Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavská nemocnice má po rekonstrukci nejstaršího pavilonu L. Práce vyšly na čtvrt miliardy

Opava |

Pavilon L v Opavské nemocnice, vybudovaný na přelomu 19. a 20. století, má po rozsáhlé rekonstrukci. Dříve zde fungovaly interní obory, nyní se zaměření rozšiřuje. V pavilonu přibude například rehabilitace nebo jednotka následné péče. Rekonstrukce, která se týkala vnitřních prostor dlouhého památkově chráněného východního křídla a kratšího severního křídla objektu, stála zhruba čtvrt miliardy korun a byla hrazena zřizovatelem nemocnice, kterým je Moravskoslezský kraj.

Rozsáhlá rekonstrukce za 242 milionů korun vyšla krajský rozpočet přesně na 238,5 milionu, je to jedna z největších krajských investic v oblasti zdravotnictví.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: "Všichni se shodneme, že zdraví je to nejvzácnější, co máme a je potřeba o něj pečovat. Moravskoslezský kraj zřizuje na území regionu celkem šest nemocnic a systematicky jejich zázemí, vybavení i služby zkvalitňuje. V tomto roce máme v krajském rozpočtu připraveno 738 milionů korun na rekonstrukce nemocničních budov. Například ve Slezské nemocnici letos plánujeme výstavbu nadzemních koridorů za více než 150 milionů korun."

Stavební práce řešily interiér budovy.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Pavilon byste teď oproti původnímu stavu jen těžko rozpoznali, výrazně se změnily dispozice, byly vybourány příčky, podlahy i dřevěné podhledy. Objekt má taky nové technické zařízení, byly vyměněny rozvody vody a kanalizace, elektroinstalace, pavilon má novou vzduchotechniku a klimatizaci. Původní dva výtahy byly nahrazeny novými, přibyl třetí evakuační, který pavilon napojuje na spojovací koridor, aby mohly komunikovat interní a neurologické obory."

Nad rámec původního projektu byly provedeny sanace podzemního podlaží a opraveny anglické dvorky severního křídla pavilonu.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví: "Pavilon má teď nové uspořádání, ve prvním a druhém patře východního křídla sídlí neurologie, ve třetím patře vznikne nová jednotka následné péče. V přízemí severního křídla zůstávají plicní ambulance, na druhém podlaží přibyly nové zákrokové sály a ambulance pro gastroenterologii. O patro výš má prostory paliativní péče a rehabilitace, také zde vzniklo zázemí pro personál a nová velká zasedací místnost."

Po dokončení stavebních prací následovalo dovybavení nábytkem a přístrojovou technikou, které zafinancovala nemocnice ze svého rozpočtu. Na vybavení paliativní ambulance nemocnice získala evropské prostředky z IROPu.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice: "Děkuji všem, kteří se na projektu administrativně i finančně podíleli, hlavně Moravskoslezskému kraji, jsem rád, že jsme mohli jeden z nejstarších nemocničních pavilonů konečně rekonstruovat a nabídnout nyní nové moderní prostory našim zdravotníkům a pacientům."
Nahlásit chybu


K tématu

Investice, opravy na školách i podpora sportu ve Frýdku-Místku

21. srpna 2025 12:12 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rekordní počet rozjetých investic. Opravy na školách i nabídka sportovišť pro veřejnost. Dotace do sportu a podpora hlavně dětí a mládeže v pohybu. To je řada témat, které ve studiu přiblížil primátor Frýdku-Místku.

Rekonstrukce zimního stadionu v Opavě pokračuje podle plánu, řeší se trafostanice

13. srpna 2025 17:23 | Opava | Yvona Fajtová

Rekonstrukce zimního stadionu v Opavě pokračuje rychlým tempem. V jižní části už jsou všechna patra hotová a připravují se rozvody vzduchotechniky, rýsují se i tribuny a pracuje se i na prvcích vnější fasády.

Moravskoslezský kraj patří mezi evropské lídry v péči o pacienty s mrtvicí

29. června 2025 12:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj obdržel prestižní mezinárodní ocenění Angels region za komplexní systém péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Významné uznání od Evropské iktové organizace a Iniciativy Angels potvrzuje vysoký standard nemocnic i zdravotnické záchranné služby v regionu. Mezi šesti oceněnými iktovými centry je i nemocnice v Krnově.


Tragická nehoda v Českém Těšíně. Auto srazilo ženu na přechodu pro chodce

Včera 16:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Tragická nehoda uzavřela v pátek odpoledne Ostravskou ulici v Českém Těšíně. Podle svědků tam měl řidič osobního auta srazit ženu, která přecházela přes přechod pro chodce. Záchranáři na místě bojovali o její život, ale bohužel marně. Okolnostmi nehody se zabývají policisté.

Primátor Karviné Jan Wolf je na svobodě. Soud nevyhověl žádosti o vzetí do vazby

Včera 14:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Okresní soud v Ostravě v pátek nevyhověl návrhu státního zástupce na vzetí karvinského primátora Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) do vazby. Ten je obviněný v rozsáhlé korupční kauze kolem ovlivňování fotbalových zápasů. Trestní stíhání však pokračuje a Wolf nadále odmítá, že by se dopustil jakéhokoli protiprávního jednání.

V Ostravě-Jihu vzniknou 2 nová zařízení pro seniory

Včera 8:34 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Města v Česku se potýkají s nedostatkem pobytových sociálních služeb pro seniory. Vlivem stárnutí populace poptávka překračuje nabídku až dvojnásobně. V Ostravě-Jihu ale v příštích letech vzniknou hned dvě nová zařízení tohoto typu.

Náročný čtvrtek leteckých záchranářů. Vrtulník vzlétal k šesti vážným případům

Včera 12:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Letečtí záchranáři museli během jediné směny vyrazit celkem k šesti zásahům, které zahrnovaly čtyři vážné dopravní nehody a dva případy náhlé zástavy srdce. Každá minuta v těchto situacích rozhodovala o zdraví a životech pacientů.

V minulosti pobodal a znásilnil desetiletou dívku. Vyšel z vězení a zaútočil znovu

Včera 9:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hrůzný zážitek má za sebou mladistvá dívka z Ostravy. Šla se projít v poledne parkem a najednou na ni zaútočil 36letý muž. Měl stažené kalhoty, chytil ji do kravaty a povalil na zem. Dívka se bránila a křičela. Všiml si toho starší pán, který rychle přiběhl na pomoc a násilníka odtrhl. Ten ale utekl. Bleskově ho pak dopadli přivolaní policisté. Nejhrůznější na celém případu je, že deviant v minulosti znásilnil a pobodal nožem tehdy desetiletou dívku.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská připravila pro děti i rodiče zábavné odpoledne

25. června 2026 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor, JEDU!!! Tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Architekti představili projekt proměny parku M. Horákové. Veřejné projednání se konalo v MAPPA

25. června 2026 12:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Městském ateliéru prostorového plánování a architektury se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na přeměnu ostravského sadu Dr. Milady Horákové. Bude se kácet i sadit, stavět i bourat a důležitá je také návaznost na koncertní sál VOX.

Na ZŠ Palkovice ocenili úspěšné školáky a rozloučili se s deváťáky

Včera 10:16 | Palkovice | Libor Běčák

Slavnostním setkáním všech žáků a kantorů skončil školní rok v ZŠ Palkovice. Ti nejlepší školáci byli oceněni pamětními listy a drobnými dárky.

Na Mariánskohorské náměstí se vracejí lavičky. Nový typ má zabránit jejich zneužívání

25. června 2026 16:24 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Na Mariánskohorské náměstí se po několika letech vracejí lavičky. Radnice je v minulosti odstranila kvůli jejich zneužívání lidmi bez domova a častému nepořádku. Obyvatelům ale možnost odpočinku na náměstí začala chybět. Obvod proto našel nové řešení v podobě jednosedátkových laviček z recyklovaného textilu. Sloužit mají především ke krátkému odpočinku.

Na jejím vzniku pracovali i odsouzení. Věznice v Ostravě-Heřmanicích otevřela kapli Naděje

25. června 2026 11:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Věznice v Ostravě-Heřmanicích má nové duchovní zázemí. Slavnostně se zde otevřela kaple, která dostala jméno Naděje. Na jejím vzniku se podíleli i samotní odsouzení.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Mistrovství republiky v inline bruslení se po dvou letech vrátilo do Opavy

24. června 2026 15:05 | Opava | Yvona Fajtová

Po dvou letech hostila Opava opět Mistrovství České republiky v rychlobruslení na kolečkových bruslích. Na zdejší oválné dráze bojovalo o republikové tituly více než 180 závodníků všech věkových kategorií včetně reprezentantů, kteří usilují o nominaci na mistrovství Evropy.

Festival ZUŠ Muziáda vyvrcholil v Opavě koncertem nejúspěšnějších mladých hudebníků

24. června 2026 14:55 | Opava | Yvona Fajtová

Nejlepší žáci základních uměleckých škol z celého Moravskoslezského kraje se představili na závěrečném koncertu festivalu Muziáda. V opavském Minoritu vystoupili vítězové soutěží i mladí skladatelé, kteří svými výkony potvrdili vysokou úroveň uměleckého vzdělávání v regionu.

Sochy na průčelí Knihovny Petra Bezruče v Opavě získávají po 25 letech novou podobu

24. června 2026 14:49 | Opava | Yvona Fajtová

Průčelí budovy Knihovny Petra Bezruče v Opavě prochází obnovou. Restaurátoři zde opravují čtyři monumentální sochy a reliéfní výzdobu od významného sochaře Josefa Obetha. Cílem je zachovat jedinečné umělecké dílo pro další generace a vrátit mu část původní podoby.

Sanitka jedoucí k případu se srazila v Opavě s osobním autem

23. června 2026 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Senior za volantem osobního auta zřejmě neupřednostnil sanitku, která jela k případu. Následovala lehká dopravní nehoda. Přesto on i jeho spolujezdkyně skončili v nemocnici. Okolnosti nehody prověřují opavští policisté.

Koloběžkář narazil v Opavě do vyjíždějícího auta a těžce se zranil

21. června 2026 15:14 | Opava | Jiří Cileček

Dopravní nehoda s těžkým zraněním se stala v neděli po poledni u východního nádraží v Opavě. Do vyjíždějícího auta z parkovacího místa tam naboural koloběžkář. S těžkým zraněním obou dolních končetin byl převezen do nemocnice. Okolnosti nehody dál prověřují policisté.

Multižánrový festival Slunovrat proměnil Opavu v město kultury a inspirace

20. června 2026 17:02 | Opava | Yvona Fajtová

Historické centrum Opavy opět ožilo kulturou. Do města se po roce vrátil oblíbený multižánrový festival Slunovrat, který propojuje hudbu, literaturu, divadlo i inspirativní debaty. Návštěvníkům nabízí vystoupení známých českých i zahraničních umělců, prostor pro nové talenty a také zónu věnovanou charitativním projektům.

Opavská nemocnice má po rekonstrukci nejstaršího pavilonu L. Práce vyšly na čtvrt miliardy
Vydáno 4. ledna 2024 21:01, Opava, Jiří Cileček
Pavilon L v Opavské nemocnice, vybudovaný na přelomu 19. a 20. století, má po rozsáhlé rekonstrukci. Dříve zde fungovaly interní obory, nyní se zaměření rozšiřuje. V pavilonu přibude například rehabilitace nebo jednotka následné péče. Rekonstrukce, která se týkala vnitřních prostor dlouhého památkově chráněného východního křídla a kratšího severního křídla objektu, stála zhruba čtvrt miliardy korun a byla hrazena zřizovatelem nemocnice, kterým je Moravskoslezský kraj.

foto: Moravskoslezský kraj

Rozsáhlá rekonstrukce za 242 milionů korun vyšla krajský rozpočet přesně na 238,5 milionu, je to jedna z největších krajských investic v oblasti zdravotnictví.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: "Všichni se shodneme, že zdraví je to nejvzácnější, co máme a je potřeba o něj pečovat. Moravskoslezský kraj zřizuje na území regionu celkem šest nemocnic a systematicky jejich zázemí, vybavení i služby zkvalitňuje. V tomto roce máme v krajském rozpočtu připraveno 738 milionů korun na rekonstrukce nemocničních budov. Například ve Slezské nemocnici letos plánujeme výstavbu nadzemních koridorů za více než 150 milionů korun."

Stavební práce řešily interiér budovy.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Pavilon byste teď oproti původnímu stavu jen těžko rozpoznali, výrazně se změnily dispozice, byly vybourány příčky, podlahy i dřevěné podhledy. Objekt má taky nové technické zařízení, byly vyměněny rozvody vody a kanalizace, elektroinstalace, pavilon má novou vzduchotechniku a klimatizaci. Původní dva výtahy byly nahrazeny novými, přibyl třetí evakuační, který pavilon napojuje na spojovací koridor, aby mohly komunikovat interní a neurologické obory."

Nad rámec původního projektu byly provedeny sanace podzemního podlaží a opraveny anglické dvorky severního křídla pavilonu.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví: "Pavilon má teď nové uspořádání, ve prvním a druhém patře východního křídla sídlí neurologie, ve třetím patře vznikne nová jednotka následné péče. V přízemí severního křídla zůstávají plicní ambulance, na druhém podlaží přibyly nové zákrokové sály a ambulance pro gastroenterologii. O patro výš má prostory paliativní péče a rehabilitace, také zde vzniklo zázemí pro personál a nová velká zasedací místnost."

Po dokončení stavebních prací následovalo dovybavení nábytkem a přístrojovou technikou, které zafinancovala nemocnice ze svého rozpočtu. Na vybavení paliativní ambulance nemocnice získala evropské prostředky z IROPu.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice: "Děkuji všem, kteří se na projektu administrativně i finančně podíleli, hlavně Moravskoslezskému kraji, jsem rád, že jsme mohli jeden z nejstarších nemocničních pavilonů konečně rekonstruovat a nabídnout nyní nové moderní prostory našim zdravotníkům a pacientům."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000040877/opavska-nemocnice-ma-po-rekonstrukci-nejstarsiho-pavilonu-l-prace-vysly-na-ctvrt-miliardy