Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě proběhla plošná deratizace. Potkanů mírně přibylo

  • Opava,

V Opavě každoročně probíhá plošná deratizace, a to vždy na jaře a na podzim. Letos je potkanů o něco více. Zdržují se zejména tam, kde lidé vyhazují zbytky jídla.

V Opavě zaznamenali mírně zvýšený výskyt potkanů. Deratizace ve městě probíhá plošně dvakrát za rok a velice kvalitně ji provádí specializovaná firma.

Markéta Drešlová, referentka, odbor životního prostředí Magistrátu města Opavy: “Když jsme se ptala na lokality, tak je to spíše rovnoměrné, mírný nárůst jsme zaznamenali v Opavě Kateřinkách a v okrajových částech, spíše u polí. Snažíme se co nejvíce kontaktovat s našimi občany a být jim co nejvíce na blízku a děláme to tak, že i chceme a vybízíme je k tomu, aby nám mohli pravidelně nahlašovat výskyt. Mohou to nahlásit například pomocí telefonu, e-mailu, mohou se třeba i za mnou zastavit.”

Jedná se o takzvanou individuální deratizaci, kdy se město snaží zjistit konkrétní místa výskytu.

Markéta Drešlová, referentka, odbor životního prostředí Magistrátu města Opavy: “Výborné je, že se takto snažíme s občany navázat opravdu úzký vztah tím, že pokud tedy souhlasí, vyžádáme si od nich telefonní číslo a jakmile deratizační firma provede deratizaci, tak jim zpětně zašleme esemsku.”
Petr Klhůfek, deratizér: “My tady jezdíme v pěti posádkách. Vesměs jsou to sídliště, nebo nějaké vývařovny, kde jsou zbytky kolem, kde lidi třeba krmí kočky. Myslí si že tam budou mít pěkné kočičky, ale oni jim to sežerou ti potkani, takže ten výskyt tam je a proto to musíme kontrolovat a vždycky zakročit.”

Deratizační firma nejenže pokládá návnady, ale místa výskytu potkanů navíc pravidelně kontroluje.

Petr Klhůfek, deratizér: “Za týden se to vždycky zkontroluje potom, jestli tam je nějaký požer, nebo není. Vytipují se místa, kde je největší výskyt a ta se potom jednou za čtvrt roku kontrolují, objíždíme to a taky spolupracujeme s úřadem, se životním prostředím, s paní Drešlovou, která nám vždycky mailem píše podněty od občanů, které v rámci kontrol potom vyřešíme.”

Deratizační firma zároveň apeluje na občany, aby nevyhazovali zbytky jídel.

Petr Klhůfek, deratizér: “Aby s tím šetřili, aby u kontejnerů to nebylo na zemi. Potom vlastně ti potkani to mají zdarma a ten výskyt je větší vždycky. Máme s tím problém potom to pořešit.”

Další plošná deratizace proběhne na jaře.

Nahlásit chybu