Oprava národní kulturní památky ze 14. století a jedné z nejstarších staveb v Opavě začala před rokem. Za necelých 77 milionů korun by se měla Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, druhý sídelní kostel biskupa, zásadně proměnit. Restaurátoři se nejprve pustili do vnější cihlové fasády. „Stavební práce spočívají v očištění a vyspravení defektů – spár, vydrolených cihel apod. Je to mravenčí práce,“ říká zástupce dodavatele Petr Krejsa.
Pracím uvnitř gotického chrámu předcházel podrobný průzkum, který například zjistil, že režné zdivo bylo stejně jako venku i uvnitř. Omítky přibyly až později. Ojedinělou výmalbu s rostlinnou tematikou z druhé poloviny 19. století odhalili památkáři v jedné ze 4 bočních kaplí.
„Všude jinde v konkatedrále byly nátěry a starší omítky otlučené, nebo vůbec nevznikly. Mnohdy byly v minulosti oškrabány a nezachovaly se,“ líčí Dalibor Halátek z Národního památkového ústavu.
Překvapení
čekalo také za starou skříní, která ukrývala vstup na úzké
schodiště zasypané sutí. Vystoupat po něm do severní věže,
nejstarší části kostela, ale mohl jen opravdu štíhlý
člověk.
„Asi 80 cm široké schodiště je vytesáno do 3
metry širokého zdiva. Kdysi stoupalo do patra nad původní
klenbu, která vzala za své v 18. století," vypráví s nadšením
Halátek.
Zřejmě ve stejné době došlo k obestavění původních gotických pilířů ze 14. stol. barokními. Ani to památkářům neuniklo. Všechny zajímavosti by měly být v budoucnu pro návštěvníky kostela viditelné.
Dělníci
už dokončili výměnu elektroinstalace a oken, hotová je i
kanalizace. Původně měla rekonstrukce skončit v září. Kvůli
archeologickým průzkumům, které práce zbrzdily, se vyhotovení
posune o dva měsíce.