Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstavu S knížaty u stolu v Obecním domě v Opavě provází prohlídky s degustací. Zájem o ně je obrovský

Opava |

Výstava S knížaty u stolu v Obecním domě v Opavě stále budí zájem veřejnosti. Hojně navštěvované jsou zejména komentované prohlídky spojené s degustací, na které se bez rezervace nedostanete.

Výstava S knížaty u stolu představuje atraktivní téma stolování a přípravy pokrmů ve středověku. Navíc se na ní dozvíte i to, jak se v pozdním středověku vyvíjelo opavské a sousední ratibořské knížectví.

Michal Zezula, ředitel NPÚ: “Co se týče vystavených exponátů, tak se jedná většinou o archeologické nálezy z Opavy, které jsou doplněny i o některé předměty z Brna a z Prahy a které nám dokládají na základě autentických artefaktů co lidé při stolování používali.”

Součástí výstavy je i replika středověké tabule určena pro 3 stolovníky.

Michal Zezula, ředitel NPÚ: “Vidíme zde i typické předměty, stolní náčiní, které se používalo jako je například ranžírovací nůž, který sloužil pro porcování pokrmů. Taky menší pěchovací nožíky, které používali stolníci při vkládání jednotlivých soust do úst.”

I na nejvznešenějších tabulích při slavnostním stolování se kromě vína, jehož konzumace byla jakýmsi společenským statutem, objevovalo i pivo. Zvláště pak piva ceněná a dovážená.

Michal Zezula, ředitel NPÚ: “Pivo se nepilo z obyčejných nádob keramických, ty bychom nalezli v jednotlivých výčepech, právovárečných domech, ale při tom stolování knížat, bohatých měšťanů a vůbec v tom sociálním, vyšším prostředí, tak se používalo sklo.”

Právě pivo hrálo prim komentované prohlídky výstavy s názvem S knížaty o pivu, jejíž součástí byla minidegustace pivních speciálů.

Petr Holub, archeolog: “Snažili jsme se zejména přiblížit historické styly piv, které dneska u nás nejsou už tak časté, protože fenomén plzeňského ležáku je u nás převrstvil. Jedním z těch základních pivních stylů, které u nás byly vyráběny už od 14. století prokazatelně, 15. respektive, tak je pivo, které bylo nazýváno Březňák a tím byla proslavená právě Opava.”

Pivo bylo uznáno za velmi léčivé a často se používalo místo léků, šlo o silné chmelené pivo.

Petr Holub, archeolog: “Specifikum bylo, že se vařilo v podstatě v zimě za nižších teplot a potom lidé byli schopni ho ve sklepích skladovat až do léta nebo do podzimu a dal se pít celoročně. Co se týče dalších pivních stylů, které jsou u nás historicky doložené, tak je to zejména pšeničné pivo.”
anketa: návštěvníci výstavy: “Já jsem byl nadšený. Úplně mě šokovala chuť toho prvního piva a překvapilo mě hodně i co se týče toho Březňáku. Vůbec jsem netušil, protože jsem člověk narozený v březnu, že existuje pivo, které je březnové, tak asi si ho budu shánět někde originál pivo Březňák.”
“Bylo to úžasné a byla jsem překvapená prvním vzorkem, který byl spíše jakoby cider a pivo se ciderem bych nikdy nesrovnávala. Já jsem maximálně spokojená, nicméně pan archeolog, myslím, že zasloužil více ocenění, protože byl úžasný, ale úžasní byli oba.”
“Výstavu jsem už znal, nebyl jsem tady poprvé. Přednáška byla výborná a degustace byla zajímavým zpestřením. Jsou to hodně jiná piva než se kterými se člověk běžně setkává.”
Kateřina Pelcová, historička, OKO Opava: “Součástí výstavy jsou také animace pro děti, na které se můžou pedagogové objednávat přes kolegyni, magistru Simonu Juchelkovou a pro širokou veřejnost nabízíme řadu komentovaných prohlídek. Na úplně poslední akci, která je součástí výstavy S knížaty u stolu se můžete těšit 28. listopadu a bude věnovaná minidegustacím tentokrát na téma ryby. Bude se týkat postní kuchyně s profesorkou Irenou Korbelářovou.”

Na akci s knížaty o postní kuchyni a rybách obzvláště je nutná rezervace, protože zájem o degustační akce je obrovský.

Nahlásit chybu


K tématu

V KD Radost je k vidění unikátní výstava Havířov očima sběratele

11. února 2025 10:20 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov očima sběratele. To je výstava v galerii Kulturního domu Radost, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Lidé si tak mohou zavzpomínat, jak město vznikalo a k vidění jsou stovky předmětů zobrazujících Havířov.

Výstava sportovních pokladů v Muzeu Beskyd běží do poloviny února

6. února 2025 16:35 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Olympiáda dětí a mládeže přivezla do Frýdku-Místku výstavu plnou unikátních předmětů a trofejí našich sportovců. K vidění je na frýdeckém zámku a má výstižný název Sportovní poklady. Navštívit ji můžete ještě do poloviny února.

Frýdecký zámek patřil výstavě Sportovní poklady

17. února 2025 13:01 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Teď se ohlédneme za unikátní výstavou Sportovní poklady a výtvarná díla, která probíhala na frýdeckém zámku jako součást zimní Olympiády dětí a mládeže a byla plná českých sportovních trofejí.


Policista skočil do ledové Ostravice pro tonoucího mladíka

Včera 14:33 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

21letý mladík se topil v řece Ostravice u Sýkorova mostu v Ostravě. Policisté byli na místě za pár minut. Jeden z nich bez váhání skočil do ledové vody pro nehybné tělo. Následovala dramatická resuscitace. Po dvaceti minutách se srdce mladíka znovu rozbušilo.

Ostravou prošel hornický průvod. Slavnost ukončila mše v katedrále Božského Spasitele

4. února 2026 14:19 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Poslední vozík uhlí na Dole ČSM ve Stonavě znamená definitivní tečku za těžbou uhlí, kterou má v DNA už od svého vzniku Ostrava. Proto se i v moravskoslezské metropoli u této příležitosti uskutečnila rozlučková akce, kterou odstartoval hornický průvod městem.

18letý mladík vyhodil do povětří výdejní box na zásilky v Hnojníku

Včera 11:00 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přišel v noci k výdejnímu boxu, vložil do něj trhavinu a ta za chvíli vybuchla. Policie objasnila případ exploze výdejního boxu zásilek v Hnojníku. Zadržen byl 18letý mladík, kterému teď hrozí až 5 let vězení.

Domov Březiny prošel zásadní rekonstrukcí, klienty přijímá už od věku 55 let

Včera 8:53 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nákladem 390 milionů korun prošel v Petřvaldě na Karvinsku tamní Domov Březiny zásadní rekonstrukcí. Zařízení nyní splňuje současné standardy a přísné bezpečnostní normy.

Těžba černého uhlí v ČR skončila, z Dolu ČSM byl vyvezen poslední vozík

4. února 2026 10:20 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z podzemí Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku byl ve středu vyvezen symbolický poslední vozík s černým uhlím. Těžba tím skončila nejen v této šachtě, ale po zhruba 250 letech v celé České republice.

Páťáci z Palkovic se učí lyžovat na Mezivodí, starší pojedou do Tater a Alp

Včera 13:55 | Palkovice | Libor Běčák

Každoroční lyžařské kurzy žáků ZŠ Palkovice odstartovali páťáci, kteří strávili týden v beskydském středisku Mezivodí.

Nový Jičín hostil krajské kolo Nerf ligy volnočasových středisek

Včera 8:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínský Fokus pořádal krajské kolo Nerf ligy. Turnaje se účastnily týmy z pěti středisek volného času, přičemž nejlepší postoupily do celostátního finále.

Po náhlém kolapsu přímo v zubní ordinaci záchranáři napojili pacienta na mimotělní oběh

4. února 2026 14:43 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Rutinní návštěva zubaře se během chvíle změnila v boj o život. Muž přímo v ordinaci náhle zkolaboval a zasahující záchranáři ho museli napojit na mimotělní oběh. Díky rychlému zásahu dnes může o dramatických chvílích mluvit jako o zázraku.

Vzdělávacím centrem projde 4 tisíce lidí ročně. Řidiči mají k dispozici i trenažér tramvaje

4. února 2026 13:14 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dopravní podnik Ostrava patří se snaží o co nejlepší podmínky pro cestující, ale dbá i na své zaměstnance. V centru města bylo proto zmodernizováno vzdělávací centrum, kde se školí budoucí řidiči a další pracovníci. K dispozici mají i unikátní tramvajový simulátor.

Defibrilátory zachraňují životy. Teď míří do veřejných prostor Ostravy-Jihu

3. února 2026 18:03 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

Městský obvod Ostrava-Jih pokračuje v posilování bezpečnosti obyvatel. Do veřejných prostor i k dobrovolným hasičům nyní pořídil další externí defibrilátory, které mohou v případě náhlé zástavy srdce zachránit lidský život.

Opava patří mezi první města v Česku, kde vznikla AI budka pro veřejnost

4. února 2026 10:10 | Opava | Yvona Fajtová

Opava patří mezi první města v Česku, kde si lidé mohou vyzkoušet umělou inteligenci ve speciálním veřejném prostoru. V Knihovně Petra Bezruče byla slavnostně otevřena takzvaná AI budka, která nabízí bezpečný a klidný přístup k moderním technologiím.

Porodnice v Opavě rozšířila své služby o vůbec první rodinný pokoj

31. ledna 2026 11:25 | Opava | Yvona Fajtová

Gynekologicko-porodnické oddělení Slezské nemocnice v Opavě rozšířilo své služby o vůbec první rodinný pokoj. Nové zázemí umožní maminkám trávit čas po porodu společně s partnerem i dalšími dětmi, a to bez nutnosti jakékoliv separace.

Slavnostní otevření nových tělocvičen zažilo Mendelovo gymnázium v Opavě. Rekonstrukcí prošla celá historická budova

31. ledna 2026 11:13 | Opava | Yvona Fajtová

Slavnostní otevření nových tělocvičen zažilo Mendelovo gymnázium v Opavě. Rekonstrukcí prošla celá historická budova, ve které se sportovní prostory nacházejí. Kraj do oprav investoval desítky milionů korun a studenti se teď mohou těšit na moderní zázemí pro tělesnou výchovu.

Opava patří mezi první města v Česku, kde vznikla AI budka pro veřejnost

31. ledna 2026 11:02 | Opava | Yvona Fajtová

Opava patří mezi první města v Česku, kde si lidé mohou vyzkoušet umělou inteligenci ve speciálním veřejném prostoru. V Knihovně Petra Bezruče byla slavnostně otevřena takzvaná AI budka, která nabízí bezpečný a klidný přístup k moderním technologiím.

Firmy znovu ocenily opavskou průmyslovku. Už po 10. získala titul Škola doporučená zaměstnavateli

30. ledna 2026 17:52 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola průmyslová a umělecká v Opavě je školou doporučenou zaměstnavateli. Tento prestižní titul se jí podařilo obhájit už po desáté.

Památkově chráněný Blücherův palác se dočká záchrany. V Opavě začala jeho rekonstrukce

29. ledna 2026 9:31 | Opava | Yvona Fajtová

Jedna z nejvýznamnějších historických budov Opavy se po letech příprav dočkala prvního kroku k opravě. Památkově chráněný Blücherův palác vstupuje do první etapy rekonstrukce. Práce se zaměří na opravu střechy a obnovu kanalizace.

Výstavu S knížaty u stolu v Obecním domě v Opavě provází prohlídky s degustací. Zájem o ně je obrovský
Vydáno 13. listopadu 2023 15:47, Opava, Yvona Fajtová
Výstava S knížaty u stolu v Obecním domě v Opavě stále budí zájem veřejnosti. Hojně navštěvované jsou zejména komentované prohlídky spojené s degustací, na které se bez rezervace nedostanete.

Výstava S knížaty u stolu představuje atraktivní téma stolování a přípravy pokrmů ve středověku. Navíc se na ní dozvíte i to, jak se v pozdním středověku vyvíjelo opavské a sousední ratibořské knížectví.

Michal Zezula, ředitel NPÚ: “Co se týče vystavených exponátů, tak se jedná většinou o archeologické nálezy z Opavy, které jsou doplněny i o některé předměty z Brna a z Prahy a které nám dokládají na základě autentických artefaktů co lidé při stolování používali.”

Součástí výstavy je i replika středověké tabule určena pro 3 stolovníky.

Michal Zezula, ředitel NPÚ: “Vidíme zde i typické předměty, stolní náčiní, které se používalo jako je například ranžírovací nůž, který sloužil pro porcování pokrmů. Taky menší pěchovací nožíky, které používali stolníci při vkládání jednotlivých soust do úst.”

I na nejvznešenějších tabulích při slavnostním stolování se kromě vína, jehož konzumace byla jakýmsi společenským statutem, objevovalo i pivo. Zvláště pak piva ceněná a dovážená.

Michal Zezula, ředitel NPÚ: “Pivo se nepilo z obyčejných nádob keramických, ty bychom nalezli v jednotlivých výčepech, právovárečných domech, ale při tom stolování knížat, bohatých měšťanů a vůbec v tom sociálním, vyšším prostředí, tak se používalo sklo.”

Právě pivo hrálo prim komentované prohlídky výstavy s názvem S knížaty o pivu, jejíž součástí byla minidegustace pivních speciálů.

Petr Holub, archeolog: “Snažili jsme se zejména přiblížit historické styly piv, které dneska u nás nejsou už tak časté, protože fenomén plzeňského ležáku je u nás převrstvil. Jedním z těch základních pivních stylů, které u nás byly vyráběny už od 14. století prokazatelně, 15. respektive, tak je pivo, které bylo nazýváno Březňák a tím byla proslavená právě Opava.”

Pivo bylo uznáno za velmi léčivé a často se používalo místo léků, šlo o silné chmelené pivo.

Petr Holub, archeolog: “Specifikum bylo, že se vařilo v podstatě v zimě za nižších teplot a potom lidé byli schopni ho ve sklepích skladovat až do léta nebo do podzimu a dal se pít celoročně. Co se týče dalších pivních stylů, které jsou u nás historicky doložené, tak je to zejména pšeničné pivo.”
anketa: návštěvníci výstavy: “Já jsem byl nadšený. Úplně mě šokovala chuť toho prvního piva a překvapilo mě hodně i co se týče toho Březňáku. Vůbec jsem netušil, protože jsem člověk narozený v březnu, že existuje pivo, které je březnové, tak asi si ho budu shánět někde originál pivo Březňák.”
“Bylo to úžasné a byla jsem překvapená prvním vzorkem, který byl spíše jakoby cider a pivo se ciderem bych nikdy nesrovnávala. Já jsem maximálně spokojená, nicméně pan archeolog, myslím, že zasloužil více ocenění, protože byl úžasný, ale úžasní byli oba.”
“Výstavu jsem už znal, nebyl jsem tady poprvé. Přednáška byla výborná a degustace byla zajímavým zpestřením. Jsou to hodně jiná piva než se kterými se člověk běžně setkává.”
Kateřina Pelcová, historička, OKO Opava: “Součástí výstavy jsou také animace pro děti, na které se můžou pedagogové objednávat přes kolegyni, magistru Simonu Juchelkovou a pro širokou veřejnost nabízíme řadu komentovaných prohlídek. Na úplně poslední akci, která je součástí výstavy S knížaty u stolu se můžete těšit 28. listopadu a bude věnovaná minidegustacím tentokrát na téma ryby. Bude se týkat postní kuchyně s profesorkou Irenou Korbelářovou.”

Na akci s knížaty o postní kuchyni a rybách obzvláště je nutná rezervace, protože zájem o degustační akce je obrovský.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000040084/vystavu-s-knizaty-u-stolu-v-obecnim-dome-v-opave-provazi-prohlidky-s-degustaci-zajem-o-ne-je-obrovsky