Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě vyroste nový sběrný dvůr. Bude největší ve městě

  • Opava,

Opava v současné době připravuje výstavbu nového sběrného dvoru. Vyrůst by měl v lokalitě Na Šlofárně na výjezdu z Kylešovic směrem na Komárov.

V Opavě vyroste největší sběrný dvůr ve městě. Bude mít skoro 6 tisíc metrů čtverečních a umožní vytřídit daleko více odpadů.


Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: "Chtěli bychom tady ten směsný odpad, který dneska nám přichází na sběrné dvory více třídit, dále by suť měla být v této chvíli zvážena na váze a měli bychom tím dosáhnout snížení celého objemu komunálního směsného odpadu, který dneska ukládáme na skládku. Samozřejmě na jedné straně jsou naše opatření, to znamená výstavba sběrného dvoru centrálního, kde budeme moct zase to, co se dneska nedá třídit, budeme schopni zase ještě roztřídit, ale na druhé straně je to především o tom, aby občané nám pomohli a dále třídili."


V Opavě jsou momentálně 3 sběrné dvory, a to v Jaktaři, Kateřinkách a také v Kylešovicích, který bude po výstavbě nového sběrného dvoru zrušen.


Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava: “Tento sběrný dvůr, dá se říct, že je jeden z těch nejmenších, takže po výstavbě nového plánovaného sběrného dvora získáme jednak velkou plochu a jednak se zvýší komfort pro občany, kteří tam ty odpady na sběrný dvůr vozí. V tom novém sběrném dvoře bude dostatek plochy pro to, aby se tam umístilo větší množství těch kontejnerů na odpady a budeme tam moci třídit, nebo vybírat více těch komodit od občanů."

Město už má na nový sběrný dvůr zpracovaný projekt a schválenou dotaci. Ještě letos by chtělo vypsat soutěž na jeho stavbu. S tím, že hotový by měl být do konce příštího roku.


Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: "Musíme poděkovat Opavanům, protože v letošním roce se nám daří snižovat objem směsného komunálního odpadu. Z 11 tisíc tun, které byly v roce 2022 předpokládáme, že v letošním roce se přiblížíme někde na úroveň 9 tisíc 200 tun, což je skutečně skvělý výsledek. Nicméně nemůžeme se zastavit, protože v roce 2030 je cíl, který je daný zákonem a tam by toho dopadu, který skutečně se bude ukládat na skládku, mělo být 20, možná 30 procent stávajícího stavu a k tomu chceme postupně směřovat.

V Opavě funguje také reuse centrum, které bylo otevřeno loni ve sběrném dvoře v Jaktaři. Zájem o něj je velký.


Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava: Když je otevřeno, tak hodně lidí chodí, prohlíží si tam ty komodity, které tam jsou a je tam docela velký pohyb. Slouží to svému účelu a lidé dávají nový život těm odpadům, které by jinak byly odloženy na skládku.

obyvatelka Opavy: “Nenosím často. Teď, že jsem dělala pořádek, tak jsem přinesla věci, které už nejsou pro nás potřebné. Sadu sklenic od největší do nejmenší."

Reuse centrum je v letních měsících otevřeno vždy ve středu a v sobotu od 11 do půl 6. odpoledne.

Nahlásit chybu