Vítězslav Vilímek, Katedra slavistiky FF OU: “Je zajímavé, že každá z těch medailí je věnována ne jedné události, ale rovnou dvěma. V letošním roce je to 660 let po udělení tržního privilegia Ostravy Karlem IV. a současně 150 letům Ostravského muzea jako nejstarší paměťové instituci našeho města a jednomu z nejstarších muzeí v republice.”
Všechny medaile včetně dvou nových si můžete prohlédnout v Ostravském muzeu, které bude nově otevřeno i na státní svátky.
Filip Petlička, ředitel, Ostravské muzeum: “Největší novinka je právě otevřená výstava Jdeme nakupovat, kterou jsme připravili při příležitosti křtu druhé pamětní medaile ze série 800 let Ostravy, která připomíná rok 1362 a udělení trhového práva městu Ostrava.”
Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Já jsem v minulém týdnu měl velmi zajímavou návštěvu nového pana ředitele Ostravského muzea, se kterým jsem se rád seznámil a velmi mě potěšilo jeho pozvání na akci, která má pracovní název Dějiny Ostravy 8 staletí města, kde budou představeny nové dvě nové medaile. Ten cyklus medailí je věnován 8 stoletím Ostravy a strašně moc se na to těším.”
Vítězslav Vilímek, Katedra slavistiky FF OU: “Součástí expozice je také část věnována zhotoviteli našich medailí. To je Česká mincovna z Jablonce nad Nisou. Ukazujeme od nejmenších mincí, které vydala, to je zlatá půlgramovka, až po jedny z největších exponátů - tady máme pětikilového stříbrného českého lva.”
Velikost ostravských medailí je dána historickými platidly. Například zlatá se svoji ryzostí a hmotností vztahuje k dukátu. Stříbrná, která je o něco větší, pak ke slavnému českému tolaru.