Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezské zemské muzeum znovu otevřeno, návštěvníků je méně

  • Opava,

Nejdříve ve virtuálním světě internetu a pak teprve na živo si mohli prohlédnout zájemci výstavu střelných zbraní ve Slezském zemském muzeu v Opavě. Návštěvníci se sem začínají znovu po koronavirové pauze pomalu vracet.

Výstavu s názvem Zacílit a pal připravil Ondřej Haničák pro milovníky starých zbraní už v březnu. Poprvé ji ale mohli zájemci vidět až o pár týdnů později na díky 3D prohlídce na internetu. Koronavirus expozici totiž nečekaně zavřel.

Ondřej Haničák, autor výstavy: „Výstava byla v této době k vidění v digitální formě virtuální výstavy na webu Slezského zemského muzea.“

Teď už mohou lidé přijít přímo do výstavní budovy. A prohlédnout si historické pušky i pistole od 16. století až do roku 1918.

Ondřej Haničák, autor výstavy, Slezské zemské muzeum: „Prezentujeme tady také terčovnici, ze které při návštěvě Opavy střílel císař Franz Josef.

Zajímavostí jsou tyto malované terče z opavské střelnice, které nechyběly na žádných závodech. Nebo pouzdra na prach, které byly součástí výbavy každého střelce.

Lidé si znovu pomalu začínají zvykat na to, že do Slezského zemského muzea opět smí.

David Váhala, mluvčí Slezského zemského muzea: „Měli jsme obavu, že do vnitřních prostor návštěvníci nebudou chodit. Ale postupně se osmělili. 

Návštěvnost v jednotlivých muzejních areálech snižují zrušené hromadné akce, jako třeba Muzejní noc nebo oslava 75. výročí ukončení II.světové války, které připadlo na letošní 8. květen. Třeba v hrabyňském památníku II. světové války poklesl počet prodaných vstupenek o polovinu.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války : „Početnou skupinou návštěvníků u nás byly školní nebo seniorské návštěvy. A toto všechno odpadlo. Chodí jen jednotlivci či malé skupinky.“

Naopak Arboretum Nový Dvůr se těší velkému zájmu. Hned od prvního dne sem denně proudí desítky lidí. Patrně takové proto, že jde o venkovní expozici vzácných dřevin, a tak v případě dodržování bezpečných rozestupů zde není nutné mít roušku.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy