Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavská konkatedrála je opravená. Věřící dovnitř ale nesmí

  • Opava,

Oprava opavské Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie , druhého sídelního kostela biskupa, je hotová. Rozsáhlá rekonstrukce za 77 mil. korun trvala rok a půl. Zatím ale přístupná kvůli vládním opatřením nebude. Opavský děkan chce slavnostní otevření nechat na příhodnější dobu.

Rekonstrukce Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě se chýlí ke konci. Prokoukla vyčištěná fasáda, vyměněna byla rozbitá okna i nefunkční elektrické rozvody. Vlhkosti zbavila budovu izolace. Opravy odkryly spoustu zajímavostí, které teď budou moci návštěvníci spatřit.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav v Ostravě: Jsme v podvěží severní věže. Při odhalování omítek se objevily původní gotické oblouky, předcházející r. 1300.

Ty zůstanou pro návštěvníky kostela viditelné, stejně jako části původních gotických sloupů, které jsou ukryty pod novými. Na stropě jedné z bočních kaplí je restaurovaná část výmalby z 19. století. Návštěvníci si tak budou moci udělat obrázek o tom, jak se uplynulých 700 let podepsalo na podobě tohoto svatostánku.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav v Ostravě: „Bohužel barokní přestavba spoustu zajímavých věcí překryla. Při rekonstrukci se podařilo odhalit některé detaily.

Přestože už je vše hotové, věřící se do chrámu budou moci vrátit až poté, co vláda uvolní protikoronavirová opatření.

Jan Czudek, opavský děkan: „Určitě se na bohoslužbu těšíme, i když nevíme, kdy bude. Zatím se soustředíme na dokončovací práce.

Pravděpodobně ani vánoční půlnoční mši, kterou si věřící připomínají narození Ježíše Krista, tady opavský děkan ještě sloužit nebude. Pokud to podmínky dovolí, sejdou se tady věřící na první slavnostní mši nejspíš až v příštím roce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy