Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žáci si pochutnali ve "Fajnem školním bistru." David Valíček tentokrát vařil pro ZŠ Bohumínská

Ostrava-město |

Fajne školní bistro - to je název projektu, který umožňuje jídelnám ostravských základních škol další rozvoj. Pod vedením známého kuchaře Davida Valíčka se mohou kuchařky zdokonalit ve vaření tak, aby bylo jídlo zdravé, podle norem a hlavně chutné.

Projekt Fajne školní bistro jsme vám už představovali. Získal ale takovou popularitu, že stále pokračuje a nyní oblíbený šéfkuchař David Valíček vařil s kuchařkami v jídelně Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě. 

David Valíček, šéfkuchař: "Tento projekt je zajímavý a je fajn. Člověk poznává a učí se u toho. Pak systematicky vylepšujeme, co zkusit udělat jinak, abychom těm jídelnám a hlavně kuchařkám pomohli." 

Tentokrát si děti pochutnaly na polévce halászlé, hlavního jídla s názvem mac and cheese s květákovým kuskusem a jako moučník bylo čokoládovým brownie s vlašskými ořechy a slaným karamelem.

anketa, děti ZŠ Bohumínská: "Moc mi to chutná."
"Já tady ty jídla mám ráda, často mi to chutná."
"Mi dneska chutnala jen ta polívka." 
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Projekt zatraktivňuje stravování v našich školních jídelnách za současného respektování předepsaných nutričních limitů. David Valíček sdílí své zkušenosti s personálem školních kuchyní a jejich společným cílem je připravit zdravá a současně chutná jídla. Nutno dodat, že se to společnými silami daří bezezbytku. Projekt jsme zahájili již v roce 2019 a je velmi oblíbený od samotného počátku, reakce dětí i dospělých strávníků jsou nadšené."

Pro školní jídelny je vaření se zkušeným šéfkuchařem inspirující a kuchařky se mohou zdokonalit ve své profesi. 

Jana Jadrníčková, zástupkyně vedoucí školní jídelny ZŠ Bohumínská: "Děvčata z toho měla zpočátku velký strach, ale nakonec to z nich všechno opadlo a byla ráda, že tady měla někoho, kdo jim ukáže něco nového." 

Na výjimečné gastronomické zážitky se mohou těšit malí i velcí strávníci ostravských školních jídelen také v novém školním roce, kdy bude projekt pokračovat. 

Nahlásit chybu


K tématu

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

24. dubna 2024 12:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Projekt Fajne školní bistro mohou nově využívat i školky. Kuchařky se díky němu učí vařit moderněji a zdravěji

5. října 2023 15:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

Projekt ostravského magistrátu Fajne školní bistro prošel úpravami. Rozšířil se i na mateřské školy a nově připravují menu místo jednoho hned 4 šéfkuchaři. Jídelníček sestavují podle přání kuchařek.

Projekt Fajne školní bistro ostravského magistrátu se rozšířil i na MŠ. Zvýšil se i počet šéfkuchařů

5. října 2023 10:03 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Projekt ostravského magistrátu Fajne školní bistro prošel úpravami. Rozšířil se i na mateřské školy a nově připravují menu místo jednoho hned 4 šéfkuchaři. Jídelníček sestavují podle přání kuchařek, které ví nejlépe, v čem by se chtěly zlepšit.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, tančírny budou pokračovat po celé léto

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem a okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem. Swingové tančírny se budou na nábřeží za pěkného počasí konat po celé prázdniny. Na tu příští se mohou zájemci těšit už příští týden.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, na Slezskou láká diváky i ze zahraničí

Ostrava je už tradičně jedním ze čtyř měst, které hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Jedná se o nejdelší festival v historii města a herci letos nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her.

Akcí Hurá k rybníkům 27.7. ožije areál v Ostravě-Výškovicích

16. července 2024 10:50 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Poslední červencovou sobotu areál rybníky pod Hurou ve Výškovicích již potřetí zaplní rodiny s dětmi. Bude se zde konat akce Hurá k Rybníkům v rámci kulturního programu „Kool léto“. Čekají je hry a soutěže pro děti, občerstvení i hudební doprovod.

Projekt Prázdniny na Jihu baví děti z Ostravy v letním volnu

16. července 2024 10:42 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Také letos se mohou děti žijící v obvodu zúčastnit tzv. Prázdnin na Jihu, aneb dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program probíhá každý, letní, všední den od 8 do 12 hodin a je zcela zdarma.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Žáci si pochutnali ve "Fajnem školním bistru." David Valíček tentokrát vařil pro ZŠ Bohumínská
Vydáno 24. května 2022 13:24, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Fajne školní bistro - to je název projektu, který umožňuje jídelnám ostravských základních škol další rozvoj. Pod vedením známého kuchaře Davida Valíčka se mohou kuchařky zdokonalit ve vaření tak, aby bylo jídlo zdravé, podle norem a hlavně chutné.

Projekt Fajne školní bistro jsme vám už představovali. Získal ale takovou popularitu, že stále pokračuje a nyní oblíbený šéfkuchař David Valíček vařil s kuchařkami v jídelně Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě. 

David Valíček, šéfkuchař: "Tento projekt je zajímavý a je fajn. Člověk poznává a učí se u toho. Pak systematicky vylepšujeme, co zkusit udělat jinak, abychom těm jídelnám a hlavně kuchařkám pomohli." 

Tentokrát si děti pochutnaly na polévce halászlé, hlavního jídla s názvem mac and cheese s květákovým kuskusem a jako moučník bylo čokoládovým brownie s vlašskými ořechy a slaným karamelem.

anketa, děti ZŠ Bohumínská: "Moc mi to chutná."
"Já tady ty jídla mám ráda, často mi to chutná."
"Mi dneska chutnala jen ta polívka." 
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Projekt zatraktivňuje stravování v našich školních jídelnách za současného respektování předepsaných nutričních limitů. David Valíček sdílí své zkušenosti s personálem školních kuchyní a jejich společným cílem je připravit zdravá a současně chutná jídla. Nutno dodat, že se to společnými silami daří bezezbytku. Projekt jsme zahájili již v roce 2019 a je velmi oblíbený od samotného počátku, reakce dětí i dospělých strávníků jsou nadšené."

Pro školní jídelny je vaření se zkušeným šéfkuchařem inspirující a kuchařky se mohou zdokonalit ve své profesi. 

Jana Jadrníčková, zástupkyně vedoucí školní jídelny ZŠ Bohumínská: "Děvčata z toho měla zpočátku velký strach, ale nakonec to z nich všechno opadlo a byla ráda, že tady měla někoho, kdo jim ukáže něco nového." 

Na výjimečné gastronomické zážitky se mohou těšit malí i velcí strávníci ostravských školních jídelen také v novém školním roce, kdy bude projekt pokračovat. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000031552/zaci-si-pochutnali-ve-fajnem-skolnim-bistru-david-valicek-tentokrat-varil-pro-zs-bohuminska