Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hledá se jméno pro nejvýkonnější superpočítač v Česku. Pyšnit se jím bude VŠB-TUO

Ostrava-Poruba |

Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava bude mít zbrusu nový superpočítač. Pyšnit se bude svým špičkovým výkonem, zhruba jako 150 tisíc notebooků dohromady. Půjde tak o nejvýkonnější superpočítač v Česku a jeden z nejvýkonnějších v Evropě.

V IT4Innovations národním superpočítačovém centru VŠB-Technické univerzity Ostrava bude už brzy umístěn nový superpočítač. Doplní tak tři superpočítače, které v něm byly instalovány v minulých letech.

Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra: “Nový superpočítač bude mít nesrovnatelně větší výkon než původní počítač Anselm a hlavně bude mít zcela nové technologie, což vlastně umožní mnohem náročnější počty, řešit nové problémy a tím pádem přilákat mnohem více uživatelů.”

Spektrum využití superpočítačů je opravdu široké. Nejčastěji se používají v oblasti výzkumu nových materiálů a hodně také na vývoj léčiv, nebo simulování problémů v klimatologii. Neslouží ale jen vědě. IT4Innovations firmám a veřejným institucím poskytuje i výpočetní čas.

Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra: “My standardně naše superpočítače poskytujeme prostřednictvím takzvaného otevřeného přístupu kdy vědci, případně vědci ve spolupráci s podniky si můžou žádat o výpočetní kapacity na řešení jejich projektů, ale je tady i možnost pochopitelně si pronajmout ten výpočetní čas. V takovém případě je možné, aby nás dotyčný kontaktoval.”
Zuzana Červenková, tisková mluvčí IT4Innovations národního superpočítačového centra: “Právě se nacházíme na místě, kde bude nový superpočítač stát a zprovozněn bude zhruba v první polovině roku 2021.”

Nejstarší superpočítač má 8 let a jmenuje se Anselm, nejmladší je loňská Barbora a pro zbrusu nový se jméno teprve hledá.

Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra: “My jsme vypsali soutěž na jméno našeho nového superpočítače. Náš nejstarší počítač Anselm vlastně vychází z našeho regionu, byl to samozřejmě důl a kromě toho to byl samozřejmě syn Salomona Rothschilda, který je samozřejmě úzce spjat s naším regionem. Náš druhý superpočítač byl Salomon, což souvisí se Salomonem Rothschildem, ale taktéž to byl důl. No a Barbora rovněž důl jako a kromě toho to je patronka těch havířů a prostě nejen havířů, ale taktéž třeba i matematiků.”

Technická univerzita by v této tradici chtěla pokračovat, jméno nového superpočítače by tak mělo navazovat na ta předchozí. Není to ale podmínkou. Hodnotit se bude zejména originalita a výstižnost. Preferováno pak bude jméno, které zní dobře jak v českém tak anglickém jazyce.

Nahlásit chybu


K tématu

V Ostravě bude nainstalován první kvantový počítač v Česku

2. července 2023 9:37 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V Lucemburku byla podepsána dohoda o pořízení a provozování kvantového počítače mezinárodního konsorcia LUMI-Q. Ten bude v roce 2024 instalován v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě a stane se tak prvním českým kvantovým počítačem, který bude zároveň sloužit i široké evropské výzkumné komunitě.

VŠB-TUO uspořádala slavnostní promoci pro nejaktivnější studenty Junior univerzity

16. června 2023 13:07 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

VŠB-TUO pořádá už od roku 2011 Junior univerzitu. Nabízí širokou škálu programů, přednášek a kroužků zakončených slavnostní promocí. Zúčastnit se ji mohou děti od 1. tříd až po maturanty.

VŠB-TUO uspořádala slavnostní promoci pro nejaktivnější studenty Junior univerzity

15. června 2023 8:53 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

VŠB-TUO pořádá už od roku 2011 Junior univerzitu. Nabízí širokou škálu programů, přednášek a kroužků zakončených slavnostní promocí. Zúčastnit se ji mohou děti od 1. tříd až po maturanty.


Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Základní školy ve Slezské Ostravě budou mít moderní učebny, vybavené budou i virtuální realitou

Robotické sady, 3D tiskárny, sady pro experimenty, a dokonce i virtuální realitu – to vše najdou studenti v nových jazykových, multimediálních a přírodovědných učebnách ve slezskoostravských základních školách. Finální úpravy by měly být hotové do konce června.

Blíží se zápisy do mateřských škol. Registrace žádostí začala 19. dubna

Blíží se termín pro zápisy dětí do mateřských škol. V Ostravě ho má většina školek stanoven na 6. a 7. května, je ale nutné dítě nejprve registrovat do celoměstského portálu. Rodiče ale nemusejí mít obavy, protože míst je dostatek.

Vedení Ostravy-Jihu diskutuje s občany na veřejných setkáních

Ve Výškovické pobočce knihovny města Ostravy se konalo první veřejné setkání vedení obvodu s jeho obyvateli. Občané Jihu mohli přímo se starostou otevřeně probrat témata, které je trápí. Například situaci okolo bývalého obchodního centra Odra.

Ostrava považuje rozvoj cyklodopravy za jednu z priorit. Zásadní je ale bezpečnost

22. dubna 2024 11:59 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Rozvoj cyklodopravy je jednou z priorit vedení města. S tím samozřejmě souvisí bezpečnost, protože cyklisté považují za nejdůležitější, aby je při jízdě neohrožovala auta. Město proto klade důraz na kvalitní cyklostezky a pomáhají také strážníci, kteří se v rámci různých projektů a akcí na cykodopravu zaměřují.

Ostrava podpoří začínající podnikatele. Inspirace vzešla z programu Řemeslný akcelerátor

22. dubna 2024 10:56 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava chce pomoci začínajícím podnikatelům a proto vyhlásila nový dotační program. Jeho cílem je zvýšení konkurenceschopnosti, podpora inovací a technologií, ale také rozvoj podnikatelského prostředí.

Dny památek zaměřené na historii městského obvodu Ostrava-Jih se konaly už po deváté

22. dubna 2024 10:37 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Již 9. ročník festivalu Dny památek na Jihu se konal od čtvrtka do neděle. Zahrnoval foto-přednášky, prohlídky bytového muzea či komentované vycházky. Festivalem provázel kronikář obvodu Petr Lexa Přendík.

Hledá se jméno pro nejvýkonnější superpočítač v Česku. Pyšnit se jím bude VŠB-TUO
Vydáno 19. listopadu 2020 16:48, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava bude mít zbrusu nový superpočítač. Pyšnit se bude svým špičkovým výkonem, zhruba jako 150 tisíc notebooků dohromady. Půjde tak o nejvýkonnější superpočítač v Česku a jeden z nejvýkonnějších v Evropě.

V IT4Innovations národním superpočítačovém centru VŠB-Technické univerzity Ostrava bude už brzy umístěn nový superpočítač. Doplní tak tři superpočítače, které v něm byly instalovány v minulých letech.

Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra: “Nový superpočítač bude mít nesrovnatelně větší výkon než původní počítač Anselm a hlavně bude mít zcela nové technologie, což vlastně umožní mnohem náročnější počty, řešit nové problémy a tím pádem přilákat mnohem více uživatelů.”

Spektrum využití superpočítačů je opravdu široké. Nejčastěji se používají v oblasti výzkumu nových materiálů a hodně také na vývoj léčiv, nebo simulování problémů v klimatologii. Neslouží ale jen vědě. IT4Innovations firmám a veřejným institucím poskytuje i výpočetní čas.

Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra: “My standardně naše superpočítače poskytujeme prostřednictvím takzvaného otevřeného přístupu kdy vědci, případně vědci ve spolupráci s podniky si můžou žádat o výpočetní kapacity na řešení jejich projektů, ale je tady i možnost pochopitelně si pronajmout ten výpočetní čas. V takovém případě je možné, aby nás dotyčný kontaktoval.”
Zuzana Červenková, tisková mluvčí IT4Innovations národního superpočítačového centra: “Právě se nacházíme na místě, kde bude nový superpočítač stát a zprovozněn bude zhruba v první polovině roku 2021.”

Nejstarší superpočítač má 8 let a jmenuje se Anselm, nejmladší je loňská Barbora a pro zbrusu nový se jméno teprve hledá.

Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra: “My jsme vypsali soutěž na jméno našeho nového superpočítače. Náš nejstarší počítač Anselm vlastně vychází z našeho regionu, byl to samozřejmě důl a kromě toho to byl samozřejmě syn Salomona Rothschilda, který je samozřejmě úzce spjat s naším regionem. Náš druhý superpočítač byl Salomon, což souvisí se Salomonem Rothschildem, ale taktéž to byl důl. No a Barbora rovněž důl jako a kromě toho to je patronka těch havířů a prostě nejen havířů, ale taktéž třeba i matematiků.”

Technická univerzita by v této tradici chtěla pokračovat, jméno nového superpočítače by tak mělo navazovat na ta předchozí. Není to ale podmínkou. Hodnotit se bude zejména originalita a výstižnost. Preferováno pak bude jméno, které zní dobře jak v českém tak anglickém jazyce.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000022892/hleda-se-jmeno-pro-nejvykonnejsi-superpocitac-v-cesku-pysnit-se-jim-bude-vsbtuo