Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový studijní středoškolský obor na míru přináší jistotu i možnost uplatnění v dopravním podniku

Ostrava-město |

Mechanik elektrotechnik, to je název nového oboru pro studenty, kteří chtějí v budoucnu pracovat v Dopravním podniku Ostrava (DPO). Nové zaměření vzniklo na Střední škole technické a dopravní v Ostravě-Vítkovicích. Zájemci se ke studiu oboru mohou hlásit letos poprvé, a to už teď, v rámci probíhajícího podávání přihlášek na střední školy. Obor je zaměřený na drážní techniku. Jeho absolventi budou umět o drážní vozidla MHD nejen pečovat, ale seznámí se i se zásadami jejich konstrukce včetně ovládání a řízení.

DPO bude během studia nabízet konzultace prostřednictvím svých zaměstnanců, ale také prostory pro praktickou výuku. Například pracoviště údržby v areálu tramvají Moravská Ostrava se tak stane výukovým prostorem pro středoškolské studenty, stejně jako pracoviště údržby na dalších střediscích. Nový obor bude otevřen pro celkem 30 studentů v ročníku. Studium oboru je čtyřleté, zakončené maturitou, navíc ovšem s možností získat po absolvování třetího ročníku i výuční list.

Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO: "Studijní obor přímo na míru Dopravnímu podniku Ostrava je pro nás velkým úspěchem, za kterým stojí měsíce vyjednávání, konzultací a příprav. Jsme rádi, že se to nakonec podařilo, a od září budeme moci být u vzdělávání i inspirování žáků se zájmem o dopravu v Ostravě napřímo. Naše motivace vycházela z toho, že zaškolování případných zájemců, kteří nemají o drážní technice povědomí, přináší časovou a ekonomickou zátěž. Výchovou v rámci studia ve spojení s průběžným kontaktem v podobě odborné praxe, nebo prezentací podniku přímo ve škole, chceme ve studentech vytvořit pozitivní vztah k firmě s dlouhodobou perspektivou. Jsme přesvědčeni, že máme co nabídnout."
Miroslav Svozil, náměstek primátora pro dopravu: "Dopravní podnik Ostrava si v posledních letech vybudoval pověst nejmodernějšího dopravce v zemi. Má výsledky i vize, posunuje dopravu nejen v regionu dopředu. Modernizuje, inovuje, přináší vlastní projekty a nebojí se výzev jako je například vodíková mobilita. Jsem přesvědčen, že studentům nový obor nabízí jistotu i možnost růstu ve firmě, která má pevné základy a slibnou budoucnost."
Stanislav Zapletal, ředitel Střední školy technické a dopravní, Ostrava-Vítkovice: "Ve spolupráci s nejvýznamnějšími sociálními partnery školy jsme se již delší dobu snažili najít cestu k zalepení jakési díry v nabídce, která zůstala po zániku kdysi lukrativního oboru Elektrická trakce v dopravě a podobných. Drážní technika (tramvaje, trolejbusy, železniční vozidla) vyžaduje vysoké odborné znalosti pro oblast výroby, provozu, servisu i obsluhy. Tím spíše vyžaduje cílenou specializaci, která tady citelně chyběla. Obor se podařilo po konečném souhlasu MŠMT dostat do nabídky po nezbytných jednáních i díky pochopení zřizovatele školy, kterým je Moravskoslezský kraj. Ostravský dopravní podnik je jedním z našich tří nejvýznamnějších partnerů (společně se společnostmi ŠKODA a ČD) a to, že se na nás před dvěma lety s požadavkem řešení této problematiky zástupci vedení obrátili, mělo svou logiku v dlouholeté těsné spolupráci, jejíž základ byl položen již před čtvrtstoletím sloučením tehdejší ISŠ dopravní s učilištěm Dopravního podniku v rámci optimalizace sítě škol."
Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "Přímá spolupráce firmy se střední odbornou školou je skvělým modelem, který je oboustranně výhodný jak pro žáky, tak pro jejich budoucí zaměstnavatele. Absolventi škol tak často nacházejí uplatnění bezprostředně po ukončení studia, firmy si své budoucí zaměstnance vychovávají a zaučují ještě před jejich nástupem do ostrého provozu. Moravskoslezský kraj jako zřizovatel středních škol takováto propojení vítá, středoškoláci nastupují do zaměstnání připravenější, sebejistější a jsou pro firmy okamžitým přínosem a posilou. Prvky duálního vzdělávaní jsou na našich školách zaváděny už od roku 2017. Jsem rád, že podobných partnerství v našem kraji přibývá."
Nahlásit chybu


K tématu

Desítky lidí bez platné jízdenky vyloučily z ostravské MHD další noční kontroly

28. března 2026 11:46 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Přes 900 zkontrolovaných cestujících ve zhruba padesáti spojích. Dopravní podnik Ostrava má za sebou další noční kontroly v tramvajových a autobusových linkách. Vyloučeno bylo 75 lidí. Nejčastějším důvodem byla jízda bez platné jízdenky.

Kontroly v ostravské MHD opět vykázaly desítky lidí bez platného lístku

28. února 2026 11:08 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Přes tisíc zkontrolovaných lidí za jednu noc. Z toho na 130 vykázaných z ostravské městské hromadné dopady. Dopravní podnik má za sebou další rozsáhlé noční kontroly. Stále se opakuje dokola stejná situace, plno lidí jezdí bez platného lístku.

Další speciální noční kontroly v ostravské MHD vyloučily 220 lidí

25. dubna 2026 9:17 | Ostrava-město | Jiří Cileček

220 lidí vyloučili kontroloři z tramvají v centru Ostravy během dalších nočních kontrol. Nejčastějším důvodem byla jízda načerno. Zkontrolováno bylo přes 1 660 cestujících v 65 spojích.


Tragická nehoda v Českém Těšíně. Auto srazilo ženu na přechodu pro chodce

Dnes 16:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Tragická nehoda uzavřela v pátek odpoledne Ostravskou ulici v Českém Těšíně. Podle svědků tam měl řidič osobního auta srazit ženu, která přecházela přes přechod pro chodce. Záchranáři na místě bojovali o její život, ale bohužel marně. Okolnostmi nehody se zabývají policisté.

Primátor Karviné Jan Wolf je na svobodě. Soud nevyhověl žádosti o vzetí do vazby

Dnes 14:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Okresní soud v Ostravě v pátek nevyhověl návrhu státního zástupce na vzetí karvinského primátora Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) do vazby. Ten je obviněný v rozsáhlé korupční kauze kolem ovlivňování fotbalových zápasů. Trestní stíhání však pokračuje a Wolf nadále odmítá, že by se dopustil jakéhokoli protiprávního jednání.

V Ostravě-Jihu vzniknou 2 nová zařízení pro seniory

Dnes 8:34 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Města v Česku se potýkají s nedostatkem pobytových sociálních služeb pro seniory. Vlivem stárnutí populace poptávka překračuje nabídku až dvojnásobně. V Ostravě-Jihu ale v příštích letech vzniknou hned dvě nová zařízení tohoto typu.

Náročný čtvrtek leteckých záchranářů. Vrtulník vzlétal k šesti vážným případům

Dnes 12:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Letečtí záchranáři museli během jediné směny vyrazit celkem k šesti zásahům, které zahrnovaly čtyři vážné dopravní nehody a dva případy náhlé zástavy srdce. Každá minuta v těchto situacích rozhodovala o zdraví a životech pacientů.

V minulosti pobodal a znásilnil desetiletou dívku. Vyšel z vězení a zaútočil znovu

Dnes 9:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hrůzný zážitek má za sebou mladistvá dívka z Ostravy. Šla se projít v poledne parkem a najednou na ni zaútočil 36letý muž. Měl stažené kalhoty, chytil ji do kravaty a povalil na zem. Dívka se bránila a křičela. Všiml si toho starší pán, který rychle přiběhl na pomoc a násilníka odtrhl. Ten ale utekl. Bleskově ho pak dopadli přivolaní policisté. Nejhrůznější na celém případu je, že deviant v minulosti znásilnil a pobodal nožem tehdy desetiletou dívku.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská připravila pro děti i rodiče zábavné odpoledne

Včera 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor, JEDU!!! Tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Architekti představili projekt proměny parku M. Horákové. Veřejné projednání se konalo v MAPPA

Včera 12:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Městském ateliéru prostorového plánování a architektury se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na přeměnu ostravského sadu Dr. Milady Horákové. Bude se kácet i sadit, stavět i bourat a důležitá je také návaznost na koncertní sál VOX.

Na ZŠ Palkovice ocenili úspěšné školáky a rozloučili se s deváťáky

Dnes 10:16 | Palkovice | Libor Běčák

Slavnostním setkáním všech žáků a kantorů skončil školní rok v ZŠ Palkovice. Ti nejlepší školáci byli oceněni pamětními listy a drobnými dárky.

Na Mariánskohorské náměstí se vracejí lavičky. Nový typ má zabránit jejich zneužívání

Na Mariánskohorské náměstí se po několika letech vracejí lavičky. Radnice je v minulosti odstranila kvůli jejich zneužívání lidmi bez domova a častému nepořádku. Obyvatelům ale možnost odpočinku na náměstí začala chybět. Obvod proto našel nové řešení v podobě jednosedátkových laviček z recyklovaného textilu. Sloužit mají především ke krátkému odpočinku.

Na jejím vzniku pracovali i odsouzení. Věznice v Ostravě-Heřmanicích otevřela kapli Naděje

Včera 11:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Věznice v Ostravě-Heřmanicích má nové duchovní zázemí. Slavnostně se zde otevřela kaple, která dostala jméno Naděje. Na jejím vzniku se podíleli i samotní odsouzení.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Soutěž Zlatá beruška zná vítěze. Nejlepší školky v centru města převzaly ocenění

Dnes 14:24 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Být úspěšnou mateřskou školou znamená dělat pro děti něco navíc. Právě na takové projekty se zaměřuje tradiční soutěž Zlatá beruška. Radnice i letos vybrala tři nejlepší školky, které vynikají svým nadstandardním přístupem. Jednou z nich byla mateřská škola Ostrčilova.

Náhodné projíždění strážníků v Ostravě vedlo k dopadení agresivního zloděje

Dnes 12:15 | Ostrava-město | Anna Břenková

Nakradl věci v obchodě a při útěku napadl ochranku. Ostravští strážníci během své běžné obhlídky narazili na zraněného pracovníka ochranky, který je upozornil na prchajícího lupiče. Hlídka se okamžitě vydala po jeho stopách a po krátkém pronásledování muže dopadla. 27letý pachatel se ke krádeži i napadení přiznal a skončil v rukou policie.

Senioři v Porubě změřili síly na sportovních hrách. Nejlepší postoupili na Mezinárodní sportovní hry

Včera 17:11 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Senioři se v Porubě opět zapojili do tradičních Sportovních her. Oblíbená akce nabízí soutěže v pěti disciplínách a vítězům otevírá cestu na Mezinárodní sportovní hry.

Předškoláci v Porubě sportují s fotbalisty. Projekt navazuje na zimní bruslení

Včera 16:31 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba se snaží podporovat pohybové aktivity už u nejmenších dětí a proto připravila ve spolupráci s klubem 1. FC Poruba speciální projekt. Desítky dětí z mateřských škol si tak v letošním školním roce užily sportovní dopoledne s fotbalem.

Předškoláci v Porubě sportují s fotbalisty díky podpoře radnice. Zapojily se všechny školky

Včera 15:00 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba se snaží podporovat pohybové aktivity už u nejmenších dětí a proto připravila ve spolupráci s klubem 1. FC Poruba speciální projekt. Desítky dětí z mateřských škol si tak v letošním školním roce užily sportovní dopoledne s fotbalem.

Beats for Love bude nejdražší i nejlepší historii. Představí se 550 interpretů

Včera 11:49 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Začátek července bude v Ostravě patřit milovníkům taneční hudby. Uskuteční se totiž další ročník hudebního festivalu Beats for Love a pořadatelé slibují, že bude zase lepší než ten předchozí.

Nový studijní středoškolský obor na míru přináší jistotu i možnost uplatnění v dopravním podniku
Vydáno 6. února 2022 20:11, Ostrava-město, Jiří Cileček
Mechanik elektrotechnik, to je název nového oboru pro studenty, kteří chtějí v budoucnu pracovat v Dopravním podniku Ostrava (DPO). Nové zaměření vzniklo na Střední škole technické a dopravní v Ostravě-Vítkovicích. Zájemci se ke studiu oboru mohou hlásit letos poprvé, a to už teď, v rámci probíhajícího podávání přihlášek na střední školy. Obor je zaměřený na drážní techniku. Jeho absolventi budou umět o drážní vozidla MHD nejen pečovat, ale seznámí se i se zásadami jejich konstrukce včetně ovládání a řízení.

ilustrační snímek; zdroj foto: Dopravní podnik Ostrava

DPO bude během studia nabízet konzultace prostřednictvím svých zaměstnanců, ale také prostory pro praktickou výuku. Například pracoviště údržby v areálu tramvají Moravská Ostrava se tak stane výukovým prostorem pro středoškolské studenty, stejně jako pracoviště údržby na dalších střediscích. Nový obor bude otevřen pro celkem 30 studentů v ročníku. Studium oboru je čtyřleté, zakončené maturitou, navíc ovšem s možností získat po absolvování třetího ročníku i výuční list.

Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO: "Studijní obor přímo na míru Dopravnímu podniku Ostrava je pro nás velkým úspěchem, za kterým stojí měsíce vyjednávání, konzultací a příprav. Jsme rádi, že se to nakonec podařilo, a od září budeme moci být u vzdělávání i inspirování žáků se zájmem o dopravu v Ostravě napřímo. Naše motivace vycházela z toho, že zaškolování případných zájemců, kteří nemají o drážní technice povědomí, přináší časovou a ekonomickou zátěž. Výchovou v rámci studia ve spojení s průběžným kontaktem v podobě odborné praxe, nebo prezentací podniku přímo ve škole, chceme ve studentech vytvořit pozitivní vztah k firmě s dlouhodobou perspektivou. Jsme přesvědčeni, že máme co nabídnout."
Miroslav Svozil, náměstek primátora pro dopravu: "Dopravní podnik Ostrava si v posledních letech vybudoval pověst nejmodernějšího dopravce v zemi. Má výsledky i vize, posunuje dopravu nejen v regionu dopředu. Modernizuje, inovuje, přináší vlastní projekty a nebojí se výzev jako je například vodíková mobilita. Jsem přesvědčen, že studentům nový obor nabízí jistotu i možnost růstu ve firmě, která má pevné základy a slibnou budoucnost."
Stanislav Zapletal, ředitel Střední školy technické a dopravní, Ostrava-Vítkovice: "Ve spolupráci s nejvýznamnějšími sociálními partnery školy jsme se již delší dobu snažili najít cestu k zalepení jakési díry v nabídce, která zůstala po zániku kdysi lukrativního oboru Elektrická trakce v dopravě a podobných. Drážní technika (tramvaje, trolejbusy, železniční vozidla) vyžaduje vysoké odborné znalosti pro oblast výroby, provozu, servisu i obsluhy. Tím spíše vyžaduje cílenou specializaci, která tady citelně chyběla. Obor se podařilo po konečném souhlasu MŠMT dostat do nabídky po nezbytných jednáních i díky pochopení zřizovatele školy, kterým je Moravskoslezský kraj. Ostravský dopravní podnik je jedním z našich tří nejvýznamnějších partnerů (společně se společnostmi ŠKODA a ČD) a to, že se na nás před dvěma lety s požadavkem řešení této problematiky zástupci vedení obrátili, mělo svou logiku v dlouholeté těsné spolupráci, jejíž základ byl položen již před čtvrtstoletím sloučením tehdejší ISŠ dopravní s učilištěm Dopravního podniku v rámci optimalizace sítě škol."
Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "Přímá spolupráce firmy se střední odbornou školou je skvělým modelem, který je oboustranně výhodný jak pro žáky, tak pro jejich budoucí zaměstnavatele. Absolventi škol tak často nacházejí uplatnění bezprostředně po ukončení studia, firmy si své budoucí zaměstnance vychovávají a zaučují ještě před jejich nástupem do ostrého provozu. Moravskoslezský kraj jako zřizovatel středních škol takováto propojení vítá, středoškoláci nastupují do zaměstnání připravenější, sebejistější a jsou pro firmy okamžitým přínosem a posilou. Prvky duálního vzdělávaní jsou na našich školách zaváděny už od roku 2017. Jsem rád, že podobných partnerství v našem kraji přibývá."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000029746/novy-studijni-stredoskolsky-obor-na-miru-prinasi-jistotu-i-moznost-uplatneni-v-dopravnim-podniku