Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě se objeví originální lavičky. Ze šrotu je vyrábějí umělečtí kováři

  • Ostrava-Jih,

Historická kovárna Střední umělecké školy AVE ART se stala místem už 6. ročníku Sympozia prostorových forem. Tentokrát bude výstupem městský mobiliář, kteří účastníci sympozia musí stihnout vyrobit během 14 dnů.

V historické kovárně AVE ARTu z roku 1930 se sešlo šest mladých umělců na tradičním mezinárodním Sympoziu prostorových forem. V rámci něj vždy vznikne něco zcela nového a netradičního. Tentokrát půjde o městský mobiliář.

Jaroslav Prokop, ředitel Střední umělecké školy AVE ART: “Jsem velice rád, že i přes to složité období, které prožíváme, tak že přijal pozvání účastník ze slovenské školy, se kterou spolupracujeme. Je to střední umělecká škola, která působí v obci Hodruša Hámre a spolupráce a kontakty s touto školou jsou velice dobré.”

V rámci letošního sympozia mladí umělci vyrobí celkem 4 industriální lavičky, které budou vystaveny před kulturním domem Akord.

Marek Břuska, účastník sympozia: “Zvolili jsme všichni lavičky. Nechali jsme se inspirovat recykl artem, takže jsme navštívili kovošrot. Jelikož tam zrovna byly krásné trubky zřejmě z nějakých plynovodů, které byly různě ohýbané, tak nás napadlo využít něco, co už patří do šrotu, tak aby to ještě sloužilo dál lidem. Hrozně nás to baví, je tady dobrá parta, tak si myslím, že by mohly vzniknout velice pěkné věci."

Práce s tak těžkým materiálem není nic jednoduchého, lavička je zatím na provizorních kolečkách, aby se s ní vůbec dalo pohnout.

Anketa: účastníci sympozia: 
Martin Šimek: “Tak určitě, je hodně broušení, svařování a všechno možné a zároveň ještě vymyslet, jak to vlastně bude celá ta struktura té lavičky, aby se na ni dalo dobře sedět, aby to bylo pohodlné a tak dále.”
Josef Kukučka: “Teď jsem potahoval materiál pod bucharem vlastně největším, co tady je, dvoustovka, má 200 kilo na beranu. Vlastně takové monstrum, které jakoby ve studentských dílnách nikde asi nepotkáte. Takže to je taková čest, taková dominanta této dílny. Musí být na to člověk zvyklý a něco mít odkované, aby si na něj troufl.”

Sympozium podpořil i městský obvod Ostrava-Jih, a to částkou 30 tisíc korun.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Všechna tato díla jsou z dílny naši umělecké školy AVE ART a jejich spolupracujících umělců, která je taky na našem obvodu a se kterou velice intenzivně na těchto uměleckých věcech spolupracujeme. Nejenom na těchto uměleckých dílech, ale samozřejmě i na jiných aktivitách. V poslední době například vyráběli například lavičku u lípy svaté Anežky české.”

Lavičky budou zdobit prostor nejen u kulturního domu Akord, ale postupně se budou přesouvat na další místa obvodu. Každá bude jiná a nikde jinde na světě ji neuvidíte.

Nahlásit chybu


K tématu
Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 19 090 do 27 570 Kč/měsíc

Detail

Easy Logistics, s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 50 000 Kč/měsíc

Detail

JOB FACTORY s.r.o. - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail