Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začíná obnova aleje u Sýkorova mostu v centru Ostravy

Ostrava-město |

Komplexní obnovy se dočkají dřeviny na ul. 28. října v úseku s křížením se Sokolskou třídou u mostu Miloše Sýkory. Původní jeřáby nahradí 21 nových javorů, které budou lépe snášet městské prostředí a budou v daném místě do budoucna prosperovat. Výsadba začne zítra a bude probíhat během následujících dvou týdnů.

Ulice 28. října se nachází v úplném centru města a je jedním z hlavních tahů Moravské Ostravy. Po stranách je vymezena starší zástavbou z 18. a 19. století, spodní části domů jsou využívány jako obchody, v zemi tudy vede značné množství inženýrských sítí, nad cestou je umístěna elektrifikace trolejbusů. Zeleň stromového patra je vedena v ulici s tím, že výsadby stromů byly dříve provedeny do zabudovaných skruží tak, aby se vyhnuly právě vedení inženýrských sítí.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Alej v toto úseku bude kompletně obnovena. V posledních letech docházelo k úhynu v minulosti vysázeného jeřábu duryňského. Ten bohužel špatně snášel městské prostředí a ani neměl předpoklad pro dlouholetou existenci. Stromy v tomto místě neprosperují a některé uschly. Po dendrologickém posouzení zbývajících jsme se rozhodli k úplné obnově aleje a jeřáby nahradíme javory. Výhodou této dřeviny je její odolnost vůči prašnému prostředí, mrazuvzdornost a snášenlivost řezu. Díky užší koruně se hodí pro výsadby uličních stromořadí, atraktivní bude také podzimním barvením listů do žluté barvy."

Nově bude tedy ve zmíněném úseku vysazeno 21 javorů babyk Acer campestre „Elsrijk,“ které nahradí chřadnoucí či uhynulé jeřáby.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "V současné době jsou stromy umístěny v ochranných mřížích, které budou odstraněny a následně nahrazeny novými ochrannými mřížemi s historickým vzorem o průměru 150 cm. Při výsadbě stromů se počítá s kompletní výměnou zeminy. Bude použit propustný pěstební substrát obohacený o tzv. biouhel a dlouhodobě rozpustné hnojivo. Biouhel je významnou součástí substrátů zejména pro své vlastnosti, kdy filtruje znečištění a díky porézní struktuře zadržuje vodu a živiny, které postupně uvolňuje, vytváří prostor pro zdravé půdní mikroorganismy."
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Poprvé bude uplatněna také nová technologie zahrnující aplikaci biovakcíny do výsadbového substrátu a půdní injektáže přímo do kořenového balu, která pomůže vysazenému stromu nejen na počátku, ale zajistí i dlouhodobou pomoc dřevině přežít v extrémních podmínkách."

Biovakcína obsahuje symbiotické mykorhizní houby, růst podporující půdní bakterie, ekologické hnojící složky na bázi humusových látek (vermikompost) a granule bicharu a teramolu.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Pro zdravý růst stromů musí existovat rovnováha mezi jeho velikostí a kořenovým systémem, což lze v podmínkách městské zeleně dosáhnout výjimečně, neboť zásadním limitem bývá často omezený prostor pro kořenový systém. Rostlina po vyčerpání živin strádá a hyne. Díky půdním injektážím lze zajistit stromům provzdušnění půdy, dodat potřebnou výživu ve formě živin a prospěšných mikroorganismů přímo do kořenového systému stromu, zároveň je tak podpořeno udržení vláhy v půdě. Technologie je neinvazivní a rostlině prospěje. Pro výsadbu v běžných i stresujících podmínkách dokáže aplikace biovakcíny dřevinám připravit potřebné přísady na období dvou až tří let, které jsou pro růst nejvíce kritické."

Dendrologický průzkum i návrhy aktuální výsadby zpracovala zahradní architektka Magda Cigánková. S výsadbou začnou Ostravské městské lesy a zeleň v tomto týdnu.

Nahlásit chybu


K tématu

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Sousedské sázení přineslo Paskovu přes sto keřů a stromů

25. března 2024 18:28 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Celkem 15 dlouhověkých stromů a 126 keřů přibylo v obci Paskov na Frýdecko-Místecku. Smyslem Sousedského sázení byla nejen samotná výsadba, ale také představení krajského projektu LIFE Coala a neziskové organizace Sázíme stromy, která sázení s Moravskoslezským krajem spolupořádala.

Ochránci přírody a lidé vysadili v Kujavách na Novojičínsku Alej svobody

6. listopadu 2023 19:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Symbolické stromořadí o 97 hrušních a 28 dubech vysadili v sobotu obyvatelé obce Kujavy spolu s ochránci přírody Studénka, tamní farností, Nadací Partnerství a jejími partnery. Stromy lemují obnovenou polní cestu, která spojuje kostelík s pěšinou podél Pustějovského potoka. Kujavy zvítězily v letošní výzvě na organizaci výsadbové akce Alej svobody, která se snaží o uzdravení krajiny a symbolický návrat svobody. Akce se zúčastnilo přes 400 lidí.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, tančírny budou pokračovat po celé léto

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem a okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem. Swingové tančírny se budou na nábřeží za pěkného počasí konat po celé prázdniny. Na tu příští se mohou zájemci těšit už příští týden.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, na Slezskou láká diváky i ze zahraničí

Ostrava je už tradičně jedním ze čtyř měst, které hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Jedná se o nejdelší festival v historii města a herci letos nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her.

Akcí Hurá k rybníkům 27.7. ožije areál v Ostravě-Výškovicích

16. července 2024 10:50 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Poslední červencovou sobotu areál rybníky pod Hurou ve Výškovicích již potřetí zaplní rodiny s dětmi. Bude se zde konat akce Hurá k Rybníkům v rámci kulturního programu „Kool léto“. Čekají je hry a soutěže pro děti, občerstvení i hudební doprovod.

Projekt Prázdniny na Jihu baví děti z Ostravy v letním volnu

16. července 2024 10:42 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Také letos se mohou děti žijící v obvodu zúčastnit tzv. Prázdnin na Jihu, aneb dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program probíhá každý, letní, všední den od 8 do 12 hodin a je zcela zdarma.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Začíná obnova aleje u Sýkorova mostu v centru Ostravy
Vydáno 6. dubna 2022 14:24, Ostrava-město, Jiří Cileček
Komplexní obnovy se dočkají dřeviny na ul. 28. října v úseku s křížením se Sokolskou třídou u mostu Miloše Sýkory. Původní jeřáby nahradí 21 nových javorů, které budou lépe snášet městské prostředí a budou v daném místě do budoucna prosperovat. Výsadba začne zítra a bude probíhat během následujících dvou týdnů.

vizualizace budoucího stavu; zdroj: zahradní architektka Magda Cigánková

Ulice 28. října se nachází v úplném centru města a je jedním z hlavních tahů Moravské Ostravy. Po stranách je vymezena starší zástavbou z 18. a 19. století, spodní části domů jsou využívány jako obchody, v zemi tudy vede značné množství inženýrských sítí, nad cestou je umístěna elektrifikace trolejbusů. Zeleň stromového patra je vedena v ulici s tím, že výsadby stromů byly dříve provedeny do zabudovaných skruží tak, aby se vyhnuly právě vedení inženýrských sítí.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Alej v toto úseku bude kompletně obnovena. V posledních letech docházelo k úhynu v minulosti vysázeného jeřábu duryňského. Ten bohužel špatně snášel městské prostředí a ani neměl předpoklad pro dlouholetou existenci. Stromy v tomto místě neprosperují a některé uschly. Po dendrologickém posouzení zbývajících jsme se rozhodli k úplné obnově aleje a jeřáby nahradíme javory. Výhodou této dřeviny je její odolnost vůči prašnému prostředí, mrazuvzdornost a snášenlivost řezu. Díky užší koruně se hodí pro výsadby uličních stromořadí, atraktivní bude také podzimním barvením listů do žluté barvy."

Nově bude tedy ve zmíněném úseku vysazeno 21 javorů babyk Acer campestre „Elsrijk,“ které nahradí chřadnoucí či uhynulé jeřáby.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "V současné době jsou stromy umístěny v ochranných mřížích, které budou odstraněny a následně nahrazeny novými ochrannými mřížemi s historickým vzorem o průměru 150 cm. Při výsadbě stromů se počítá s kompletní výměnou zeminy. Bude použit propustný pěstební substrát obohacený o tzv. biouhel a dlouhodobě rozpustné hnojivo. Biouhel je významnou součástí substrátů zejména pro své vlastnosti, kdy filtruje znečištění a díky porézní struktuře zadržuje vodu a živiny, které postupně uvolňuje, vytváří prostor pro zdravé půdní mikroorganismy."
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Poprvé bude uplatněna také nová technologie zahrnující aplikaci biovakcíny do výsadbového substrátu a půdní injektáže přímo do kořenového balu, která pomůže vysazenému stromu nejen na počátku, ale zajistí i dlouhodobou pomoc dřevině přežít v extrémních podmínkách."

Biovakcína obsahuje symbiotické mykorhizní houby, růst podporující půdní bakterie, ekologické hnojící složky na bázi humusových látek (vermikompost) a granule bicharu a teramolu.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Pro zdravý růst stromů musí existovat rovnováha mezi jeho velikostí a kořenovým systémem, což lze v podmínkách městské zeleně dosáhnout výjimečně, neboť zásadním limitem bývá často omezený prostor pro kořenový systém. Rostlina po vyčerpání živin strádá a hyne. Díky půdním injektážím lze zajistit stromům provzdušnění půdy, dodat potřebnou výživu ve formě živin a prospěšných mikroorganismů přímo do kořenového systému stromu, zároveň je tak podpořeno udržení vláhy v půdě. Technologie je neinvazivní a rostlině prospěje. Pro výsadbu v běžných i stresujících podmínkách dokáže aplikace biovakcíny dřevinám připravit potřebné přísady na období dvou až tří let, které jsou pro růst nejvíce kritické."

Dendrologický průzkum i návrhy aktuální výsadby zpracovala zahradní architektka Magda Cigánková. S výsadbou začnou Ostravské městské lesy a zeleň v tomto týdnu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000030759/zacina-obnova-aleje-u-sykorova-mostu-v-centru-ostravy