Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

I nevidomí mohou střílet na terč. Pomohou si sluchem

  • Opava,

Přestože nevidí, mohou střílet z pistole. Zdá se Vám to nemožné? Stačí bedlivě poslouchat při zaměřování terče tóny, které vydává. A pak ve správný okamžik stisknout spoušť. Zvuková střelba je jedním z mála sportů, kterému se mohou lidé se zrakovým postižením věnovat.

V malém kufříku je ukrytý čtvercový terč, který se propojí s počítačem. Pistole se velmi podobá té opravdové. Ovšem náboje nejsou potřeba. Místo nich dráhu střely znázorňuje laserový paprsek.

Václav Burda, pracovník v sociálních službách, Charita Opava: "Toto je zbraň, která se používá při simulační zvukové střelbě. Je to běžná zbraň, kde je funkční jen spoušť, ostatní ovládací prvky jsou zneschopněny."

Speciální sadu pro zvukovou střelbu teď mají k dispozici nevidomí klienti chráněného bydlení ve Vlaštovičkách. Zatím se do tohoto sportu zapojili dva muži. K terči je nasměruje instruktor. Pomůže jim zorientovat se v prostoru jednoduchými pokyny.

Pak musí střelec napnout sluch a rozeznat ve směsici tónů ty nejvyšší, které jeho ruku navedou na střed terče. Důležité je opravdu pozorně poslouchat. A pak ve správný okamžik stisknout spoušť.

Ondřej., nevidomý: „Hlavně se na to musím soustředit. Když chcete zamířit, musíte trpělivě kroužit zápěstím a snažit se zachytit, kdy je signál je nejhlasitější.“
Zvuková střelba může rozvíjet jemnou motoriku zrakově handicapovaných a také zlepšovat reakce na vnější zvukové podněty. Tuto speciální sadu věnoval nevidomým z Vlaštoviček Nadační fond Světluška.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy