První muzeum v obvodu Ostrava-Jih a jediné svého druhu na Ostravsku. Už půl roku se mohou zájemci podívat, jak vypadaly a jaké měly vybavení byty pracovníků hutí a dolů v 30. letech minulého století. Expozice se stále rozrůstá.
Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Když jsme muzeum otevírali na počátku února letošního roku, tak v podstatě působily některé ty kouty ještě prázdně. Dnes, když se podíváme okolo sebe, tak už není moc kde co přidat, vměstnat. Víme, že aktuálně se ještě vyrábí nějaké poslední detaily, takže tady vedle skříně bude zrcadlo, v oknech nám ještě chybí závěsy a záclony, které jsou už ale vyrobeny, takže čekáme pouze na instalaci, no a tím budeme mít v podstatě to muzeum už zaplněné. Jediný takový exponát, který nám tady schází je kuchyňský otoman a pak už opravdu budeme hotovi.“
Exponáty zde doplňují i samotní návštěvníci.
Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Když se podíváme jen třeba tady na ten sekretář, tak tady máme svatou rodinu – porcelán z první republiky, máme tady svícen, lístkový kalendář, jakýsi hudební nástroj – něco jako píšťala, máme tady tablo ředitelů železáren ve Vítkovicích a získali jsme i docela unikátní dary jako tady ten válečný kříž císaře Josefa z roku 1915, což je asi jedna z nejvíce ceněných věcí, co tady dneska máme.“
V květnu muzeum přivítalo svého tisícího návštěvníka.
Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Ta návštěvnost muzea nás docela překvapuje. Rezervace jsou zaplněny dlouho dopředu. Prohlídky probíhají každé úterý od 15:00 do 18:00 s tím, že lidé si je mohou rezervovat v rezervačním systému na stránkách jubilejní kolonie.cz. Prohlídky jsou zdarma a celá prohlídka jedné skupiny, která obsahuje maximálně 10 členů trvá 40 minut.“
Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Co se týče návštěvnosti Jubilejní kolonie nebo vlastně bytového muzea tak mě překvapilo, odkud lidé až chodí tady. Měli jsme tady skupiny ze Švýcarska, architekty z Rakouska, německé studenty, Vysoká škola Báňská nám tady naváží docela pravidelně mezinárodní účast studentů, takže je to zajímavé, kdo všechno se o tom muzeu dozvídá a myslím si, že se trošku i podporujeme teď s Grossmanovou vilou v centru Ostravy, že si přihráváme ty návštěvníky, což je pěkný koncept, že tady u nás představujeme takový ten bytový standart obyčejného dělníka, zatímco Grossmanova vila je ten největší luxus.“
Oproti tradičním muzeím si mohou návštěvníci toho bytového některé vystavené exponáty i osahat a vyzkoušet.
Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Často si potěžkávají tuto elektrickou žehličku, která má opravdu možná 7 kilogramů nebo si mohou zkusit překládat toto žehlící prkno na kuchyňské štafle nebo si vyzkoušejí šití na takovémto šlapacím stroji.“
Půl roku oslaví také vyobrazení kolonie v aplikaci SmartGuide. Tento digitální turistický průvodce zájemce seznamuje s poutavou historií dalších domů v Jubilejní kolonii.