Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fotograf Dalibor Bednář a sochař Pavel Vácha se sešli ve společném výstavním prostoru

  • Opava,

V odsvěceném Kostele sv. Václava v Opavě nyní probíhají hned dvě výstavy najednou. Tento výjimečný prostor zaplnily černobílé snímky amatérského fotografa Dalibora Bednáře a také sochaře Pavla Váchy, který dokáže kouzlit s kusy dřeva, trámy i s použitým nábytkem.

Výstava s názvem „Lidé“ představuje amatérského fotografa a rodáka z Opavy Dalibora Bednáře, který sáhl poprvé po fotoaparátu již v dětství a dodnes jej neodložil. Stále používá klasický film a snímky si také sám vyvolává. Analogové zpracování je mu i v době digitální fotografie bližší.

Dalibor Bednář, fotograf:Je tam navíc velký podíl ruční práce - to jsou věci, které mě na tom lákají a neustále mne to drží.

Šedesátiletý fotograf vystavuje svůj poslední cyklus „Lidé na pouti“. Modely si vybíral sám mezi kolotoči a stánky s občerstvením například v Krnově nebo v Bruntále. A jejich portréty fotil přímo na místě.

Dalibor Bednář, fotograf:K tomu účelu jsem si vyrobil jednoduchý přenosný polní ateliér. Mezi ostatní stánky na poutích jsem postavil bílé plátno. A zval jsem sem kolemjdoucí poutníky.“

Na výstavě uvidíme také snímky, které zobrazují jemné křivky ženských těl a nebo portréty umělců, kteří Bednáře svou tvorbou či přístupem k životu inspirovali. Najdete zde i jednu z posledních fotografií známého opavského herce Emanuela Křenka, portrét fotografa Roberta Vana nebo ostravské spisovatelky Nely Rywikové.

Vedle fotografií najdete i sochy Pavla Váchy z poslední doby, kdy umělec dává přednost přírodnímu materiálu - dřevu.

Dominik Beneš, dramaturg Domu umění v Opavě: Autor se v poslední době své tvůrčí práce věnuje odloženým kusům dřeva, které už dosloužily svým funkcím a snaží se jim vdechnout nový život.“

 Pod rukama Pavla Váchy znovu ožívá starý nábytek nebo střešní trámy. Inspirují jej třeba i ulomené části větví, které najde během svých procházek.
Action Man / taneční show

27.09. 19:00
Opava, Slezské divadlo, Opava

Krzywoň s.r.o. - staveniště
Opava
od 150 Kč/hod.

Detail

Pracoviště Čerpací stanice Prim
Dolní Benešov
od 16 100 Kč/měsíc

Detail

Milan Přadka - pracoviště Opava
Opava
od 200 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků