohou na zahrádkách posedět, ale roušku mohou sundat jen při konzumaci. U výdejního okýnka ji mít musí vždy.

Stejně tak amatérští sportovci ve městě. V přírodě pak mohou ústenky odložit.

„Městská policie se nezaměřuje na kontroly sportovců, provádíme pouze namátkové kontroly,“ podotknul mluvčí opavských strážníků Marek Dýčka.

Strážníci upozorní denně v ulicích Opavy na nedodržování vládních opatření desítky lidí. Většinou jde o slovní domluvu. Tři případy se ale budou řešit v přestupkovém řízení. Hříšníkům hrozí pokuta až 20 000 korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy