Lednice s červenými krvinkami dárců krve Hematologicko-transfuzního oddělení Slezské nemocnice v Opavě nejsou tak plné, jak by si přáli. Nejvzácnější tekutinu můžete nově darovat i v odpoledních hodinách.
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,My jsme měli odběrové místo v Krnově a to po povodních nepracuje, tak aby jsme zajistili ten provoz, tak teď potřebujeme sehnat více dárců, tak jsme si teď otevřeli možnost darovat v odpoledních hodinách, v pondělí odpoledne nebo ve čtvrtek. Na ten čas je lepší se objednat, aby jsme rezervovali termín.”
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,Tady je náš největší poklad, to jsou červené krvinky našich dárců, kteří přišli darovat krev. A jak sami vidíte, ty koše nejsou plné, budeme rádi, když ještě další dárci přijdou.”
Simona Kudlíková, vedoucí laborantka hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,Teď jsme na odběrovém úseku našeho zařízení transfuzní služby. Odběrová část je rozdělena na dva úseky. Tady ten menší slouží především pro odběry dárců plné krve a v té větší místnosti provádíme především odběry přístrojové, odběry dárců plazmy a krevních destiček.”
Anketa, dárci krve: ,,Chodím darovat, dá se říct, pravidelně co 3 měsíce, snáším to v pohodě. Jsem rád, kdyby se náhodou něco stalo, že může být moje krev věnována někomu jinému a tím zachrání třeba někomu život.”
,,Daruju krev, abych zachránil nějaké životy a chodím dvakrát měsíčně.”
,,Jednou za tři týdny chodím darovat plazmu. Jsem ráda, že to pomáhá lidem.”
Na transfuzním oddělení odebírají nejen krev, ale také plazmu a krevní destičky. Aby se postarali o všechny pacienty, potřebují minimálně 10 tisíc odběrů za rok a několik stovek destiček. K pacientům putuje krev zbavená veškerých bakterií.
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,To je ta plná krev našeho dárce, co teď před hodinkou daroval krev. Ty jeho červené krvinky s plazmou a s bílými krvinkami jsou ještě dohromady na chladící desce a hodinu se čeká, aby ty jeho zdravé bílé krvinky fagocitovaly zbytky bakterií. Po hodině se pak centrifuguje a oddělují se bílé krvinky od červených a plazmy.”
Martina Lučná, zdravotní sestra hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,Toto je vlastně lis, takzvaná G5, která vlastně odděluje plazmu, která jde horní výpustí přes tyto ventily a eristocity tedy jdou tady do tohoto vaku.”
Z krevní plazmy dárců se vyrábí většina léků, které se podávají při krvácení.
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,Když přijde maminka na gynekologii, na porodnici a po porodu hodně krvácí, tak se musí podat léky, aby se to krvácení zastavilo.”
Transfuzní oddělení nabízí i skupinové odběry. Na ty je třeba domluvit si termín dopředu. A to na bezplatné lince 800 800 127 nebo e-mailem.