Po svátku Tří králů přichází období odstrojování vánoční výzdoby. To platí i pro vánoční stromky, které od nového roku leží u popelnic a kontejnerů, kam je obyvatelé sídlišť v Ostravě mohou od druhého ledna odkládat.
Anketa, obyvatelka Ostravy: „Využili jsme toho, že se stromek může teď vyhodit k popelnicím.“
V předchozích letech však Ostravané tuto možnost neměli schválenou. Úprava vyhlášky umožňující nechat stromy u kontejnerů byla schválena až v prosinci minulého roku.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MěOb Ostrava-Jih: „V minulosti to tak nebylo a správně měli lidé tyto stromky naložit a odvést do Oza, což si osobně nedovedu moc představit, jak by už víceméně usychající stromek převáželi. Letos teda již nehrozí občanům žádné postihy, protože nevytvoří černou skládku tím, že vyhodí vánoční stromek poblíž kontejnerového stání.“
Ne vždy jsou ale tyto stromy vyhozeny správně.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Tak tady vidíme 2 stromečky vyhozené. Jeden správně, k tomu mám výhrady, protože je svázaný takovou nějak nití, špagátem. Ten by tam být neměl, protože když se pak vlastně ty stromečky drtí u nás na kompostárně, tak tohle se bude namotávat na ten ozubený válec. Samozřejmě nesmí tam být žádné ozdoby, háčky a podobně.“
Za loňský rok pracovníci Oza odklidili až 50 tun stromů. Letos je budou svážet až do půlky února.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Ve spolupráci s městem Ostravou jsme stanovili přesný harmonogram, které dny týdne pojedeme do které lokality. Během týdne by se vlastně měla počistit od stromečků celá Ostrava a další týden jedeme znovu.“
Do obvodu Ostrava-Jih svozová vozidla dorazí každou středu a čtvrtek.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MěOb Ostrava-Jih: „V Ostravě-Jihu se ve středu svážejí vánoční stromky z oblasti Bělského lesa, Dubiny a Výškovic. Ve čtvrtek se pak svážejí z Hrabůvky a Zábřehu.“
Vánoční stromy nakonec putují na městskou kompostárnu.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Tam se ty stromečky ukládají a když už jich je nějaké větší množství, tak zapneme drtič a podrtíme je na dřevní štepku“.
Tato štěpka je po smíchání s dalším rostlinným materiálem využita na výrobu kompostu a zeminového substrátu.