Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek v Raduni patřil klientům Charity Opava. Prohlídky byly šité na míru jejich hendikepu

Opava |

Zámek v Raduni se stal opět místem už tradičního Dne Charity Opava. Jeho součástí byla také vernisáž fotografií 15. ročníku fotosouteže Můj svět, která se uskutečnila v tamní oranžerii.

Na 5 desítek klientů Charity Opava se sjely za zámek v Raduni, který pro ně jednou ročně pořádá komentované prohlídky a dostanou se tak i do míst, kam by se běžně nedostali. . Všichni si to užívají a vždy se na ně moc těší.

Ivo Mludek, zástupce předsedkyně Rady Charity Opava: “Za nás za Charitu Opava se účastní klienti ze 4 středisek. Je to Dům sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené, klienti sociálně terapeutické dílny Radost, pak jsou tady klienti chráněného a podporovaného bydlení a klienti denního stacionáře pro kombinované postižení Mraveneček."

Pro každou skupinu je připravena komentovaná prohlídka šitá na míru jejich hendikepu.

Markéta Kouřilová, kastelánka, zámek Raduň: “Prohlídky uzpůsobujeme skutečně klientům. Kolegyně má program pro osoby na vozíčku. Je to venkovní program, který je seznámí s našim zámkem tak trošku jinak. Já budu provázet osoby slabozraké a nevidomé. Je tam možnost i na některé věci si sáhnout, přiblížit jim je, protože máme rady spoustu substitutů na zámku, které si opravdu mohou vyzkoušet, no a kolega bude provázet osoby s mentálním postižením.”

Prohlídky probíhají vždy v pondělí, kdy je zámek pro návštěvy uzavřený, aby se mohli klientům plně věnovat.

anketa: klienti Charity Opava: “Je to perfektní, výborně.”
“My jsme tady poznávali bylinky a převlékli jsme se tady za princezny.”

Na zámku v Raduni mohou návštěvníci obdivovat i výstavu fotografií Můj svět, která prezentuje nejlepší tvorbu nejen zaměstnanců charit z celé ČR, ale i jejich klientů a dobrovolníků. Loni ji vidělo 3 a půl tisíce lidí.

Ivo Mludek, zástupce předsedkyně Rady Charity Opava: “Výstava, kterou vystavujeme teď v oranžerii vznikla před 15 lety. Letos přišlo kolem čtyř stovek fotografií. Komise je vybírá anonymně. To znamená oni neznají autora ani místo, odkud ta fotografie přišla, mají pouze číslo a teprve poté, co komise v čele s Jindrou Štreitem ty fotky vybere, tak já jim odtajním autory.”

Která fotografie je vítěznou?

Ivo Mludek, zástupce předsedkyně Rady Charity Opava: “Máme ty vítězné fotografie 3, protože ta fotosoutěž má 3 kategorie, jedna se jmenuje Portrét, druhá Život kolem nás a třetí Jak to vidím já a ta je určena výhradně pro klienty charity.”

Právě třetí kategorii vyhrála klientka Radosti se snímkem sošek dvou andělů, který pořídila právě na zámku v Raduni.

Markéta Kouřilová, kastelánka, zámek Raduň: “Já jsem moc ráda, že je umístěna u nás v zámecké oranžerii, která je velmi navštěvovaná obzvláště v letních měsících a líbí se mi, že to má jakýsi sociální přesah a můžeme v tomto směru být nějakým způsobem nápomocni.”

Zámek v Raduni je mezi lidmi velmi oblíbený, loni jim prošel rekordní počet návštěvníkům, a to bezmála 30 tisíc.

Nahlásit chybu


K tématu

Zámek v Raduni patřil klientům Charity Opava. Prohlídky byly šité na míru jejich hendikepu

26. června 2023 9:19 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Zámek v Raduni se stal místem už tradičního Dne Charity Opava. Jeho součástí byla také vernisáž fotografií 15. ročníku fotosouteže Můj svět, která probíhala v hojně navštěvované zámecké oranžerii.

Charita Opava staví v Jarkovicích nový dům pro mentálně znevýhodněné

16. srpna 2023 18:26 | Opava | Yvona Fajtová

Rozvoj chráněného bydlení v Jarkovicích. To je název projektu Charity Opava, na kterém se finančně podílí EU. Výsledkem budou čtyři bezbariérové byty pro lidi s mentálním znevýhodněním.

Charita Opava staví v Jarkovicích nový dům pro mentálně znevýhodněné

17. srpna 2023 8:48 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Rozvoj chráněného bydlení v Jarkovicích. To je název projektu Charity Opava, na kterém se finančně podílí EU. Výsledkem budou čtyři bezbariérové byty pro lidi s mentálním znevýhodněním.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Včera 10:44 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Včera 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

Včera 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy

13. dubna 2024 21:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Opavský Spolek Kapradí si musel poradit se záplavou tulipánů. Vykvetly všechny najednou

13. dubna 2024 21:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Nezvykle teplé počasí udělalo mnoha lidem radost. Pěstitelům jarních květin ale naopak spousty starostí. Například různé druhy tulipánů, které kvetou postupně několik týdnů, letos vykvetly všechny během pár dní.

Opavští policisté s psovody pravidelně kontrolují chaty a rekreační zařízení

13. dubna 2024 21:31 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavští policisté pravidelně kontrolují chatové oblasti. Ty jsou totiž častým terčem zlodějů a nechtěných návštěv. Ke krádežím a vloupáním nejčastěji dochází v zimním období. Trestnou činnost ale policie zaznamenává po celý rok.

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Zámek v Raduni patřil klientům Charity Opava. Prohlídky byly šité na míru jejich hendikepu
Vydáno 24. června 2023 15:01, Opava, Yvona Fajtová
Zámek v Raduni se stal opět místem už tradičního Dne Charity Opava. Jeho součástí byla také vernisáž fotografií 15. ročníku fotosouteže Můj svět, která se uskutečnila v tamní oranžerii.

Na 5 desítek klientů Charity Opava se sjely za zámek v Raduni, který pro ně jednou ročně pořádá komentované prohlídky a dostanou se tak i do míst, kam by se běžně nedostali. . Všichni si to užívají a vždy se na ně moc těší.

Ivo Mludek, zástupce předsedkyně Rady Charity Opava: “Za nás za Charitu Opava se účastní klienti ze 4 středisek. Je to Dům sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené, klienti sociálně terapeutické dílny Radost, pak jsou tady klienti chráněného a podporovaného bydlení a klienti denního stacionáře pro kombinované postižení Mraveneček."

Pro každou skupinu je připravena komentovaná prohlídka šitá na míru jejich hendikepu.

Markéta Kouřilová, kastelánka, zámek Raduň: “Prohlídky uzpůsobujeme skutečně klientům. Kolegyně má program pro osoby na vozíčku. Je to venkovní program, který je seznámí s našim zámkem tak trošku jinak. Já budu provázet osoby slabozraké a nevidomé. Je tam možnost i na některé věci si sáhnout, přiblížit jim je, protože máme rady spoustu substitutů na zámku, které si opravdu mohou vyzkoušet, no a kolega bude provázet osoby s mentálním postižením.”

Prohlídky probíhají vždy v pondělí, kdy je zámek pro návštěvy uzavřený, aby se mohli klientům plně věnovat.

anketa: klienti Charity Opava: “Je to perfektní, výborně.”
“My jsme tady poznávali bylinky a převlékli jsme se tady za princezny.”

Na zámku v Raduni mohou návštěvníci obdivovat i výstavu fotografií Můj svět, která prezentuje nejlepší tvorbu nejen zaměstnanců charit z celé ČR, ale i jejich klientů a dobrovolníků. Loni ji vidělo 3 a půl tisíce lidí.

Ivo Mludek, zástupce předsedkyně Rady Charity Opava: “Výstava, kterou vystavujeme teď v oranžerii vznikla před 15 lety. Letos přišlo kolem čtyř stovek fotografií. Komise je vybírá anonymně. To znamená oni neznají autora ani místo, odkud ta fotografie přišla, mají pouze číslo a teprve poté, co komise v čele s Jindrou Štreitem ty fotky vybere, tak já jim odtajním autory.”

Která fotografie je vítěznou?

Ivo Mludek, zástupce předsedkyně Rady Charity Opava: “Máme ty vítězné fotografie 3, protože ta fotosoutěž má 3 kategorie, jedna se jmenuje Portrét, druhá Život kolem nás a třetí Jak to vidím já a ta je určena výhradně pro klienty charity.”

Právě třetí kategorii vyhrála klientka Radosti se snímkem sošek dvou andělů, který pořídila právě na zámku v Raduni.

Markéta Kouřilová, kastelánka, zámek Raduň: “Já jsem moc ráda, že je umístěna u nás v zámecké oranžerii, která je velmi navštěvovaná obzvláště v letních měsících a líbí se mi, že to má jakýsi sociální přesah a můžeme v tomto směru být nějakým způsobem nápomocni.”

Zámek v Raduni je mezi lidmi velmi oblíbený, loni jim prošel rekordní počet návštěvníkům, a to bezmála 30 tisíc.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000037900/zamek-v-raduni-patril-klientum-charity-opava-prohlidky-byly-site-na-miru-jejich-hendikepu