Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

Opava |  | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Více než 30 policistů z Opavy a okolí se hromadně zapojilo do akce Daruj krev, zachráníš život. Devět z nich darovalo krev úplně poprvé. Slezská nemocnice v Opavě je přivítala s otevřenou náručí. Počet dárců krve totiž klesá.

anketa: policisté: “Cítím se dobře, chodím docela často, je to v pohodě. Nebere mi to nic a můžu já něco dát, takže je to v pořádku.”
“Jsem ráda, že můžu někomu pomoct. Je pravda, že dávám podruhé teprve z důvodu, že jsem nemohla, byla jsem těhotná, to člověk dávat nesmí, ale je to v klidu se vším, takže. Je potom člověk unavený, bohužel, ale to se hned spraví a těším se zas, že můžu přijít znovu.”
Zuzana Moravcová, preventistka, PČR Opava: “V rámci akce Daruj krev, zachraň život do transfuzní stanici SNO se sešlo více jak 30 policistů z různých obvodních oddělení územního odboru Opava, kdy tady máme jak obvodní oddělení Hradec nad Moravicí, přímo Opavu, dopravní inspektorát, tak i službu kriminální policie. Ten počet roste policistů, takže za to jsme rádi.”
Karel Siebert, ředitel SNO: “Já bych chtěl moc poděkovat z pohledu naší nemocnice našim policistům za jejich iniciativu, aktivitu, protože tato iniciativa přivede další možné dárce do naší nemocnice pro krev, kterou tak nutně potřebujeme. Díky tomu, že pravidelně navyšujeme počet operací, navyšujeme operativu, tak samozřejmě je spotřeba krve větší a tu musíme zabezpečovat našimi dárci. Bohužel počet dárců klesá, starší ročníky odcházejí a musíme hledat stále nové dárce.”

Krev se může skladovat pouze 6 týdnů. Nemocnice tak potřebuje stále nové dárce všech krevních skupin.

Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení SNO: “Zatím všechny skupiny. Někdy se stane, že některé skupiny se shromáždí trošku víc, tak jim naznačíme, nebo je vezmeme na plazmu a posuneme si je tak, aby nebyl nadbytek, aby nám nic neprocházelo a všechno využijeme. Samozřejmě nejradši máme krevní skupinu 0 minus, to je univerzální dárce, který může darovat všem našim pacientům, ale těch není mnoho a ty si šetříme na ty kritické situace.”

Dárci krve se mohou objednat přes webové nebo facebookové stránky, nebo zavolat na bezplatnou telefonní linku 800 800 127. Přijít mohou i bez objednání od pondělí do pátku mezi 6. a 10. hodinou.

Nahlásit chybu


K tématu

Opavští policisté opět společně darovali krev. SNO chybí dárci všech krevních skupin

10. dubna 2024 11:30 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Průvod městem, tanec, divadlo. Slezská nemocnice v Opavě se poprvé zapojila ke Světovému dni bez tabáku

2. června 2023 10:42 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Slezská nemocnice v Opavě vůbec poprvé uspořádala Happening ke Světovému dni bez tabáku. A to ve spolupráci s místní střední zdravotnickou školou, střední školou průmyslovou a uměleckou a základní uměleckou školou. Zahájen byl u arkád ve Dvořákových sadech a skončil před nemocnicí.

Opavská nemocnice uvítá dobrovolníky, kteří zpříjemní pobyt pacientům

2. června 2023 20:03 | Opava | Jiří Cileček

Opavská nemocnice dlouhodobě spolupracuje s dobrovolníky, kteří zpříjemňují pobyt pacientům. Aktuálně by ráda jejich počet rozšířila. Ať už z řad bývalých zdravotních sester, ošetřovatelů, pedagogů nebo studentů.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Planetární stezku v Opavě doplnila nová planetka. Je pojmenována po prvním rektorovi SU

23. května 2024 19:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektoru Slezské univerzity v Opavě Martinovi Černohorskému.

Planetární stezka v Opavě se rozšířila o planetku Černohorský. Je poctou prvnímu rektorovi SU

23. května 2024 11:13 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektorovi Slezské univerzity Martinovi Černohorskému.

Opava uspořádala už 6. ročník senior akademie. Nabídla přednášky, exkurze i kulturu

22. května 2024 19:12 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl další ročník oblíbené senior akademie. Město ji uspořádalo už šestým rokem ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací, která pro účastníky zajišťuje zajímavý doprovodný program.

Opava ušetří miliony na energiích. Začne s instalací fotovoltaických elektráren

21. května 2024 12:32 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

V červnu začne hlasování pro Nápady pro Opavu. Zpestří ho soutěž o ceny

20. května 2024 0:10 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V polovině ledna odstaroval už 8. ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Lidé do něj poslali celkem 17 návrhů na to, jak vylepšit veřejný prostor. Do hlasování jich po různých fázích kontrol postoupilo 12.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález v MSK za posledních 100 let

19. května 2024 23:45 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev
Vydáno 10. dubna 2024 18:59, Opava, Yvona Fajtová
Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Více než 30 policistů z Opavy a okolí se hromadně zapojilo do akce Daruj krev, zachráníš život. Devět z nich darovalo krev úplně poprvé. Slezská nemocnice v Opavě je přivítala s otevřenou náručí. Počet dárců krve totiž klesá.

anketa: policisté: “Cítím se dobře, chodím docela často, je to v pohodě. Nebere mi to nic a můžu já něco dát, takže je to v pořádku.”
“Jsem ráda, že můžu někomu pomoct. Je pravda, že dávám podruhé teprve z důvodu, že jsem nemohla, byla jsem těhotná, to člověk dávat nesmí, ale je to v klidu se vším, takže. Je potom člověk unavený, bohužel, ale to se hned spraví a těším se zas, že můžu přijít znovu.”
Zuzana Moravcová, preventistka, PČR Opava: “V rámci akce Daruj krev, zachraň život do transfuzní stanici SNO se sešlo více jak 30 policistů z různých obvodních oddělení územního odboru Opava, kdy tady máme jak obvodní oddělení Hradec nad Moravicí, přímo Opavu, dopravní inspektorát, tak i službu kriminální policie. Ten počet roste policistů, takže za to jsme rádi.”
Karel Siebert, ředitel SNO: “Já bych chtěl moc poděkovat z pohledu naší nemocnice našim policistům za jejich iniciativu, aktivitu, protože tato iniciativa přivede další možné dárce do naší nemocnice pro krev, kterou tak nutně potřebujeme. Díky tomu, že pravidelně navyšujeme počet operací, navyšujeme operativu, tak samozřejmě je spotřeba krve větší a tu musíme zabezpečovat našimi dárci. Bohužel počet dárců klesá, starší ročníky odcházejí a musíme hledat stále nové dárce.”

Krev se může skladovat pouze 6 týdnů. Nemocnice tak potřebuje stále nové dárce všech krevních skupin.

Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení SNO: “Zatím všechny skupiny. Někdy se stane, že některé skupiny se shromáždí trošku víc, tak jim naznačíme, nebo je vezmeme na plazmu a posuneme si je tak, aby nebyl nadbytek, aby nám nic neprocházelo a všechno využijeme. Samozřejmě nejradši máme krevní skupinu 0 minus, to je univerzální dárce, který může darovat všem našim pacientům, ale těch není mnoho a ty si šetříme na ty kritické situace.”

Dárci krve se mohou objednat přes webové nebo facebookové stránky, nebo zavolat na bezplatnou telefonní linku 800 800 127. Přijít mohou i bez objednání od pondělí do pátku mezi 6. a 10. hodinou.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000042531/hematologickotransfuzni-oddeleni-sno-zaplnili-policiste-spolecne-darovali-krev