Opavou prošel průvod, který upozornil na škodlivost kouření. V rámci Happeningu s názvem Den bez tabáku se předvedli i tanečníci, bubeníci a nechybělo ani divadelní vystoupení.
Jitka Oboňová, vedoucí oboru Tvorba hraček a herních předmětů, SŠPU Opava: “My jsme to pojali tak, že máme tři studijní obory. Grafický design, průmyslový design a tvorbu hraček a každý obor se podílel na tom průvodu nějakým svým návrhem. Takže grafický design vytvořil návrhy cedulí, které se potom vybraly do průvodu. Obor Průmyslový design navrhl masky, z kterých se vybrala ta nejlepší a Tvorba hraček dělala toho velkého kostlivce.”
Průvod studentů v papírových maskách s poutači a cedulemi s nápisy odrazujícími od kouření, se z Dvořákových sadů vydal přes Horní náměstí, Ostrožnou a Olomouckou ulicí až k ředitelství nemocnice. Aby studenti umocnili zážitek z průvodu, oblékli se do černé barvy.”
Karel Siebert, ředitel SNO: “Určitě to bude tradicí a jsme rádi, že můžeme dát mladé generaci jasný signál proto, aby si odvykla kouřit, aby nepropadla tomuto zlozvyku. Ročně umírá na následky kouření 8 milionů lidí a skutečně je to na té mladé generaci, aby si tuto informaci uvědomila.”
Zuzana Kokořová, lékařka, plicní oddělení SNO: “Kouření nepřináší nic dobrého. Bere nám krásu, peníze a hlavně svobodu. Zdraví a životy. Přitom je to úplně preventabilní nemoc, protože by jinak neumřeli kdyby nekouřili. Důležitá je prevence, protože většina dospělých by raději nekouřila. Kouřit se začíná v dětství a dospívání a na ty by se měla ta prevence cílit.”
Přestat kouřit není vůbec jednoduché. Podaří se to jen hrstce lidí, proto je líp s ním vůbec nezačínat.
Zuzana Kokořová, lékařka, plicní oddělení SNO: “Pokud se člověk pokouší přestat kouřit sám, tak za rok se to ze sta podaří dvěma, třem lidem. S tou pomocí a léčbou to může být desetinásobek.”
V Česku kouří zhruba čtvrtina lidí ve věku 15 let a více, což je dvojnásobek ve srovnání například s Austrálií, Amerikou, nebo Velkou Británií.