Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava bojuje se jmelím, kvůli parazitovi jde k zemi víc jak stovka stromů

  • Opava,

Opava se pustila do boje se jmelím. Víc jak stovka stromů zasažená tímto zeleným parazitem půjde k zemi, další čtyři stovky se arboristé pokusí zachránit ořezáním napadených větví.

Opavské Městské sady – centrum odpočinku, sportu i zelená oáza města. Teď tady ale výsadba dřevin, které pamatují minulé století, pořádně prořídne. Kvůli masivnímu rozšíření jmelí se  musí pokácet 83 stromů. Další dvě stovky přijdou o větve. Jedná se především o lípy.

Kristýna Štanglerová, vedoucí realizace, Arbotyl: „Ty dřeviny nejsou úplně zdravé, jak vidíte sami. Kromě masivního výskytu jmelí mají mnohé z nich dutiny. Jsou prohnilé a nebezpečné.

Stromy, které potřebují pomoci, vytipovali pracovníci odboru životního prostředí opavského magistrátu. V různých částech města jich napočítali přes 500, z toho jedna pětina se bude muset pokácet. Jmelí parazituje na svém hostileli a bere mu živity. V důsledku toho stromy usychají.

Zuzana Dočkalová, odb. životního prostředí, Magistrát Opava: „Kácí se vysoce zajmelené stromy, které mají víc jak 50% jmelí v koruně stromu. A pak dřeviny, které mají staticky významné defekty.

Stromy, které je možné zachránit, arboristé ořežou. Odstraní části větví s trsy zelených rostlin, aby se jmelí už dále nemnožilo.

Miroslav Sameš, arborista, Arbotyl: „Máme dva způsoby: děláme to z plošiny, nebo nahazujeme speciální váčky a vyšplháme do koruny stromu.“

Kácení a ořezávání stromů napadených jmelím bude trvat rok. Pokud jmelí z dřevin zmizí, nebude lákat ptáky, kteří jej šíří. A jeho výskyt se ve městě omezí. Na místě, kde musely být stromy odstraněny, budou vysazeny nové. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy