Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii v Opavě ukončil lampionový průvod s pohádkovými postavami

Opava |

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Zapojilo se do nich jak vedení města, tak studenti Slezské univerzity a Slezského gymnázia a také herci Slezského divadla.

Pietní akt u památníku na náměstí Slezského odboje, kde tradičně zazněla Píseň pro Martu, série přednášek pro žáky základních a středních škol, nebo setkání studentů Slezské univerzity u památníku Srdce studentstva. Tak vypadaly oslavy 35. výročí sametové revoluce.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je důležité si připomínat tyto hodnoty, protože demokracie není samozřejmostí. Samozřejmě musíme o tu demokracii usilovat, musíme si ji chránit a máme dneska svobodu slova, svobodu shromažďování, svobodný názor, takže to jsou věci, které dříve nebyly a je potřeba i s těmito hodnotami nakládat tak, abychom je nezneužívali.”

Akce vyvrcholily lampionovým průvodem centrem města s pohádkovými bytostmi, který vyšel z Horního náměstí v čele s Bubenickým orchestrem BORIS.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Mám z toho velkou radost, je plné Horní náměstí a děti si mohly společně se SVČ vyrobit krásné lampiony. Spolupracujeme tady právě se Slezským divadlem a také se Slezským gymnáziem, kde připravili krásné pohádkové bytosti, které nás budou celým průvodem provázet.”
anketa: stánkaři a účastníci průvodu: “Prodáváme svítící rohy, svítící meče hrající a všechno, co tady vidíte. Největší zájem je tady o svítící rohy.”
“Máme akorát lampion a šli jsme se podívat mezi děti.”
“17. listopad, já jsem ročník 81, takže je to vlastně Den svobody, takže já to slavím trošku jinak a moje dcera si vyrobila lampionek ve Středisku volného času v Opavě, takže vlastnoruční výroba. Ona to bere určitě jinak než my ročníky, kteří jsme zažili ještě komunistický režim.”
“To je lampion u sovičky a já jsem si tam udělala ještě ty hvězdičky a moje mamka má medvěda.”
“Já jsem si vyrobila lampion v SVČ, mám tam sovu.”
“Lampionky nemáme, máme lucerničku a přišli jsme na průvod.”
anketa: studenti Slezského gymnázia a herci Slezského divadla: “My jsme dostali úkoly, kdy jsme rozděleni na stanovištích, máme určité masky. V rámci masek máme určité scénáře, co bychom měli dělat.”
“Je to postava můry z lišky Bystroušky, z opery Liška Bystrouška.”
“My jsme holky ze Slezského gymnázia a připravili jsme si pro vás takovou pouť městem Opavy. Jsme teda za mrtvoly a prováděli jsme malé děti i dospělé centrem Opavy. Jak vás to bavilo? My jsme si to určitě užily, doufáme, že i ostatní, že jsme pobavily děti i ty dospělé, nás to moc bavilo. Kapela je úžasná a i lidi jsou fajn, takže podle mě dobrý.”
Ivo Samiec, zakladatel a bubeník, Bubenický orchestr BORIS: “My hrajeme takový náš jako vždycky program, máme takový repertoár, vybrali jsme nějaká dvě cd a vždycky vybereme k tomu, co nám zrovna sedí situačně a moc se u toho bavíme, hlavně se zahřejem. Ať žije svoboda.”

Lampionový průvod si nenechaly ujít stovky lidí a všichni si ho s radostí užili.

Nahlásit chybu


K tématu

Profesionální hasiči v Opavě oslavili 80 let. Slavnostní ceremoniál proběhl na Horním náměstí

23. května 2025 13:45 | Opava | Yvona Fajtová

Profesionální hasiči v Opavě oslavili 80 let. První Městský požární sbor byl založen koncem dubna roku 1945 a postupně se změnil ve všestranný a profesionální tým s moderním vybavením, bez kterého se život ve městě neobejde.

Opavská ZŠ Mařádkova funguje už 100 let. Na oslavy se připravovala půl roku

11. června 2025 9:24 | Opava | Yvona Fajtová

Opavská ZŠ Mařádkova 15 si letos připomíná 100 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala zahradní slavnost i komentované prohlídky.

Krnovská nemocnice funguje už 113 let. Oslavy zpestřili Petr Kotvald, Michal Hrůza a Bohuš Matuš

4. srpna 2025 8:23 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Krnovská nemocnice si letos připomíná úctyhodné 113. výročí svého založení. Oslavy proběhly přímo v areálu nemocnice a nesly se v duchu poděkování všem, kteří se podíleli na jejím chodu – od lékařů a sester, až po technický a administrativní personál.


V Dole ČSM finišuje vyklízení a utěsňování štol před zásypem

Včera 18:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlý labyrint chodeb v podzemí černouhelného Dolu ČSM na Karvinsku postupně uzavírají hráze, za které už se nikdo nikdy nedostane. Na povrch se vyváží materiál, který má ještě nějakou hodnotu, zbytek zůstane v zasypané šachtě.

Nové cisterny mají další 4 dobrovolné sbory hasičů. Nahradí i 40 let staré vozy

Hned čtyři dobrovolné sbory hasičů v Ostravě dostaly nová cisternová vozidla. Umožní jim to daleko efektivnější, bezpečnější zásah a navíc i jistotu, že vozidlo neselže. Ta původní jsou totiž i 40 let stará.

Bazén je připraven otevřít. Na tělo bez pohybu upozorní plavčíka hodinky

Včera 12:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Skončila rekonstrukce venkovního bazénu. Otevře prvního června. Plavce bude kromě plavčíků hlídat i unikátní bezpečnostní systém, který dosud mají jen tři koupaliště v republice.

Rodáci z Hrušova se zajímají o jeho budoucí podobu, letos se jich sešlo 150 včetně Marie Rottrové

Rodiště Vlastimila Brodského nebo Marie Rottrové a část Slezské Ostravy s nejpohnutější historií – to je Hrušov. Přestože už tu většina rodáků nebydlí, pravidelně se scházejí. Na letošní setkání se jich sjelo 150 a pozvání přijala taky právě Marie Rottrová.

Z návrhů obyvatel Frýdku-Místku pro Riviéru vede sportovní hala

19. května 2026 20:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Občané pomáhají najít smysluplné využití pozemků, které Frýdek-Místek opětovně nabyl na sídlišti Riviéra. Své nápady sdělili na plánovacím dni, který radnice pořádala na parkovišti u baseballového hřiště.

Policista ve volnu zachránil ženě u bitcoinmatu přes sto tisíc korun

Včera 9:30 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

Zkušený policista si během svého volna všiml ve Frýdku-Místku ženy, která telefonovala u bitcoinmatu. Hned mu bylo jasné, že se jedná o podvod a ženu varoval, aby hovor okamžitě ukončila. Ta už sice stihla podvodníkům poslat přes 200 tisíc korun, díky rychlému zásahu ale neztratila dalších 150 tisíc. Policie znovu varuje, že skuteční bankéři lidi k vkládání peněz do bitcoinmatů nikdy nenutí.

Historický dům v Ostravě-Přívoze projde proměnou za sto milionů korun

Přes sto let starý dům na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze čeká velká oprava. Už příští rok zde lidé najdou sedmnáct nájemních bytů, kavárnu a služebnu městské policie. Tato proměna výrazně oživí celé okolí a přinese do této části města větší bezpečí.

Stonavští školáci vyrazili za pirátským dobrodružstvím do Beskyd

Včera 14:50 | Stonava | Jiří Brzóska

Učení nemusí probíhat jen v lavicích. Právě pobyt mimo školní prostředí přináší dětem nové zkušenosti, více pohybu i společné zážitky, na které dlouho vzpomínají. Škola v přírodě proto zůstává oblíbenou součástí školního roku také ve Stonavě. Každoročně se jí účastní žáci prvního stupně, pro které je pobyt v přírodě nejen zpestřením výuky, ale také přínosem pro zdraví a kolektivní vztahy.

Žáci z Horní Suché se zapojili do soutěže Mladý cyklista

Včera 12:29 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Na havířovském dopravním hřišti se konalo oblastní kolo soutěže Mladý cyklista. Děti si tak mohly ověřit znalosti a dovednosti, které nabyly v rámci školní výuky. Své zástupce vyslaly i obě základní školy z Horní Suché.

Stavba Moravskoslezské technologické akademie vzbuzuje zájem osobností

19. května 2026 19:20 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Výstavba budovy MS technologické akademie je jednou z největších krajských investic v oblasti školství. Pojďme si poslechnout názory osobností na tento projekt.

Střelmistři

Hlučín Nástup: od 1. června 2026 od 35 000 do 50 000 Kč/měsíc

Moderní lasery v MS nemocnici Opava léčí prostatu i ledvinové kameny šetrněji

Dnes 15:24 | Opava | Yvona Fajtová

Urologické oddělení Moravskoslezské nemocnice Opava patří mezi špičková pracoviště v republice. Díky moderním laserům a miniinvazivním metodám sem přijíždějí pacienti nejen z Moravskoslezského kraje, ale i ze Zlínska, Olomoucka nebo Liberce. Lékaři zde dokážou výrazně zkrátit hospitalizaci a pacientům ulehčit návrat do běžného života.

Ve Starých Oldřůvkách slavnostně otevřeli revitalizované naučné stezky Krajiny břidlice

Dnes 11:52 | Opava | Yvona Fajtová

Ve Starých Oldřůvkách slavnostně otevřeli revitalizované naučné stezky Krajiny břidlice. Nové altány, informační tabule i rozcestníky teď turistům připomínají bohatou hornickou historii Nízkého Jeseníku a lákají návštěvníky do unikátní krajiny bývalých břidlicových dolů.

Den linky 155 v Opavě připomněl práci záchranářů i důležitost první pomoci

Dnes 11:43 | Opava | Yvona Fajtová

Patnáctý květen patří Dni tísňové linky 155. Zdravotnické záchranné služby po celé republice si připomínají nejen práci operátorů a záchranářů, ale také význam rychlé pomoci v krizových situacích. My jsme s kamerou navštívili stanoviště Zdravotnické záchranné služby v Opavě.

Klienti opavské charity jsou zpátky. Dům U Trojice po povodních znovu ožil

Včera 11:28 | Opava | Yvona Fajtová

Povodně v září roku 2024 zničily v Opavě i Dům U Trojice, kde žijí lidé se zrakovým postižením a lehkým mentálním znevýhodněním. Velká voda tehdy zatopila celé spodní patro a budoucnost chráněného bydlení byla nejistá. S rekonstrukcí pomohla především solidarita dárců a sponzorů.

Slezské gymnázium v Opavě opravuje škody po povodních

16. května 2026 14:50 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské gymnázium v Opavě pokračuje v obnově budovy po ničivých povodních ze září roku 2024. Voda tehdy zaplavila suterén školy i kotelnu, kde dosahovala až metru a půl. Část prostor už je opravená a studenti nově využívají modernizované šatny i relaxační zónu.

Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii v Opavě ukončil lampionový průvod s pohádkovými postavami
Vydáno 20. listopadu 2024 18:39, Opava, Yvona Fajtová
V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Zapojilo se do nich jak vedení města, tak studenti Slezské univerzity a Slezského gymnázia a také herci Slezského divadla.

Pietní akt u památníku na náměstí Slezského odboje, kde tradičně zazněla Píseň pro Martu, série přednášek pro žáky základních a středních škol, nebo setkání studentů Slezské univerzity u památníku Srdce studentstva. Tak vypadaly oslavy 35. výročí sametové revoluce.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je důležité si připomínat tyto hodnoty, protože demokracie není samozřejmostí. Samozřejmě musíme o tu demokracii usilovat, musíme si ji chránit a máme dneska svobodu slova, svobodu shromažďování, svobodný názor, takže to jsou věci, které dříve nebyly a je potřeba i s těmito hodnotami nakládat tak, abychom je nezneužívali.”

Akce vyvrcholily lampionovým průvodem centrem města s pohádkovými bytostmi, který vyšel z Horního náměstí v čele s Bubenickým orchestrem BORIS.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Mám z toho velkou radost, je plné Horní náměstí a děti si mohly společně se SVČ vyrobit krásné lampiony. Spolupracujeme tady právě se Slezským divadlem a také se Slezským gymnáziem, kde připravili krásné pohádkové bytosti, které nás budou celým průvodem provázet.”
anketa: stánkaři a účastníci průvodu: “Prodáváme svítící rohy, svítící meče hrající a všechno, co tady vidíte. Největší zájem je tady o svítící rohy.”
“Máme akorát lampion a šli jsme se podívat mezi děti.”
“17. listopad, já jsem ročník 81, takže je to vlastně Den svobody, takže já to slavím trošku jinak a moje dcera si vyrobila lampionek ve Středisku volného času v Opavě, takže vlastnoruční výroba. Ona to bere určitě jinak než my ročníky, kteří jsme zažili ještě komunistický režim.”
“To je lampion u sovičky a já jsem si tam udělala ještě ty hvězdičky a moje mamka má medvěda.”
“Já jsem si vyrobila lampion v SVČ, mám tam sovu.”
“Lampionky nemáme, máme lucerničku a přišli jsme na průvod.”
anketa: studenti Slezského gymnázia a herci Slezského divadla: “My jsme dostali úkoly, kdy jsme rozděleni na stanovištích, máme určité masky. V rámci masek máme určité scénáře, co bychom měli dělat.”
“Je to postava můry z lišky Bystroušky, z opery Liška Bystrouška.”
“My jsme holky ze Slezského gymnázia a připravili jsme si pro vás takovou pouť městem Opavy. Jsme teda za mrtvoly a prováděli jsme malé děti i dospělé centrem Opavy. Jak vás to bavilo? My jsme si to určitě užily, doufáme, že i ostatní, že jsme pobavily děti i ty dospělé, nás to moc bavilo. Kapela je úžasná a i lidi jsou fajn, takže podle mě dobrý.”
Ivo Samiec, zakladatel a bubeník, Bubenický orchestr BORIS: “My hrajeme takový náš jako vždycky program, máme takový repertoár, vybrali jsme nějaká dvě cd a vždycky vybereme k tomu, co nám zrovna sedí situačně a moc se u toho bavíme, hlavně se zahřejem. Ať žije svoboda.”

Lampionový průvod si nenechaly ujít stovky lidí a všichni si ho s radostí užili.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000046051/oslavy-dne-boje-za-svobodu-a-demokracii-v-opave-ukoncil-lampionovy-pruvod-s-pohadkovymi-postavami