Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezskoostravská galerie vystavuje díla třicítky umělců, autory jsou významní členové Sdružení Q

Ostrava-Slezská Ostrava |  | Slezskoostravský expres

Obrazy, sochy i fotografie bezmála třiceti umělců si mohou prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Svou výstavu s názvem „Equilibrium – hledání rovnováhy“ si tu pro ně připravilo umělecké Sdružení Q.

Sdružení Q vzniklo v 60. letech minulého století a za cíl si vzalo propojit po uvolnění politických poměrů různé umělecké obory. Přes překážky, které jim byly kladeny v období normalizace, přežilo sdružení dodnes a mohlo tak společnou výstavu uspořádat taky v Ostravě.

Marek Trizuljak, organizátor výstavy: „Jako obsah výstavy jsme tentokrát zvolili téma rovnováhy, Equilibrium je i název té výstavy. Jsou tam různé vrstvy významu. Jak člověk i výtvarník hledá rovnováhu v sobě a se světem, nebo hledá nějaký rovnovážný výraz toho díla, které vytváří.“

Na výstavě se podílelo téměř třicet umělců s různými styly, žánry i obory.

Marek Trizuljak, organizátor výstavy: „Charakteristikou Sdružení Q je, že členové jsou spíš starší a střední generace, takže je to takový klasičtější žánr: obrazy, sochy, keramika, grafika, kresba, fotografie. Těžko bych řekl, na co se zaměřit, protože ta sekce je velmi rozmanitá a členové jsou často solitéry – významnými osobnostmi ve svém oboru.“
Jan Rajlich, vystavující umělec: „Já tady vystavuji takové kresbičky, jak vidíte, které vlastně dělám už od nepaměti, asi od roku 1954, když mi byly čtyři roky. Teď jsem právě po těch 70 letech některé staré kresby vytáhl a zjistil jsem, že jsem se moc dál neposunul.“

Vernisáže výstav Sdružení Q bývají tradičně propojené i s hudbou. I na začátku této výstavy se tak představila taky hudební sekce tohoto sdružení.

Ivo Medek, statutární konzul Sdružení Q: „Máme několik sekcí. Nejaktivnějšími jsou hudební, výtvarná, pak máme ale i architekty, máme divadelníky a literáty, takže vlastně pokrýváme celé spektrum uměleckých druhů a momentálně sdružujeme přes 110 členů.“

Díla téměř třiceti z nich budou ve Slezskoostravské galerii vystavena až do 4. srpna a návštěvníci si je mohou prohlédnout vždy o víkendu.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezskoostravská galerie vystavuje díla Marcina Krawczuka, inspirovaná jsou hudbou i starými mistry

Polský výtvarník Marcin Krawczuk nově vystavuje ve Slezskoostravské galerii. Jeho obrazy jsou inspirované hudbou i historickými díly jeho předchůdců. Vernisáž výstavy proběhla 1. února.

Výstava Václava Buchtelíka v Galerii města Karviné

6. února 2024 14:42 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Zpříjemnit si čas mohou milovníci umění návštěvou Galerie města Karviné. Právě tady v těchto dnech vystavuje svou tvorbu malíř a tvůrce koláží Václav Buchtelík. Svou výstavu nazval Záhada obrazolamu.

Studénečtí výtvarníci se opět představují, knihovna vystavuje ytongy a olejomalby

12. ledna 2024 9:00 | Studénka | Petra Dorazilová

V knihovně pokračuje projekt s názvem Studénečtí výtvarníci se představují. Dává místním umělcům prostor ukázat veřejnosti své práce. Teď od ledna jsou zde k vidění olejomalby a ytongové sochy.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, tančírny budou pokračovat po celé léto

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem a okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem. Swingové tančírny se budou na nábřeží za pěkného počasí konat po celé prázdniny. Na tu příští se mohou zájemci těšit už příští týden.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, na Slezskou láká diváky i ze zahraničí

Ostrava je už tradičně jedním ze čtyř měst, které hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Jedná se o nejdelší festival v historii města a herci letos nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her.

Akcí Hurá k rybníkům 27.7. ožije areál v Ostravě-Výškovicích

16. července 2024 10:50 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Poslední červencovou sobotu areál rybníky pod Hurou ve Výškovicích již potřetí zaplní rodiny s dětmi. Bude se zde konat akce Hurá k Rybníkům v rámci kulturního programu „Kool léto“. Čekají je hry a soutěže pro děti, občerstvení i hudební doprovod.

Projekt Prázdniny na Jihu baví děti z Ostravy v letním volnu

16. července 2024 10:42 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Také letos se mohou děti žijící v obvodu zúčastnit tzv. Prázdnin na Jihu, aneb dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program probíhá každý, letní, všední den od 8 do 12 hodin a je zcela zdarma.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Slezskoostravská galerie vystavuje díla třicítky umělců, autory jsou významní členové Sdružení Q
Vydáno 3. července 2024 13:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Obrazy, sochy i fotografie bezmála třiceti umělců si mohou prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Svou výstavu s názvem „Equilibrium – hledání rovnováhy“ si tu pro ně připravilo umělecké Sdružení Q.

Sdružení Q vzniklo v 60. letech minulého století a za cíl si vzalo propojit po uvolnění politických poměrů různé umělecké obory. Přes překážky, které jim byly kladeny v období normalizace, přežilo sdružení dodnes a mohlo tak společnou výstavu uspořádat taky v Ostravě.

Marek Trizuljak, organizátor výstavy: „Jako obsah výstavy jsme tentokrát zvolili téma rovnováhy, Equilibrium je i název té výstavy. Jsou tam různé vrstvy významu. Jak člověk i výtvarník hledá rovnováhu v sobě a se světem, nebo hledá nějaký rovnovážný výraz toho díla, které vytváří.“

Na výstavě se podílelo téměř třicet umělců s různými styly, žánry i obory.

Marek Trizuljak, organizátor výstavy: „Charakteristikou Sdružení Q je, že členové jsou spíš starší a střední generace, takže je to takový klasičtější žánr: obrazy, sochy, keramika, grafika, kresba, fotografie. Těžko bych řekl, na co se zaměřit, protože ta sekce je velmi rozmanitá a členové jsou často solitéry – významnými osobnostmi ve svém oboru.“
Jan Rajlich, vystavující umělec: „Já tady vystavuji takové kresbičky, jak vidíte, které vlastně dělám už od nepaměti, asi od roku 1954, když mi byly čtyři roky. Teď jsem právě po těch 70 letech některé staré kresby vytáhl a zjistil jsem, že jsem se moc dál neposunul.“

Vernisáže výstav Sdružení Q bývají tradičně propojené i s hudbou. I na začátku této výstavy se tak představila taky hudební sekce tohoto sdružení.

Ivo Medek, statutární konzul Sdružení Q: „Máme několik sekcí. Nejaktivnějšími jsou hudební, výtvarná, pak máme ale i architekty, máme divadelníky a literáty, takže vlastně pokrýváme celé spektrum uměleckých druhů a momentálně sdružujeme přes 110 členů.“

Díla téměř třiceti z nich budou ve Slezskoostravské galerii vystavena až do 4. srpna a návštěvníci si je mohou prohlédnout vždy o víkendu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000043851/slezskoostravska-galerie-vystavuje-dila-tricitky-umelcu-autory-jsou-vyznamni-clenove-sdruzeni-q