Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pro nacionální smýšlení měla být tvorba Richarda Assmanna zapomenuta, jeho plakáty jsou ale nesmrtelné

  • Opava,

Nově vydaná kniha připomíná opavského rodáka Richarda Assmanna, který se proslavil zejména malováním plakátů. Jeho jméno bylo ale na dlouho úmyslně zapomenuto, kvůli přehnanému nacionalismu, který rozdmýchával soužití Čechů a Němců ve slezské metropoli.

Plakát, který zve v meziválečné době k návštěvě opavského koupaliště, slouží často k jeho propagaci i dnes. Malované plakáty, které dříve nabízely nejrůznější zboží či akce Richarda Assmanna proslavily.

Rudolf Dybowicz, sběratel a spoluautor knihy: Jeho plakáty byly i dodnes jsou velmi ceněné. Oslovovaly jej velké společnosti a firmy, aby ukázaly svou mimořádnou kvalitu.“

Byl slavným autorem mnoha plakátů a také pohlednic. Ilustroval knihy, učebnice i časopisy. A také maloval obrazy. Rád vyrážel do přírody aby zachytil krajinu, a to tradičním způsobem. Seděl na polích za Opavou, nedaleko Kaple sv. Anny, a pozoroval, jak probíhá sklizeň přímo před ním.

Protikladem idylických obrázků bylo zachycení jeho nacionalistické orientace v některých dílech. Kvůli tomu je mnohdy vnímán jako kontroverzní umělec.

Jiří Siostrzonek, spoluautor knihy: "Dlouhou dobu se o něm mlčelo až na několik plakátů, jako je opavské koupaliště a pivovar, tak se nevědělo, že nějaký Assmann existoval"

Většinu svého života prožil v Opavě. Po II. světové válce se ale musel kvůli své německé národnosti podrobit poválečnému odsunu.

Útlá kniha mapuje mnohovrstevný tvůrčí život opavského rodáka Richarda Assmanna, který povýšil  tvorbu propagačních plakátů na uměleckou úroveň. Od jeho smrti letos uplynulo 55 let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy