Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava měnila územní plán. Omezuje výstavbu spaloven a více chrání ornou půdu

Ostrava-město |

Ostravské zastupitelstvo potvrdilo změny v územím plánu. Celková urbanistická koncepce zůstala zachována, ale bylo potřeba aktualizovat dopravní stavby. Město také výrazně zkomplikovalo možnost výstavby spaloven nebezpečných odpadů na svém území a více také chrání ornou půdu.

Ostrava má jako jedno z mála velkých měst moderní územní plán, který byl schválen v roce 2014. Je důležité ho ale pravidelně  aktualizovat a popřípadě vylepšovat v duchu stanovené urbanistické koncepce rozvoje města. Nyní zastupitelstvo vydalo jeho druhou změnu. Velká pozornost byla věnována záborům orné půdy pro výstavbu například rodinných domů.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Jako červená linka se žádostmi obou změn nesou individuální požadavky občanů na další zástavbu orné půdy, luk a krajinné či ochranné zeleně nebo lesů pro bydlení v rodinných domech. Město Ostrava má vymezeno dostatek ploch pro rodinnou zástavbu, obecně vzato proto další zábory orné půdy nejsou podporovány. Apelujeme proto na občany, aby se při volbě pozemku pro výstavbu svého rodinného domu soustředili na pozemky, které jsou k této výstavbě určené a nespoléhali na budoucí změnu územního plánu, která většinou ze zákona ani není možná.“ 

V rámci změn byly také vypuštěny některé územní rezervy pro plánované tramvajové tratě. Jedná se o území mezi Novou Karolinou a Dolní oblastí Vítkovice a v Porubě se vypouští plochy v Polské ulici. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Upravuje se komunikační systém. Bude pak lépe reagovat na náročné prostorové podmínky uvnitř zastavěného území, složité a prostorově náročné překlenutí stávajících kolejových tras železničních drah, které může vést ke vzniku plošné a vizuální bariéry v nově vznikajícím rozvojovém území. Obslužnost lokalit bude do budoucna řešena alternativními a moderními druhy městské hromadné dopravy, které budou pro území vhodnější, například elektrobusy, parciální trolejbusy a podobně."

Územní plán také nově stanoví podmínky, které omezují výstavbu spaloven nebezpečného odpadu s cílem zlepšování kvality ovzduší a životního prostředí.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Stávající spalovny tak nebude možno rozšiřovat, kromě jejich modernizace za účelem snížení negativních vlivů na životní prostředí. Nebude také možné na území města realizovat spalovny pro likvidaci odpadů z jiných měst."

Už nyní se zpracovávají požadavky na změnu územního plánu číslo 3. V ledu byly projednány zastupitelstvem změny z roku 2019 a chystá se projednání žádostí a úprav z roku 2020.

Nahlásit chybu


K tématu

Zastupitelé ve Frýdku-Místku řešili poplatky za odpad, bezpečnost i Český dům

11. září 2025 11:29 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Úlevy na poplatcích za odpad, změny v gesci řízení městské policie, ale i zpráva o transparentnosti prodeje Českého domu. Zastupitelstvo Frýdku-Místku má za sebou další důležité jednání, na kterém se schválila řada důležitých bodů.

Zastupitelé řešili prodej přístavby a hasičskou stanici, naopak parkovací dům odložili

11. září 2025 12:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zářijová schůze zastupitelů byla jednou z nejkratších za posledních mnoho let. Pojednávala například o opakovaném prodeji přístavby Hotelu Praha nebo o bývalé hasičské stanici v centru města.

Ostrava chce lépe hospodařit s energiemi. Zastupitelstvo schválilo vznik energetické agentury

24. září 2025 9:37 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava chce lépe hospodařit s energiemi a proto bude založena Městská energetická agentura. Organizace by měla zajistit snižování nákladů například centralizováním nákupů nebo rozvojem dalších zdrojů energie. Sloužit bude výhradně městu, obvodům a městským společnostem.


Po přívalových deštích došlo v řece Odře k úhynu ryb, hasiči pomáhali s okysličováním vody

Včera 19:59 | Ostrava-město | Anna Břenková

Po silných bouřkách uhynulo v Ostravě velké množství ryb. Příčinou byly přívalové deště, které do řeky spláchly nečistoty a drasticky snížily hladinu kyslíku. Hasiči proto na řece instalovali nornou stěnu a pomocí čerpadel se snažili vodu okysličit.

Na podzim budou i volby do Senátu. V Moravskoslezském kraji budou kandidovat osobnosti

Včera 10:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letos se bude měnit třetina z 81 senátorů v Senátu Parlamentu České republiky. Své zástupce budeme volit i v některých částech Moravskoslezského kraje. První kolo proběhne dohromady s komunálními volbami 9. a 10. října.

V červenci odstartovala Centrální evidence psů

Včera 9:40 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

1. července začal ostrý provoz Centrální evidence psů chovaných v Česku. Registr usnadní nalezení zatoulaného psa, bude obsahovat spolehlivé informace o zvířatech i jejich chovatelích a poslouží také k ověření, zda je pes očkován proti vzteklině.

Extrémně silné bouřky v Beskydech a desítky výjezdů hasičů v Ostravě

Včera 14:30, vydáno 1. července 2026 18:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Extrémně silné přívalové deště se prohnaly ve středu odpoledne přes Beskydy. Během půl hodiny spadlo až 40 litrů na metr čtvereční. Silný vítr lámal stromy a do akce museli hasiči. Likvidovali popadané větve z cest a čerpali vodu. V Ostravě voda zatopila myší díru i podchod pod železnicí. Někteří řidiči doslova utopili svá auta.

Školáci v Havířově se seznámili s humanoidním robotem, který uměl hrát i fotbal

30. června 2026 12:42 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání s humanoidním robotem není zážitkem, který děti zažívají každý den. Žáci Základní školy M. Kudeříkové v Havířově si proto nenechali ujít tuto jedinečnou příležitost. Nejvíc je překvapilo, že robot uměl hrát i fotbal.

Posvítí si na přetížené kamiony. Ostrava dá miliony na speciální policejní auto

1. července 2026 12:13 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava investuje do bezpečí ve městě. Zastupitelé schválili příspěvek pět milionů korun na nákup speciálního policejního auta s váhou. To bude kontrolovat přetížené kamiony, které ničí silnice a ohrožují lidi.

Čtyři Ukrajinky pobíraly humanitární dávky, přitom žily ve své zemi. Okradly stát o 300 tisíc korun

1. července 2026 9:35 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Měly bydlet na Frýdecko-Místecku a v Brně, majitelé bytů o nich ale vůbec nevěděli. Čtyři ženy využily systém dočasné ochrany k neoprávněnému čerpání humanitárních dávek. Do Česka jezdily jen kvůli úřadům. Státu způsobily škodu celkem 300 000 korun. Všechny ženy jsou obviněné z podvodu.

Most přes Porubku je tišší, místní si oddechli

1. července 2026 14:31 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Obyvatelé Ostravy-Svinova se po měsících dočkali. Hlučné mostní provizorium, které vzniklo po loňských povodních, nahradila nová konstrukce. Více v reportáži.

Radnice reaguje na kritiku kvůli úpravám před obytnými domy v Prostřední Suché

30. června 2026 13:57 | Havířov | Bára Kelnerová

Chceme mít pěkné posezení před domy, i herní prvky pro děti, záhony. Co na tom magistrátu vadí a proč to máme odstranit? Tak to nyní řeší lidé v Prostřední Suché. Situaci se snažil vysvětlit v rozhovoru náměstek primátorky Bohuslav Niemiec.

Sportovní dřevorubci soutěžili na Mistrovství ČR na Horečkách

1. července 2026 8:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Velmi atraktivní podívanou nabídlo Mistrovství ČR sportovních dřevorubců. Konalo se v amfiteátru na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm. V extrémně horkém počasí závodníci v několika disciplínách prokazovali svůj um s motorovými i ručními pilami a sekerami.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Festival v ulicích proměnil Porubu v jeviště pod širým nebem. Navzdory vedru dorazily tisíce lidí

Včera 18:51 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

Dva dny hudby, divadla, akrobacie i pouličního umění zaplnily ostravskou Porubu. Festival v ulicích přilákal navzdory tropickým teplotám tisíce návštěvníků. O ochlazení se postarali hasiči s kropícími vozy a o zábavu více než dvě stovky umělců z celého světa.

Vnitroblok v Mariánských Horách čeká nový vzhled i větší komfort pro obyvatele.

Vnitroblok mezi ulicemi 28. října, Výstavní a Fráni Šrámka prochází rozsáhlou revitalizací. Dělníci mění původní poškozenou dlažbu, opravují chodníky a upravují celý prostor tak, aby byl bezpečnější i komfortnější pro místní obyvatele.

V Ostravě se zavádí elektronické jízdní řády. První e-papery míří na zastávky

Včera 15:27 | Ostrava-město | Anna Břenková

Cestování městskou hromadnou dopravou v Ostravě bude opět o něco modernější. Dopravní podnik začíná na prvních zastávkách instalovat e-papery, tedy nové elektronické jízdní řády. Tyto moderní panely nabídnou cestujícím aktuální informace o odjezdech spojů.

Prázdniny v Porubě zpestří Letní umělecká scéna. Nabídne 9 představení

Včera 15:05 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba opět na prázdninové měsíce připravila Letní uměleckou scénu. Během července a srpna nabídne akce pro děti i dospělé.

Ostrava finančně podpoří bezpečnost ve městě. Přispěje 5 milionů korun na policejní auto na vážení kamionů

Včera 12:11 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostravští zastupitelé schválili příspěvek pět milionů korun na nákup speciálního policejního auta s váhou. To bude kontrolovat přetížené kamiony, které ničí silnice a ohrožují lidi. Že jde o obrovský problém, potvrzují statistiky i nedávná tragická nehoda u Paskova.

Beats for Love proměnil ostravské Dolní Vítkovice v metropoli elektronické hudby

Včera 9:31 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

V ostravských Dolních Vítkovicích odstartoval 12. ročník festivalu Beats for Love. Největší festival elektronické hudby ve střední Evropě letos nabídne rekordní program s více než 550 interprety na osmnácti scénách.

Ostrava měnila územní plán. Omezuje výstavbu spaloven a více chrání ornou půdu
Vydáno 27. dubna 2021 10:06, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostravské zastupitelstvo potvrdilo změny v územím plánu. Celková urbanistická koncepce zůstala zachována, ale bylo potřeba aktualizovat dopravní stavby. Město také výrazně zkomplikovalo možnost výstavby spaloven nebezpečných odpadů na svém území a více také chrání ornou půdu.

Ostrava má jako jedno z mála velkých měst moderní územní plán, který byl schválen v roce 2014. Je důležité ho ale pravidelně  aktualizovat a popřípadě vylepšovat v duchu stanovené urbanistické koncepce rozvoje města. Nyní zastupitelstvo vydalo jeho druhou změnu. Velká pozornost byla věnována záborům orné půdy pro výstavbu například rodinných domů.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Jako červená linka se žádostmi obou změn nesou individuální požadavky občanů na další zástavbu orné půdy, luk a krajinné či ochranné zeleně nebo lesů pro bydlení v rodinných domech. Město Ostrava má vymezeno dostatek ploch pro rodinnou zástavbu, obecně vzato proto další zábory orné půdy nejsou podporovány. Apelujeme proto na občany, aby se při volbě pozemku pro výstavbu svého rodinného domu soustředili na pozemky, které jsou k této výstavbě určené a nespoléhali na budoucí změnu územního plánu, která většinou ze zákona ani není možná.“ 

V rámci změn byly také vypuštěny některé územní rezervy pro plánované tramvajové tratě. Jedná se o území mezi Novou Karolinou a Dolní oblastí Vítkovice a v Porubě se vypouští plochy v Polské ulici. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Upravuje se komunikační systém. Bude pak lépe reagovat na náročné prostorové podmínky uvnitř zastavěného území, složité a prostorově náročné překlenutí stávajících kolejových tras železničních drah, které může vést ke vzniku plošné a vizuální bariéry v nově vznikajícím rozvojovém území. Obslužnost lokalit bude do budoucna řešena alternativními a moderními druhy městské hromadné dopravy, které budou pro území vhodnější, například elektrobusy, parciální trolejbusy a podobně."

Územní plán také nově stanoví podmínky, které omezují výstavbu spaloven nebezpečného odpadu s cílem zlepšování kvality ovzduší a životního prostředí.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Stávající spalovny tak nebude možno rozšiřovat, kromě jejich modernizace za účelem snížení negativních vlivů na životní prostředí. Nebude také možné na území města realizovat spalovny pro likvidaci odpadů z jiných měst."

Už nyní se zpracovávají požadavky na změnu územního plánu číslo 3. V ledu byly projednány zastupitelstvem změny z roku 2019 a chystá se projednání žádostí a úprav z roku 2020.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000025187/ostrava-menila-uzemni-plan-omezuje-vystavbu-spaloven-a-vice-chrani-ornou-pudu