Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstukce gotické Konkatedrály Panny Marie v Opavě: památkáři mají žně

  • Opava,

Pokračuje kompletní rekonstrukce druhého sídelního kostela biskupa - Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. Dělníci pracují na úpravách uvnitř chrámu a také na vnějším plášti. Sondy památkářů objevily mnoho zajímavostí. Některé vám teď ukážeme.

Oprava národní kulturní památky ze 14. století a jedné z nejstarších staveb v Opavě začala před rokem. Za necelých 77 milionů korun by se měla Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, druhý sídelní kostel biskupa, zásadně proměnit. Restaurátoři se nejprve pustili do vnější cihlové fasády. „Stavební práce spočívají v očištění a vyspravení defektů – spár, vydrolených cihel apod. Je to mravenčí práce,“ říká zástupce dodavatele Petr Krejsa.

Pracím uvnitř gotického chrámu předcházel podrobný průzkum, který například zjistil, že režné zdivo bylo stejně jako venku i uvnitř. Omítky přibyly až později. Ojedinělou výmalbu s rostlinnou tematikou z druhé poloviny 19. století odhalili památkáři v jedné ze 4 bočních kaplí.

„Všude jinde v konkatedrále byly nátěry a starší omítky otlučené, nebo vůbec nevznikly. Mnohdy byly v minulosti oškrabány a nezachovaly se,“ líčí Dalibor Halátek z Národního památkového ústavu.

Překvapení čekalo také za starou skříní, která ukrývala vstup na úzké schodiště zasypané sutí. Vystoupat po něm do severní věže, nejstarší části kostela, ale mohl jen opravdu štíhlý člověk.
„Asi 80 cm široké schodiště je vytesáno do 3 metry širokého zdiva. Kdysi stoupalo do patra nad původní klenbu, která vzala za své v 18. století," vypráví s nadšením Halátek.

Zřejmě ve stejné době došlo k obestavění původních gotických pilířů ze 14. stol. barokními. Ani to památkářům neuniklo. Všechny zajímavosti by měly být v budoucnu pro návštěvníky kostela viditelné.

Dělníci už dokončili výměnu elektroinstalace a oken, hotová je i kanalizace. Původně měla rekonstrukce skončit v září. Kvůli archeologickým průzkumům, které práce zbrzdily, se vyhotovení posune o dva měsíce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy